Ocena kierowcy - Seat Ibiza II Hatchback

Silnik 1.4 i 60KM 44kW
Rok produkcji 1994
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Seat Ibiza II Hatchback 1.4 i 60KM 44kW 1993-1999 - Oceń swoje auto
Karoseria : rdzewiejące poszycia elementów karoserii
Przeniesienie napędu : hacząca skrzynia biegów
Silnik : charakterystyczny klekot zaworów, szczególnie na jałowym biegu
Dobre autko. Mało awaryjny, dobre prowadzenie, trochę zbyt sztywny do jazdy po dziurawych miastach. Kipeskie hamulce i drażniąca skrzynia biegów. Dla dwóch osób to dobra alternatywa. Generalnie polecam!
Silnik w tym aucie zaskakuje elastycznością, model ABD z monowtryskiem ma charakterystyczny klekot zaworów, to fabryczne niedociągnięcie, na jałowym chodzi jak diesel. Moment obrotowy sprzyja w miarę dynamicznej jeździe bez nadwyrężania słuchu. Ogólnie dość mocna strona tego autka.
O skrzyni za wiele dobrego nie mogę napisać. Hacząca, krótko zestopniowana, ciężko wchodzący wsteczny. Nie jest głośna mimo wszystko. Wymieniałem w niej simmer i przy okazji olej, poprawa minimalna. Cóż, kawał drogi ma za sobą.
Najmocniejsza strona tego auta to prowadzenie w zakrętach! (opony Dębica Passio 185/60), świetne wyczucie drogi, manewrowość dobra, trzymanie kierunku - super! Hamulce jednak słabe, bardzo ciężko jest je poprawić - jak w większości aut z grupy VW. Z dużych prędkości ciężko zatrzymać to autko, mimo że waży niewiele. Podatność na podmuchy wiatru. Komfort tylko przeciętny, twardo zestrojony. Czasem jak wjadę w jakieś poprzeczne urwisko za szybko to zastanawaim się nad własnym kręgosłupem. Każda dziurka na drodze jest wyczuwalna. To zawieszenie pasuje do mocnych silników!
W sumie nie ma się do czego doczepić. Przeszklenie jest duże więc problemów z parkowaniem nie ma, Dobre wyczucie punktó skrajnych. Deska rozdzielcza dość nisko a siedzi się wysoko więc widać wszystko jak należy.
Wszystko na swoim miejscu, obsługa dziecinnie prosta. denerwuje mnie tylko regulacja el. szyb bo jest na panelu środkowym pod pokrętłami wentylacji - jak w starych VW. Ogólnie pozytywnie.
Nic nadzwyczajnego. Działa normalnie, szyby czasem przyparują więc trzeba podkręcić mocniej nawiew. Grzeje się przeciętnie.
Cudów nie ma. Z przodu całkiem sporo miejsca (chociaż dość wąsko), z tyłu wystarczająco dla 2 osób na krótszych dystansach. Przestrzeń nad głowami całkiem zadowalająca.
Co tu dużo pisać. Słychać silnik w całym zakresie :) powyżej 4tyś trzeba już podkręcać radio. Opony mają oczywiście znaczenie, na zimówkach jest głośniej. Nie jest źle.
6,5l/100km to średnia u mnie. Silnik na wtrysku więc pali mniej od tych gaźnikowych 1.3. Części tanie (zamienniki) jak do VW. Fajnie.
Naprawdę za taką śmieszną kasę nie można narzekać. Wygląda bardzo ładnie i dość świeżo, szczególnie w wersji GLX z lakierowanymi zderzakami.
Oświetlenie w tablicy pada czasem, a to się obrotomierz zatnie, a to trzeszczy tablica, ale naprawdę jest dobrze, moja Izka ma już 13lat więc można się spodziewać takich drobiazgów, dlatego 4 gwiazdki.
Czujnik przepustnicy raz padł, były niezłe jaja z obortami ale poza tym samochód nigdy mnie nie zawiódł a widział już trochę świata. Niestety mój rocznik pozbawiuony był ocynku obustronnego na karoserii przez co rdza jest widoczna juz w paru miejscach wyraźnie:/

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 i 60KM 44kW [l/100km]

6,6