Jakie przepisy obowiązują w strefie zamieszkania? Nie każdy wie, jak parkować
Strefa zamieszkania to wyjątkowy typ drogi publicznej, gdzie przepisy radykalnie różnią się od tych, obowiązujących na innych typach dróg. Tu górą są piesi i to do nich kierowcy aut muszą się podporządkować. Również w kwestii parkowania.
Prawo o ruchu drogowym opisuje strefę zamieszkania następująco:
obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazd i wyjazd oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi.
Jeśli chodzi o oznakowania stref zamieszkania, to sytuacja jest analogiczna do obszaru zabudowanego. Tylko znak D-40 "strefa zamieszkania" ustanawia początek strefy, a tylko znak D-41 jej koniec (przekreślony obraz ze znaku D-40).
Strefa zamieszkania przede wszystkim dla pieszych
Strefy zamieszkania stworzono z myślą o pieszych, dlatego znajdują się wyłącznie tam, gdzie jest znacząca przewaga liczby pieszych nad liczbą poruszających się pojazdów. Zwykle ustanawia się je na drogach osiedlowych, a także na wąskich drogach, na których jest np. wiele punktów usługowych.
W strefach zamieszkania to piesi mają pierwszeństwo nad pojazdami, mogą korzystać z całej szerokości drogi, nie ma obowiązku poruszania się chodnikiem, a przejazd pojazdem jest możliwy wyłącznie wtedy, kiedy na drodze nie ma pieszych. Ponadto w strefie tej dzieci do lat 7 nie muszą przebywać pod opieką osoby starszej.
Kierowca pojazdu musi ustąpić każdemu pieszemu, a dopuszczalna prędkość to 20 km/h. Umożliwia ona niemal natychmiastowe zatrzymanie pojazdu. Warto przy tym pamiętać, że jazda w strefie zamieszkania z prędkością 71 km/h lub wyższą grozi zatrzymaniem prawa jazdy na 3 miesiące.
W strefach zamieszkania można ustawiać progi zwalniające, ale nie ma obowiązku ich oznakowania. Jeśli więc napotkałeś próg, a nie widziałeś wcześniej znaku D-40, to najpewniej po prostu go przeoczyłeś i jesteś w strefie zamieszkania. Warto też pamiętać, że nie ma też obowiązku tworzenia przejść dla pieszych.
Parkowanie w strefie zamieszkania
Patrząc na rzeczywistą sytuację w strefach zamieszkania, można odnieść wrażenie, że parkowanie w nich nie jest w żaden sposób sprecyzowane i odbywa się dowolnie. Zgodnie z przepisami jest dokładnie na odwrót. Jest bowiem całkowity zakaz parkowania poza miejscami do tego wyznaczonymi.
Wyjazd ze strefy zamieszkania
Niezależnie od tego, na jakim obszarze wyznaczono strefę zamieszkania, mijanie znaku D-41 i wjazd na drogę publiczną oznacza włączanie się do ruchu. Nie musi być więc innych znaków określających pierwszeństwo dla jadących po głównej. Wyjeżdżając ze strefy zamieszkania, zawsze musimy ustąpić im pierwszeństwa.
Redaktor