Ocena kierowcy - Toyota Avensis II Hatchback

Bartosz, 2 miesiące temu
Silnik 1.8 VVT-i 129KM 95kW
Rok produkcji 2003
Toyota Avensis II Hatchback 1.8 VVT-i 129KM 95kW 2002-2009 - Oceń swoje auto
Przeniesienie napędu : Jak na ponad 20 lat urzeka mnie płynność działania skrzyni biegów
Silnik : Mimo, że to stary japoński benzyniak, na dodatek z równie starym automatem, to zużywa stosunkowo mało paliwa - to pewnie po części zasługa niskiej masy samochodu
Po nieudanej przygodzie z francuską motoryzacją postanowiłem kupić samochód kojarzony z niezawodnością - dlatego też padło na Toyotę. Długo szukałem Avensisa w automacie, ale w końcu udało się i z pewnością nie żałuje zakupu. Wbrew niektórym opiniom auto jest bardzo komfortowe, do 120km/h wewnątrz jest dość cicho, a fotele nie powodują dyskomfortu nawet w kilkugodzinnej trasie. Do tych zalet dochodzi pojemny bagażnik - wcześniej miałem sedana, do którego przez mały otwór ciężko było cokolwiek większego włożyć - Avensis to liftback, więc otwór jest ogromny i można śmiało jechać po sprzęt AGD, czy meble.
Nie sprawia żadnych problemów, pracuje cicho i kulturalnie (może to złudzenie - jestem przyzwyczajony do diesla). Mimo tylko 4-biegowej skrzyni biegów zadowala się rozsądnymi ilościami paliwa (u mnie średnio niecałe 7,5 l/100km). Jedyny minus, to niestety bierze olej, okolice 0,5l/1000km
Jak na ponad 20 lat skrzynia działa bardzo dobrze - płynnie zmienia przełożenia, bardzo dobrze reaguje na mocne wciśnięcie pedału przyspieszenia. Rzadko, choć czasami przy redukcji lekko szarpnie.
Prosta konstrukcja, ale prawidłowo łączy komfort z pewnością prowadzenia. Zawieszenie dobrze sprawdza się na naszych drogach a przy tym jest tanie w serwisowaniu.
Jeśli chodzi o wygląd, uczciwie mówiąc nie do końca odpowiada mi linia boczna w tylnej części nadwozia - sedan jest tutaj dużo lepszy od liftbacka. Poza tym nie mam zastrzeżeń, po 21 latach nadal nie ma śladów korozji, co w przypadku samochodu azjatyckiego można uznać za sukces.
Trochę grube słupki A, poza tym nie mam zastrzeżeń. Mimo braku czujników parkowania (które miałem w poprzednim aucie) manewrowanie nie stwarza żadnych problemów.
Duża zaleta Toyot - wszystko ma swój osobny przycisk i po krótkim okresie przyzwyczajenia wszystko możemy obsługiwać z zamkniętymi oczami.
Bardzo sprawnie działająca klimatyzacja, aczkolwiek w trybie automatycznym trudno ustawić idealną temperaturę - przy 22°C jest mi trochę za ciepło, a 21,5°C już zauważalnie chłodniej.
Z przodu dużo miejsca w każdym kierunku, jednak z tyłu brakuje go na głowę. Na nogi mam duży zapas, lecz głową dotykam sufitu, mimo że mam zaledwie 176 cm wzrostu.
Do 120km/h jest ok, szybciej lepiej nie jeździć, wówczas oprócz hałasu mocno wzrasta zużycie paliwa (ze względu na zaledwie 4-biegową skrzynię)
Koszty w tym samochodzie generuje silnik, ponieważ spala paliwo i potrzebuje wymiany oleju (oraz czasem dolewki) - to wszystko. + raz na jakiś czas wymiana czegoś w zawieszeniu, przy hamulcach itp. rzeczy eksploatacyjne
Można kupić okazyjnie egzemplarz do poprawek lakierniczo blacharskich, który jednak mechanicznie będzie w bardzo dobrym stanie i posłuży jeszcze wiele lat.
U mnie największym problemem była zatkana dysza spryskiwacza - wymieniłem obie na zamienniki za 50 zł. Poza tym wymieniłem akumulator, ale to już kwestia zaniedbania przez poprzedniego właściciela.
Nic się nie stało. Po prostu nic.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.8 VVT-i 129KM 95kW [l/100km]

7,4