Ocena kierowcy - Volvo XC60 I SUV

Central1, 14 lat temu
Silnik 2.4D 175KM 129kW
Rok produkcji 2010
Volvo XC60 I SUV 2.4D 175KM 129kW 2009-2010 - Oceń swoje auto
Inne : I) Jest to bardzo bezpieczny samochód - w 2010 miałem nieprzyjemność widzieć rezultaty poważnego wypadku w którym brał udział xc60. Po zobaczeniu czegoś takiego zaczyna się rozumieć że auto, oprócz przemieszczani się, służy także do ochrony miękkiej tkanki potocznie zwanej ciałem ludzkim. Niewielu innych robi to tak dobrze jak volvo. II) Statystyki firm ubezpieczeniowych na Zachodzie potwierdzają, że city safety w standardzie w xc60 poważnie zmniejszyło liczbę stłuczek. Powinno to być uwzględnione w cenie ubezpieczenia ale polskie firmy ubezpieczeniowe odkryją to dopiero za sto lat.
Solidne w dotyku auto. Nie chce się wysiadać. Dobre na długie trasy - 1400 km w 13 godzin (z postojami) i plecy nie bolały!
Duży moment, doskonale ciągnie. Przy wyprzedzaniu nie jest to rakieta jak 911 mojego szwagra ale ujdzie. Nietypowe brzmienie 5 cylindrów.
Automat zmienia biegi szybko, często i precyzyjnie. Auto jest całkiem żwawe (nawet powiedziałbym, że trochę bardziej nerwowe niż wersja z napędem 4x4.)
Napęd przedni jest ok, nawet w zimie. Opony zimowe jednak są niezbędne bo firmowe są strasznie śliskie. Hamulce bardzo dobre. Uwaga (dopisane 25/01/2012) po 22000 km, przednie opony są zużyte. Sam nie wiem, chyba jednak mam za ciężką nogę jak na duże auto z przednim napędem.
Hmm. Po jeździe próbnej byłem mocno zaniepokojony gabarytami auta. Okazuje się jednak że w praktyce jeździ się tym dobrze. Przy parkowaniu i w ciasnych ulicach trzeba jednak pamiętać o szerokości (>2.1 m z lusterkami). Czujniki parkowania z przodu i z tyłu są obowiązkowe.
Wszystko jest bardzo praktyczne i proste w obsłudze (za wyj. guzików otwierania bagażnika oraz wlewu paliwa, które notorycznie mylę.) Samochód doskonały dla rodziny z dziećmi.
Ogrzewanie po szwedzku - włączam silnik i leci ciepło. Klima bez zarzutu. Wyloty powietrza także w słupkach środkowych, pod fotelami,... właściwie są one wszędzie. Podgrzewane fotele.
Dużo miejsca jak na auto osobowe. Z tyłu 3 osoby (np. 2 dzieci w fotelikach+dorosły) mieszczą się bez problemu. Bagażnik przepastny jak na potrzeby 4-osobowej rodziny. W standardzie dają kratkę, którą można rozpiąć nad oparciem tylnych lub przednich foteli tworząc przedział bagażowy (tylne siedzenia składają się całkowicie.)
Szyby laminowane (cisza). Radio boskie! Silnik słyszalny dopiero przy wyższych obrotach.
Jeżdżę głównie w mieście (korki i górki) oraz na trasie (Niemcy - 160-170 km/h) i aktualnie komputer pokazuje mi średnio ok. 10 l/100km. Mogło być gorzej, ba, nawet dużo gorzej.
Jak dla mnie 5 ale proszę się tym nie sugerować. Po trzech latach używania jestem wciąż zadowolony. Jak ktoś ma ochotę kupić XC60 to gorąco polecam obrotowe xenony, skórzane siedzenia oraz aktywny tempomat oraz wbudowane krzesełka - jak są dzieci. No i trochę bajerów, w ramach dostępnego budżetu, tez nie zaszkodzi.
Czujnik blokady tylnych drzwi i okien zwariował więc musieli wymienić. (dopisane 14/03/2011 - update softwaru rozwiązało problem) Moim zdaniem klocki hamulcowe (lub tarcze) trochę za bardzo pylą powodując konieczność częstszego mycia felg, szczególnie przednich. W dywaniku od strony kierowcy rozpadł się zatrzask przyszpilający go do podłogi (dywanik made in Poland, nota bene.) Od nowości wadliwa żarówka światełka w schowku.
Jak dotąd bezawaryjnie.

On - zużycie paliwa dla silnika 2.4D 175KM 129kW [l/100km]