Główną przyczyną wymiany zawiasu dolnego drzwi przednich jest najczęściej pęknięty sworzeń przez co drzwi przy zamykaniu przeskakują i wydają przy tym dziwny dźwięk. Z wymianą nie należy zwlekać zwłaszcza dlatego, że drzwi mogą się obsunąć i powodować zarysowania pozostałych części nadwozia.
Uwagi wstępne:
- do wymiany nie jest potrzebny kanał
Części potrzebne do wymiany:
-część zawiasu dolnego ze zintegrowanym sworzniem przykręcana do nadwozia (dostępna w zasadzie jedynie w ASO ? koszt 45zł ? uwaga w Palio jest wiele wersji tego zawiasu dlatego należy zamówić w ASO na podstawie VINu)
-lakier w sprayu do zamalowania zawiasu o kolorze zgodnym z tabliczką, która znajduje się na klapie bagażnika
-benzyna ekstrakcyjna do odłuszczenia lakierowanych części
-środek penetrujący
-ewentualnie kawałek blaszki jeśli chcemy przy okazji wyciszyć strzelający ogranicznik drzwi ? wiele razy opisywany stąd pomijam w tym manualu
Narzędzia:
-klucz nasadowy lub oczkowy 10
-klucz imbusowy 8
-młotek
-wybijak
Orientacyjny czas:
-1-3h
Czynności wstępne:
-odkręcamy śrubę sworznia ogranicznika i wybijamy sworzeń ogranicznika
-rozłączamy złącze elektryczne drzwi
-opuszczamy szybkę by mieć możliwość złapania za coś drzwi przy ich zdejmowaniu
Czynności właściwe:
1. Za pomocą klucza oczkowego lub nasadowego 10 odkręcamy dwie śruby ?ściągające? zawias górny i dolny. Jeśli z urwanym sworzniem zawiasu jeździmy długo należy przygotować się, że zamiast odkręcić, urwiemy przerdzewiałą śrubę (tak było w moim przypadku)
Na zdjęciu zdj 1 odkręcanie dolnej śruby, podobnie odkręcamy górną.
2. Zdejmujemy drzwi ruchem do góry.
3. Sprawdzamy czy część ułamanego sworznia została w zawiasie przyspawanym do drzwi. Jeśli nie mamy szczęście, w przeciwnym wypadku mamy problem pod tytułem ? wybicie kawałka sworznia. W moim przypadku był tak zapieczony, że dałem sobie początkowo spokój, poskładałem wszystko z powrotem i przez jakiś tydzień czasu regularnie spryskiwałem zawias penetrantem. Jednak po tym czasie nie pozostaje nic innego jak jego wybicie, a zatem opieramy stabilnie drzwi i próbujemy wybijać sworzeń. Pomagając sobie penetrantem operacja ta zajęła mi około 2h ?aż w końcu za którymś uderzeniem sworzeń puścił. Nie zrażajcie się ? u mnie sworzeń naprawdę był niemal zespawany rdzą (zwlekałem z wymianą 2 lata ;-) )
Na zdjęciu zdj 2 część zawiasu z której trzeba wybić ułamany sworzeń.
Na zdjęciu zdj 3 kawałek, który przysporzył mi tyle problemów.
4. Jeśli mamy już wybity sworzeń reszta pójdzie gładko. Na początku polecam obrysować mazakiem obecny zawias zanim go zdejmiemy ? nie będzie później problemu ze spasowaniem drzwi.
Obrysowany zawias tuż przed wykręceniem. Jak widać na zdjęciu 4 wyrobiony i ułamany sworzeń.
5. Kluczem imbusowym 8 odkręcamy dwie śruby mocujące zawias. Jeśli nie idzie ich ruszyć pomagamy sobie kawałkiem rurki - zdj 5. Na zdj 6 widzimy zawiasy po zdjęciu.
6. Czyścimy wszystko dookoła benzyną ekstrakcyjną jeśli zamierzamy polakierować nowy zawias, jeśli nie darujemy sobie tą czynność
7. Przystępujemy do montażu
Stary i nowy zawias - zdj 7.
8. Zakładamy nowy zawias starając się dopasować do zaznaczonych mazakiem linii, generalnie problemu ze spasowaniem drzwi nie powinno być dużego bo nie ruszamy górnego zawiasu. Mimo wszystko przykręcamy i zakładamy drzwi w celu sprawdzenia spasowania. Jeśli jest dobrze ponownie zdejmujemy drzwi i dokręcamy solidnie śruby.
Przykręcamy nowy zawias, sprawdzamy spasowanie drzwi i dokręcamy solidnie - zdj 8.
9. Teraz przystępujemy do polakierowania zawiasu. W tym celu zabezpieczamy okolicę gazetą tudzież innym papierem, odłuszczamy i nanosimy trzy warstwy, odczekując kilka minut pomiędzy. Należy zabezpieczyć przed lakierem nowy sworzeń, ja w tym celu naniosłem na niego warstwę smaru który po lakierowaniu usunąłem. Lakier oczywiście dobieramy pod kolor nadwozia. W sklepach można kupić dokładnie ten sam kolor kierując się oznaczeniami lakieru znajdującym się w Palio na klapie bagażnika. W moim przypadku: giorgio steel fiat 647
Tuż przed lakierowaniem - zdj 9 i już po zdj 10.
10. Pozostaje już założenie drzwi na nowy zawias i poskręcanie wszystkiego. W moim przypadku do części zawiasu ? tej z której wybijałem sworzeń ? wpuściłem nieco smaru bo wewnętrzna część nieco była poszarpana.
11. Całość wymiany kończy przykręcenie ogranicznika (można zastosować blaszkę na jego sworzeń by wyeliminować strzelanie) oraz wkręcenie śrub ściągających zawiasy. Warto mieć w zapasie taką śrubkę bo może się ułamać przy odkręcaniu tak jak już wspomniałem. Pamiętamy także o złączu elektrycznym.
Uwagi końcowe:
W przypadku gdy jeździliśmy z tą usterką dość długo, drzwi mogły się obsunąć powodując zarysowania na progu lub tylnych drzwiach. Warto przejrzeć te okolice i ewentualnie zamalować zarysowania by nie dostała się rdza.
Komentarze