Ocena kierowcy - Volkswagen Golf IV Hatchback

a.szulczewski@wp.pl, 19 lat temu
Silnik 1.6 16V 105KM 77kW
Rok produkcji 2000
Volkswagen Golf IV Hatchback 1.6 16V 105KM 77kW 2000-2003 - Oceń swoje auto
Sympatyczne auto z bogatym rodowodem. Malkontenci wspominają mk1 i mk2, ale uważam, że i mk4 ma swojego ducha. Brak poważnych usterek, znakomite prowadzenie, ambitny silnik i dość komfortowe wnętrze sprawiają, że nie odstaje na krok od konkurentów. Polecam miłośnikom niemieckich marek. Wybierając jeszcze raz pomyślałbym nad TDI 110KM albo 1,8 130KM. Poza tym gra muzyka :)
jak na 100 koni przyzwoita elastyczność, od ok 2200 zbiera się dość żwawo. Stosunkowo głośny powyżej 4000, szczególnie dotkliwe na piątce. Dynamiczna jazda po mieście to 3 i 4 bieg.
przełożenie jest tak dobrane, że od 120km/h silnik już wyje (ok3500obr). Biegi startowe - bardzo dobre, przy wyczutym maks momencie wytrzymuje wyścig z autami 1,8. Dzwignia dobrze leży w ręce, krótkie skoki.
plyta podłogowa, jak wiadomo, to klasa sama w sobie. Przy szerokich kapciach auto zamienia sie w pojazd szynowy. Na polskie warunki nieco za twardy. Problemy z tulejami - uważajcie na dziury!
W tej klasie trudno o zdecydowanego faworyta. Lusterko środkowe daje pełny obraz przez tylną szybę. To wielki plus. Jak dobrze ułożycie fotel i lustra nie będzie martwych stref. Dość upierdliwy przedni slupek (ale i tak mniej niz np w nowym toledo)
kwestia przyzwyczajenia. Nie będę szukać na siłę - dla mnie bez zastrzezeń.
nieźle, ale widziałem sprawniej działające układy za podobną cenę. Wymiana filra pyłkowego nie rozwiązała u mnie problemu słabego nadmuchu na przednią szybę. Nie wiem czy wszystkie golfy tak mają.
Nie siedziałem nigdy z tyłu. Z przodu jest ok. Pedały dobrze rozstawione. Mam długie nogi i dość długo szukałem optymalnego ustawienia fotela i kolumny tak, abym nie musiał się pochylać do kierownicy.
Przy dobrych oponkach jazda po mieście może uśpić noworodka :) Powyżej 120km/h silnik zaczyna pyskować. Szumy wiatru dotkliwe od 140.
Spalanie w mieście ok 9 na letnich i 10,5 na zimówkach, trasa ok 7. Jeżdże szybko, często redukuje. Po zakończeniu gwarancji unikajcie ASO VW. Ja znalazłem warsztat gdzie przeglądy po 15tys robię za 300 zł. A wszystko robione jest na cacy.
Wahanie obrotów silnika to przepustnica - czyszczenie ok 50zł. 8V ma problem z bendixem (po rozruchu może nie odsprzęglić) - naprawa ok 50zł. Przy 55tys padł mi przerywacz kierunkowskazów (120zł).
odpukać :)
Volkswagen Golf IV Hatchback