Ocena kierowcy - Skoda Octavia IV Kombi

Zimbrados, 1 miesiąc temu
Silnik 1.5 TSI e-Tec Mild Hybrid 150KM 110kW
Rok produkcji 2024
Przebieg: 1 000 tys. km
Skoda Octavia IV Kombi 1.5 TSI e-Tec Mild Hybrid 150KM 110kW od 2020 - Oceń swoje auto
Przeniesienie napędu
Octavia nabyto po próbnym weekendzie (Żona pierwotnie była przeciwko). Po przejechaniu około 500 km stwierdziliśmy, że warto. Auto bardzo wygodne i oczywiście przestronne. Po poprzednik kompakcie chcieliśmy coś większego i nie żałujemy.
Cichy ( jeżeli obchodzisz się z nim delikatnie) o wystarczającej dynamice. Przy gwałtownym przyspieszeniu ma nieprzyjemny dźwięk. Nie jest to jakaś straszna wada, ale wypada wpisać. Dynamika dla 2-3 osób wystarczająca. Dla 4 z pełnym bagażnikiem już niekoniecznie.
Miałem dylemat-automat czy manual. Dotychczas tylko manual. Po zapoznaniu się z opiniami nt. manuala (który jest podobnie zawodny) wybrałem automat. Bardzo dobrze mi się jeździ. Biegi zmieniane są niewyczuwalnie. Wydaje mi się jednak, że automat powinien być trochę inaczej zestrojony tj. odrobinę wyżej się kręcić. Oczywiście na autostradzie sprawdza się 7 bieg- 2200 przy 120-125 km/h. Generalnie na tym etapie jest OK. Nię będę myślał co będzie z automatem za 10 lat.
Poducha, poducha.... Amerykanin pokocha Skodę. Jest bardzo miękka. Oczywiście jest to komfortowe, miłe i przyjemne, ale na jeździe próbnej (z 5 osobami) prawie wypadłem na łuku Konotopy. Układ powinien być bardziej sprężysty/ sztywniejszy. Na minus słaby kontakt z kołami- zbyt mocne wspomaganie. A i ogromny plus- auto jest bardzo zwrotne!
Bardzo mi się spodobała. Duża, nieźle spasowana. W manewrowaniu pomagają czujniki parkowania i kamera. Bez kamery byłoby ciężko.
Przód OK. Szyba mocno pochylona (nie widać świateł). Do tyłu pomaga kamera. Nie ma tragedii, ale bywało lepiej.
No tutaj jest nie najlepiej. Sterowanie klimą przez panel dotykowy. Sterowanie telefonem przez panel (podobno działa w kierownicy, ale to jakieś mity na forach ludzie zgłaszają ten sam problem). Nie podoba mi się sterowanie tempomatem. Wcześniej jeździłem francuzem i tam było o dziwo o wiele wygodniej. Samo sterowanie panelem dotykowym (dobór menu) to lekki obłęd. Jedną plotkę muszę sprostować. Po aktualizacjach nic się nie wiesza i działa płynnie (auto sprzed liftu)- Skoda duuuuży plusik. I kolejny ostatni już minus- nadmuch środkowy na ręce kierowcy i pasażera-.
Bardzo wydajna. Jest Ok. Z wyłączeniem umiejscowienia nadmuchów na ręce kierowcy i pasażera.
Nic dodać nic ująć. Jest super.
Wbrew obiegowym opiniom nie ma tragedii. Przecież to nie Mercedes, Audi czy Lexus. To Skoda. Dużo zależy od nawierzchni. Na niektórych słychać koła (wyciszenie nadkoli). Silnik mocno słyszalny przy bardzo mocnym wciśnięciu gazu (dźwięk nieprzyjemny). Jadąc 120-140 nie ma dyskomfortu akustycznego.
Traktuję jako bajki opinie o zużyciu paliwa na poziomie 4,5 litra na 100. Przy stabilnej jeździe prędkość 120 (ok. 5,5 -5,3), jazda w korkach Wawa (silnik na dotarciu) 7,5-9,5 litra. Mój Brat który jeździł takim samym samochodem schodził do 6,7 w korkach. Ja muszę się nauczyć jeździć mhev. Co do innych kosztów to mam nadzieję, że będą niewielkie. Średnia z 2000 km. to 6,6 litra- jak dizel.
Tylko 4 gwiazdki. Nie z powodu samochodu, ale generalnie cen rynkowych. Przy kwotach rzędu 150000 tys. złotych (przed lift) Skoda ociera się o dawne premium (4-5 lat temu). Jakość jest chyba OK. Za wcześnie, aby wydawać jednoznaczne osądy.
Systemy bezpieczeństwa czasami podają dziwne komunikaty. Podczas pierwszej wymiany oleju musze zgłosić 2 kwestie- ale to kosmetyka więc trudno się czepiać. A swoją drogą to nowe auto.
Za wcześniej na forowanie opinii.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.5 TSI e-Tec Mild Hybrid 150KM 110kW [l/100km]

6,6