Ocena kierowcy - Skoda 125

kuklamusic@poczta.onet.pl, 21 lat temu
Rok produkcji 1989
Skoda 125 1.2 54KM 40kW 1988-1990 - Oceń swoje auto
To był dobry samochód,a w swojej klasie może nawet trochę lepiej.Tani w eksploatacji,wygodny.A blacha lepsza niż w każdym polskim.Mógł mieć tylko lepszy silnik ale ktoś kto zna specyfikę czeskich kierowców wie,że użytkownik tam raczej wytwórcę nie mobilizował.Lecz w ramach swoich możliwości był prawie niezawodny.Piąty bieg był trochę na wyrost w stosunku do mocy silnika i chyba dlatego kiedyś "przewietrzyło mi silnik"tzn korbowód przebił blok i wyszedł bokiem ale to też była moja wina,bo na skodę przesiadłem się z golfa II.Wspominam moją skodę dobrze.
kultura pracy w porządku ale elastyczność jest funkcją mocy.A tejże tutaj nie za wiele
wszystko w porządku,tylko tak słabe auto powinno mieć synchronizowaną jedynkę,bo często trzeba jej używać w trakcie jazdy(jak zreszta i w maluchu).No i w zimie,trzeba mieć dobrze ustawioną jedynkę,bo jest oporna
wszystko byłoby dobrze,gdyby nie bagaznik z przodu.Dzięki niemu zaliczyłem jedyny w swej karierze rów(zima,zakręt...)i od tego czasu w zimie woziłem 90 kilo ładunku(żeliwo).Przez to wczesniej siadły łożyska,ale było bezpieczniej.
zgodne z ówczesnymi standardami w tej klasie
bardzo dobre choć niepozorne przednie siedzenia!mieksca sporo i wsiadanie nie najgorsze.Ale po takiej klapie bagażnika można się spodziewać więcej miejsca
a które socjalistyczne auta były wtedy ciche???
to był samochód najtańszy w eksploatacji sposród tych,które miałem.
wtedy gdy ją kupowałem była droższa od FSO1500 ale tańsza od Wartburga 1300.nie była zbyt tania,ale zasługiwała na to
125-tka była autem eksportowym,więc była lepiej zrobiona od choćby 120.Mogła tylko lepiej trzymać paliwo w pompie(dobrze,że chociaż była ręczna pompka)
najpoważniejszym mankamentem był system chłodzenia,12 litrów,chłodnica w przodzie i czujnik wentylatora też w przodzie.Wentylator włączał się,gdy aluminium głowicy prawie sie topiło!Sam zrobiłem sobie reczny włącznik i w lecie regulowałem temperaturę ręcznie.
Skoda 125