Ocena kierowcy - Renault Megane IV Hatchback 5d

Karoseria : Wygląd samochodu
Inne : Światła
Zawieszenie : Wygodne tłumiące nierówności zawieszenie
Inne
Uwielbiam ciekawie wyglądające samochody i jest to główny powód, dla którego zdecydowałem się na Renault Megane IV hatchback. Uważam, że za tą cenę jest to najlepiej wyglądający hatchback, sprawiający lepsze wrażenie nawet od aut z tego segmentu marek premium. Światła z przodu jak i z tyłu robią ogromne wrażenie, ledowe podkreślenie charakteru świateł to strzał projektanta w dziesiątkę. Środek natomiast jest OK jak na auto tej klasy jednak nie wyróżnia się niczym szczególnym w niższych wersjach jednak przy opcjach takich jak tablet, podświetlenia czy skórzane fotele auto zaczyna być konkurencją dla hatchbacków premium. Dodatkowo co mnie pozytywnie zaskoczyło to świetne w tej klasie zawieszenie (wygodne i francuskie) oraz opcje bazowe jak na przykład klimatyzacja manualna.
Jeździłem parę lat temu autem z silnikiem 1.6 i dynamika wolnossących 1.6 jest raczej podobna we wszystkich markach. Nie jest to silnik z turbo, gdzie gdy przyjdzie nam depnąć to auto ma duży zryw. Na plus kultura pracy - jest przez większość część jazdy (do 140 km/h) bardzo cicho, dodatkowym atutem jest elastyczność i nie trzeba za często zmieniać biegów. Spalanie - około 7.5l przy jeździe mieszanej (50% miasto, 50% trasa) z włączoną klimatyzacją. Przy spokojnej jeździe mieszanej można zejść do 6.8 - czyli norma dla silnika 1.6. Dodatkowo jest tryb ECO dla spokojniejszych kierowców.
Miłe zaskoczenie, skrzynia biegów jest bardzo elastyczna i już od niskich prędkości obrotowych możemy przyspieszać bez problemu. Podoba mi się również sprzęgło, które nie ma dużego oporu i nie musimy się gimnastykować by je wcisnąć.
Bardzo duży plus za wspomaganie kierownicy, które dostosowuje się w zależności od sytuacji. Na postoju i przy wolnej jeździe łatwo obracać kierownicą - przy szybszej kierownica robi się bardziej precyzyjna. Lubię francuskie auta za miękkie zawieszenie i tak też jest w tym przypadku (częściowo to też wynika z opon 205/55/R16).
Z przodu - świetnie. Z tyłu natomiast ratują mnie bardzo często czujniki parkowania, bo szyba jest dość mała - przypomina mi Opla Astrę H couple. Ale ograniczoną widoczność z tyłu rekompensuje piękny tył z szerokimi światłami.
Podoba mi się regulacja lędźwiowa fotela kierowcy. Jak na tą klasę - jest naprawdę świetnie. Mam ponad 1,80 więc auto jest dla mnie idealne. Miłe zaskoczenie co do podłokietnika - tak jak w jednym z moich aut premium reguluje się go do przodu i do tyłu. Plus za ogromne schowki w drzwiach - wreszcie mogę podróżować z butelką wody bez obaw, że przy otwarciu drzwi mi wypadnie. Schowek pasażera w konsoli jest również ogromny i ergonomiczny. W większości moich aut mam problem ze schowkiem, bo wożę ze sobą dużo rzeczy - tu tego problemu nie ma. Z tyłu jest mniej miejsca ale jak na tą klasę - norma. Wygodne ale nietypowe ułożenie przycisków na kierownicy jak i za nią sprawia, że rzadko muszę sięgać ręką do centralnej konsoli w czasie jazdy. Jednak na początku miałem problem z przyzwyczajeniem się do umiejscowienia przycisków, szczególnie zapominałem, że aktywacja tempomatu to naciśnięcie przycisku przy hamulcu ręcznym a następnie ustawienie tempomatu na kierownicy.
Duży plus za dwustrefową klimatyzację oraz nawiewy z tyłu. Jeżdżę właściwie przez cały czas na trybie auto i nie miałem nigdy problemów, że było za zimno bądź za ciepło. Duży plus za tryb soft oraz tryb szybkiego działania klimatyzacji.
Kierowca i pasażer z przodu - świetnie. Co do tyłu to norma jak na tą klasę.
Do 140 km/h - jest świetnie. Silnik pracuje niezauważalnie, przy wyższych prędkościach zaczyna się robić głośniej ale nie jest to szum na tyle głośny by przeszkadzał.
Koszty utrzymania - norma w tej klasie, spalanie średnie (50% miasto, 50% trasa) to 7.5 l/100 km. Nie jest to zaskoczenie jak na silnik 1.6, bo właściwie wszystkie moje auta z silnikiem 1.6 tyle paliły i nie spodziewałem się tu różnicy. Przy prędkości 140 km/h komputer pokazuje średnie spalanie ponad 9 litrów - czyli znowu norma jak na 1.6 bez turbo. Ceny w ASO Renault - nie są wysokie, za wymianę opon z czujnikami ciśnienia dałem 150 zł i w pakiecie mycie auta.
Jak napisałem na początku, za cenę bazową dostajemy świetnie zaprojektowany i wygodny samochód z klimatyzacją. W dzisiejszych czasach auta różnych marek są do siebie bardzo podobne - Renault Megane IV jest ciekawie i oryginalnie zaprojektowane, ma sportowy charakter no i te światła, chyba nigdzie nie znajdziemy ładniejszych świateł. Ze wszystkich hatchbacków podobnych marek jest to najlepiej zaprojektowany samochód.
Auto jest nowe, 0 usterek
Auto jest nowe, 0 usterek