Kara za jazdę po alkoholu nie zawsze taka sama. Czym się różni stan nietrzeźwości od stanu po użyciu?

Kierowcy, którzy co do zasady nie wsiadają za kółko po wypiciu alkoholu i następnego dnia po mocno zakrapianej imprezie, w ogóle nie muszą się tym przejmować. Czasami warto jednak wiedzieć, że jest duża różnica w jeździe po alkoholu. Wszystko jest uzależnione od tego, co pokaże alkomat. Od tego zależy, czy popełniamy wykroczenie, czy już przestępstwo.

Zgodnie z przepisami prawa dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy to 0,2 promila. Jeśli mamy tyle lub mniej, nie ma mowy o jeździe po alkoholu. Warto wiedzieć, że jeśli policyjny alkomat pokaże jakąkolwiek inną wartość niż 0 (zero), to odbędzie się ponowne badanie po około 15 minutach.

Polskie prawo rozróżnia dwa stany związane ze spożyciem alkoholu i kierowaniem pojazdu mechanicznego, kiedy to kierowca zostaje ukarany i obligatoryjnie zatrzymane zostaje prawo jazdy.

Czym się różnią te stany w praktyce?

Zwykle stan po użyciu alkoholu oznacza, że osoba piła kilka godzin wcześniej i jeszcze nie wytrzeźwiała. Są to z reguły kierowcy, którzy jadą na tzw. kacu. Ważne jest to, że im lepiej czujemy się po wypiciu dużej porcji alkoholu i przespaniu się, tym większe jest prawdopodobieństwo, że jesteśmy właśnie w stanie po użyciu. Złe samopoczucie oznacza nagły spadek stężenia alkoholu i wyższe prawdopodobieństwo, że alkomat pokaże mniej niż 0,2 promila.

Cukierki, jabłka, piwo bezalkoholowe, płyn do dezynfekcji — jaki wynik pokaże alkomat?

Stan po użyciu może mieć również miejsce po niedawnym spożyciu niedużej porcji alkoholu. Może to być kieliszek wina, piwo czy kieliszek lub dwa trunku o wysokim stężeniu. U osób, które mają dobrą przemianę materii, taki stan mija po godzinie lub wcześniej. Niemniej wszystko zależy od rzeczywistej ilości spożytego alkoholu i innych czynników, jak spożywane posiłki, zmęczenie, stan zdrowia itp.

Stan nietrzeźwości to stan, którego nie da się nie poczuć. Stężenie w wysokości 0,5 promila lub wyższe oznacza wypicie większej ilości alkoholu i nosi znamiona upojenia. W przypadku zakrapianej wieczornej imprezy i wypicia bardzo dużej ilości alkoholu krótka drzemka nie przeniesie osoby w stan po użyciu – wciąż będzie w stanie nietrzeźwości.

Wpadki kierowców – 5 popularnych mitów na temat alkoholu i prowadzenia

Różnica w karach

Zgodnie z prawem prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu lub środków o podobnym działaniu jest wykroczeniem i grozi za to zakaz prowadzenia pojazdów na czas od sześciu miesięcy do trzech lat, grzywna nie niższa niż 2500 zł oraz 10 punktów karnych (15 punktów od 17 września 2022 r.).

Tymczasem prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem i grozi za to grzywna, ograniczenie wolności lub kara więzienia, a ponadto zakaz prowadzenia pojazdów minimum na rok, co skutkuje w rzeczywistości cofnięciem uprawnień. Dodatkowo taka osoba musi zapłacić karę pieniężną (nie mylić z grzywną) na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5 do 60 tys. zł. Do konta punktowego kierowcy dopisywane jest 10 "oczek", a od 17 września będzie to 15 punktów.

 Czy wirtualny alkomat się sprawdza?

Dodano: ponad rok temu,
autor: Marcin Łobodziński
Zobacz inne artykuły
Bezpieczeństwo w Mazda CX-60 – czyli systemy wspomagające i ochrona
Chcesz poczuć się jak właściciel ponad 3000 aut, których nie musisz naprawiać ani ubezpieczać? Takie rzeczy tylko w Traficarze
Okazje ze Stanów mogą być pułapką, ale nie muszą. Oto, jak sobie z nimi radzić
Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje Politykę prywatności .