Witam serdecznie.
Gdy szukałem samochodu dla żony, wchodziłem na autocentrum.pl i szukałem informacji na temat SPALANIa poszczególnych samochodów. Przyznam, że zabrakło mi kilka szczegułów w opisach. Postaram się w swoim komentarzu zawrzeć informacje, których sam wcześniej szukałem.
Mieszakm w Lęborku i miasto nie jest duże, ma kilka prostych ulic, które nie wymagają zbyt częstego zatrzymywania się (są wyjątki od reguły np. rondo w centrum). Mimo to jazda w mieście to wg komputera od 7 do 8 litrów na 100 km. Wydawało mi się to dużo, ale z rozmów ze znajomymi i opinii na autocentrum.pl wnioskuję, że to normalne.
Jazda w trasie wydaje się być najbardziej istotna i wymaga dłuższego komentarza.
Istotna dla tego samochodu jest prędkość i choć brzmi to jak truizm, to udało mi się zaobserwować pewną zależność. Auto minimalne spalanie w trasie osiąga przy prędkości 70 km/h na piątym biegu, wtedy pali ok. 5 litrów na 100 km. I z tego wyniku jestem bardzo zadowolony, bo szukałem właśnie takiego samochodu. Myślałem nawet o przerobieniu go na gaz, ale po szybkich obliczeniach wydaje się to nieopłacalne. Preferuję ekonomiczną jazdę i przy tej prędkości osobiście takie spalanie osiągam. Moja żona niestety nie.
Teraz najciekawsze. Od 70 km/h, każde 10 km/h więcej powoduje wzrost spalania o około 0,5 litra. A więc spalanie na piątym biegu, na 100 km wygląda mniej więcej tak:
- 70 km/h - ok. 5 litrów,
- 80 km/h - ok. 5,5 litra,
- 90 km/h - ok. 6 litrów,
- 100 km/h - ok. 6,5 litra.
Wynika z tego, że nie jest to auto oszczędne, biorąc pod uwagę silnik.Przyznam, że sporadyczne wyprawy np. do Słupska czy Trójmiasta (gdzie nie wypada jechać 70 km/h oraz występuje spora liczba świateł) i sprawdzenie na koniec spalania wg danych komputera, trochę mnie boli. No cóż, nie można mieć wszystkiego.
Mam nadzieję, że komuś z Państwa pomogłem.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.