Ocena kierowcy - Seat Ateca SUV

Silnik 1.4 EcoTSI 150KM 110kW
Rok produkcji 2018
Okres użytkowania: 5 lat
Seat Ateca SUV 1.4 EcoTSI 150KM 110kW 2016-2018 - Oceń swoje auto
Przeniesienie napędu : Szybka reakcja na pedał gazu, dynamika, pewność trzymania się na drodze !
Układ elektryczny : Komplet LED-ów na pokładzie! Koniec z wymianami żarówek! Dobre, wydajne światła! Przyjemne " nie choinkowe" oświetlenie kokpitu i wnętrza.
Układ hamulcowy : Bardzo dobrze działające hamulce! Układ antykolizyjny i ABS są super!
Inne : Nie napiszę bo ich nie było ! I niech to nie wygląda na promocję marki ! To moje drugie auto po Leonie i tak samo niezawodne! Jestem zwykłym kierowcą i szczerze opisuję moje wrażenia !
Zakupiony w kraju w salonie SEATA w 2018 ROKU jako nowy. Przez pięć lat użytkowany na dojazdy do pracy i okazjonalne dłuższe wypady. Przez ten okres nigdy nie zawiódł, prowadzenie, komfort, przyspieszenie i ekonomia na piątkę ! Żadnych usterek czy niedomagań! Przesiadłem się z również nowego Seata Leona 1,5 który sprawował się bardzo dobrze. Mam wersję FR więc wyposażenie jest bardzo przyzwoite. Serwisuję oczywiście w ASO i koszty są na dobrym poziomie. Średnie spalanie wykazuje 6,1 L/ 100km. Automatyczna skrzynia biegów jest bardzo sprawna, przyspieszenie świetne na każdym biegu! Trzy tryby jazdy Normal, Eco i Sport dla każdego do wyboru. Jedyny mały minus to trzeszczące uchwyty drzwi ! Poza tym, super !!!
Kultura pracy i wyciszenie. Mimo niewielkiej pojemności, 1,4 L , turbodoładowanie robi swoje! Moment obrotowy jest dość spory i przy niezbyt wielkiej masie pojazdu, te 150 KM daje sporo frajdy!
Działa wyśmienicie, bez szarpnięć, spóżnień czy zgrzytów! W normalnej jeżdzie nie odczuwamy przełączania biegów, dopiero w trybie sport i przy dynamicznej jeżdzie odczujemy delikatne szarpnięcia!
Bardzo dobre trzymanie w zakrętach, żadnych bocznych pochyleń czy nadsterowności. Przy obręczach 19 calowych trochę odczuwalne poprzeczne nierówności. Stąd też cztery gwiazdki !
Dobrze spasowana choć widywałem lepsze! Dobra ochrona przed rdzą, nadkola, progi i spód pojazdu oraz dolne krawędzie drzwi. Mimo fartuchów na krawędziach drzwi zbiera się tam brud i piasek zaciągany zawirowaniem strug opływowych powietrza.
Wyższa pozycja za kierownicą i dobre przeszklenie kabiny sprzyjają widoczności. Słupki " C " nieco przysłaniają widok. Kamera cofania jest bardzo przydatna choć jej rozdzielczość mogłaby być wyższa !
Kierownica jest multi funkcyjna więc wiele praktycznych rzeczy mamy "pod ręką". Ekran dotykowy na panelu działa bardzo czule i szybko i zawiera tylko te ustawienia które używamy raczej żadko lub na postoju! Wiele komend można podawać głosowo! Super sprawa! Są też fizyczne przyciski i pokrętła co dla mnie jest wielkim pozytywem!!! Są jeszcze łopatki do zmiany biegów, aktywny tempomat i asystenci jazdy. No ale to już kwestia wyposażenia konkretnego auta. Mam i wiem, że warto je mieć!
Wentylacja i ogrzewanie działają bardzo dobrze i co ważne, szybko ! Używam klimatyzacji cały czas i co ciekawe na 1/3 obrotów ! Ogrzewane siedzenia uprzyjemniają zasiadanie w zimowe dni ! Wydajny układ wentylacji również dla pasażerów z tyłu!
Przestrzeni jest dużo! Tak dla kierowcy jak i dla pasażerów. Fotele wygodne, ergonomiczne. Elektryczna regulacja fotela kierowcy jest bardzo cenna. Pasażerowie tylnej kanapy mają sporo miejsca na nogi i dobrze pochylone oparcie. Długie podróże nie męczą ! Wysokość od siedzisk do podsufitki jest naprawdę duża! Przy wzroście ponad 1,8 mam kilkanaście centymetrów nad głową a siedzę powyżej średniego ustawienia! Z tyłu jest jeszcze lepiej! Pięć osób mieści się dość swobodnie ale dla czterech to prawie komfort! Duży pozytyw za szeroko otwierane drzwi i wygodę wsiadania i wysiadania z racji wyższego zawieszenia!
Wyciszenie silnika i działającej klimatyzacji na dobrym poziomie. Szumy z układu jezdnego, karoserii i lusterek raczej niewielkie i nie męczące, nawet przy dłuższej podróży.
Przy średnim spalaniu około 6,1 L/100km i niezbyt wysokim kosztom przeglądów w ASO nie zrujnujemy domowego budżetu!
Za cenę 125 tysięcy w 2018 roku otrzymałem dobrze wyposażone auto. Jakość wykonania i subiektywnego, pozytywnego odczucia po ponad pięciu latach eksploatacji rekompensuje ten wydatek !
Przez ponad pięć lat użytkowania ŻADNYCH usterek !!! Czy to w kabinie czy w komorze silnika czy w podwoziu ! Ktoś może nie uwierzy, ja jeżdżę i wiem ! Żadnych ! Z czystym sumieniem mogę polecić!
Nie było małych usterek a tym bardziej poważnych !!!

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 EcoTSI 150KM 110kW [l/100km]

6,4