Ocena kierowcy - Skoda Superb II Sedan

Pompon, 11 lat temu
Silnik 1.4 TSI 125KM 92kW
Rok produkcji 2012
Skoda Superb II Sedan 1.4 TSI 125KM 92kW od 2008 - Oceń swoje auto
Karoseria : Komfort, w środku jest jak w lodówce - zamykamy drzwi i pełna cisza. Nawet drzwi zamykają się z głuchym puknięciem inaczej niż w niższej klasie aut.
Inne : lekko irytujące buczenie z tłumika w zakresie 2500-3000obr
Z tak bogatym wyposażeniem w wersji Ambition nie ma na rynku konkurencyjnego auta o tak dużym komforcie. Jeżeli masz za sobą okres młodzieńczego ciśnienia, głośnych basów i czarnych szyb a z tyłu śpi dziecko lub chcesz się zrelaksować to ten Superb z 1.4Tsi jest idealnym wyborem. Wzorowa ergonomia, każdy przełącznik, każda dźwigienka jest tam gdzie jej odruchowo szukamy. No może jeżeli lubicie kręcić kierownicą w mieście jedną lewą ręką i kupicie wersję z multimedialną kierownicą to przypadkowo będziecie rozgłaśniali radio.
Elastyczność zaskakująca jak na tak mały silnik w tak dużym nadwoziu, hałas silnika dwie skrajności - na postoju nie słychać, przy delikatnej jeździe nie słychać, na autostradzie absolutnie nie słychać. W mieście przy gwałtownym przyspieszaniu hałasuje jak wysilone 16V. Całkowicie zaskakująca elastyczność na trasie 120-160kmh wciska w fotel na 6 biegu. Porównując z innym autem o takim samym współczynniku mocy i masy (1.6 16V) osiągi 0-100kmh identyczne natomiast elastyczność - 80-120kmh lepsza o 8 sekund na korzyść cięższego Superba!!!!! Ten silnik ciągnie jak głupi na każdym biegu byle miał 1500obr. Nie jest dla niego problemem jazda 70kmh na 6 biegu i normalne dynamiczne przyspieszanie.
Może można się przyczepić do bardzo krótkiego pierwszego biegu. Natomiast ten silnik + 6 biegów wymaga zmiany myslenia. To co robiłem poprzednim na 2 biegu tutaj wymaga 3 biegu. Tam gdzie poprzednio używałem 3 biegu tutaj można zrobić na 5 biegu. Tydzień trzeba się przyzwyczajać ale po tym okresie duży komfort nie wymagający tak częstej zmiany biegów jak w wolnossącym.
Bardzo komfortowe, bardzo miękkie. Czuć kładzenie w szybkich wąskich zakrętach. Na austostradzie do 180kmh stabilnie. Dobra prędkość podróżna to 160kmh, w środku cisza, całkowicie wytłumiony silnik, brak hałasu z opon, hałasu z opływu powietrza. Przy 160kmh najbardziej słychać... wentylator klimatyzacji o ile pracuje na wyższym niż trzecim biegu.
Przód ok, tył duże grube słupki, mała tylna szyba która o dziwo w czasie deszczu jest sucha. Widoczność do tyłu słaba. Czujniki parkowania działające z lekkim zapasem (30cm) w wersji z fabrycznym hakiem.
Ambition - światła z AFS to absolutny cud świata. Zapewniam że po jednej jeździe nigdy więcej nie bedziecie chcieli mieć zwykłych świateł. Dla wzroku to poezja i odpoczynek. Światła cały czas się poruszają w zależności od prędkości, deszczu, warunków. Na krętej leśnej drodze byłem zszokowany że wchodząc w zakręt widzę co jest za nim!! Zewnętrzne światło doświetla po stycznej zakrętu. Rewelacja!! W tym samochodzie nie zmęczysz się, nawet tylna klapa opróćz wychwalanego genialnego patentu TwinDoor ma elektryczne dociąganie klapy! Po prostu przymykam tylną klapę do uszczelki a automat dalej ją zamyka, bez walenia, bez hałasu i przyprawiania o zawał ludzi w środku.
Dwustrefowa z nawiewami na tył na słupkach B. Faktycznie odczuwalne różnice między strefami. Mały minus za głośność dmuchawy wentylatora. Ma skalę 6 stopniową, powyżej 3 jest męczaca.
Foldery reklamowe wyraźnie to podkreślają. A każdy kogo posadzę z tyłu robi wielkie oczy mimo że mam siedzenie cofnięte do tyłu a mam wzrostu ponad 2 metry.
Wyciszenie doskonałe, jedynie lekki minus to słyszalna praca tylnych opon na poprzecznych nierównościach. Być może jest to spowodowane dziwnym rozkładem ciśnienia w kołach przód 2,2 - a tył nie wiem czemu fabryka zaleca 2,5. Po spuszczeniu tyłu do 2,2 problem znika.
Zależne od tego jak nam się spieszy. Między bajki można włożyć historie o spalaniu rzędu 5l. Średnie z komputera na odcinku 2500km to 7,5l. W tym połowa miasto i połowa trasy.
Jakość wykonania jest bardzo wysoka! Każdy element dopasowany, nic nie skrzypi, nie wibruje.
Na razie brak
Zbyt mały przebieg aby to ocenić, natomiast mimo opinii o tym iż te silniki lubią spalić olej po 3000km poziom na bagnecie się nie zmienił nawet o milimetr. Przeczulony sprawdzałem dokładnie w takich samych warunkach i z ... miarką :) Docieranie zgodne z zaleceniami fabryki.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 TSI 125KM 92kW [l/100km]

8,1