Ocena kierowcy - Volkswagen Golf III Hatchback

voitec, 18 lat temu
Rok produkcji 1994
Volkswagen Golf III Hatchback 1.4 60KM 44kW 1991-1997 - Oceń swoje auto
Po prostu: "jest dobrze!". Porównując go do auta z innego segmentu - Mitsubishi Carisma 1997 - można by powiedzieć, że odpowiada, przynajmniej dla mnie, wszystkim jego kryteriom.
Mogło byc doskonale, lecz nie za dobrze radzi sobie z polskim paliwem. Został sprowadzony z Niemiec i dopóki miał w baku tamtejsze paliwo chodził prawie, że idealnie, jednak po kilku tankowaniach na polskich stacjach zaczął tracić obroty.
Wyjątkowo precyzyjna. jest to jedyny samochód, w którym nie męczy mnie wsteczny "do przodu" -bardzo płynne przejście na "jedynkę".
Auto dobrze trzyma się drogi, twarde zawieszenie powoduje poczucie "przyssania się" do nawierzchni. Nie wpływa to jednak na ograniczenie komfortu. Lekko znosi przy mocnych podmuchach wiatru.
Do przodu doskonale, gorzej z tyłem. Szeroki tylne słupki znacznie ograniczają widoczność. Ale z kolei szybki w tym miejscu byłyby chyba raczej nie na swoim miejscu... taki urok tego auta.
Jak na ten rocznik i zaawansowanie techniczne - naprawdę bez zastrzeżeń.
Mam bardzo "zużyty";-) filtr, a jednak pracuje bez zarzutu. Szybko nagrzewa się (nawet podczas ostatnich mrozów po kilkunastu minutach było ciepło).
Jak na auto w tej klasie miejsca jest wystarczająco, no chyba, że ktoś ma 1,90... ciężko wychodzi się z tyłu (mam 3d) - całe szczeście jeżdżę tylko na fotelu kierowcy - a tu miejsca dosyć i wszystko pod ręką. Mała ilość schowków (zamiast schowka zamykanego od strony pasażera mam tylko półkę, ponieważ w miejscu schowka znajduje się AIRbag... zastawiam się cy nie możnabyło tego inaczej rozwiązać...?)
No i tu ma troszkę zastrzeżeń... Miejsce na matę wyciszającą jest, ale oczywiście jej samej nie uświadczysz - wystepuje tylko w dieslach. Pojemność 1.4 powinna cechować się raczej cichszą pracą (porównując do Carismy, 1997, poj. 1.6 16V, 103KM jest po prostu bardzo głośny!). Przy wysokich obrotach na pewno nie będziemy sie zastanawiać czy silnik pracuje - wiedzą o tym w promieniu 2 km:-)
Można się było spodziewać mniejszego zużycia paliwa, ale i tak nie jest źle - 7,5 litra w cyklu mieszanym, a więc od prędkości 160/h po stanie w półgodzinny korku. Nie miałem go możliwości przetestować na trasie, jednak myślę, że zamknęlibyśmy sie w 6 litrach. Z napraw zostały wymienione amorki z tyłu i czujnik niskiego ciśnienia oleju (ciekł strasznie) - ceny, rzekłbym bardziej niż przystępne. Więcej płaciłem za osprzęt zawieszenia do Fiata Punto.
Samochód był naprawdę wart ceny, którą za niego zapłaciłem. Nie możemy tu oczywiście porównywać nowego pojazdu i salonowej ceny, ponieważ wtedy raczej trudno byłoby mi zaznaczyć "doskonale":-).
Porównując do kilku jego "poprzedników" i obecnych "współtowarzyszy" jest to naprawdę samochód "harmonijny".
Nie zdążyłem zanotować, więc daję "dobrze". Nigdy nie wiadomo co się jeszcze przydaży:-).

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 60KM 44kW [l/100km]

7,2