Ocena kierowcy - Renault Megane IV Hatchback 5d

Robert, 6 lat temu
Silnik 1.2 Energy TCe 100KM 74kW
Rok produkcji 2016
Renault Megane IV Hatchback 5d 1.2 Energy TCe 100KM 74kW 2016-2018 - Oceń swoje auto
Wybrałem to auto ponieważ ma świetny, nowoczesny, wysmakowany i urzekający design, obiektywnie jest bardzo solidnie wykonane wewnątrz- dobrze spasowane elementy, plastiki wysokiej jakości i skórzana kierownica od wersji Zen, poprzednio miałem Hyundaia i30 drugiej generacji , który był naprawdę totalnie bezawaryjnym i bezproblemowym autem ale teraz w Renault Megane widzę jeszcze wyraźny postęp jeśli chodzi o techniczne nowinki i jakość materiałów. Kupiłem roczne auto od Renault Polska po tzw.leasingu krótkoterminowym ale w dużo niższej cenie od nowego a samochód jest praktycznie jak z fabryki. Samochód bardzo wygodny ze świetnymi ''grubymi''siedzeniami, bardzo dobrze trzyma się drogi, niezwykle cichy, co podkreślam w dalsze części opisu.Uważam ,że nie ma samochodów idealnych ale nowe - dzieło stylisty Mazdy- Laurensa van der Ackera to jedna z najlepszych propozycji kompaktów biorąc pod uwagę szereg zalet i niewielkie wady/opis dalej/ przy umiarkowanej cenie.Nie mogę nic powiedzieć o awaryjności ponieważ jest to nowy model, samochód mam krótki czas ale na razie jeździ bezproblemowo.Silnik 1.2 tce100 koni to bardzo elastyczna jednostka , to oczywiście nie jest ''demon''prędkości i mocy ale wystarcza do normalnej jazdy zarówno w mieście jak i poza miastem -również na europejskich trasach.
Bardzo cichy silnik o wysokiej kulturze pracy, fajnie wchodzi na obroty w przedziale 1500-2000, potem dynamika jest umiarkowana ale wystarczająca do normalnej jazdy.
Generalnie biegi wchodzą płynnie i lekko, jak dla mnie gałka biegów mogłaby być trochę krótsza przez co byłaby bardziej ergonomiczna, plusem jest, że skrzynia jest 6-biegowa co daje poczucie rezerwy w jeździe - silnik pracuje swobodnie i cicho na 6 biegu jadąc przy prędkości powyżej 100 km/h.
Samochód dobrze i pewnie się prowadzi, zawieszenie jest dość sztywne / w stosunku do dawniejszych modeli Renault z tzw.miękkim zawieszeniem/ i sprężynujące na nierównej nawierzchni co może być odczuwane jako lekki dyskomfort.
Z przodu widoczność ok, z tyłu jest gorzej z uwagi na niewielką powierzchnię szyby tylnej ale nie ma co narzekać /taka sytuacja jest typowa dla większości kompaktów. W wersji Zen brakuje mi troche czujnika cofania z tyłu ale to kwestia indywidualna. Osobiście nigdy przez 25 lat jazdy samochodem nie miałem otarć z tyłu i w nic nie uderzyłem nawet bez czujnika cofania.
Z rzeczy które mogą lekko irytować to umiejscowienie przycisków otwierania szyb po stronie kierowcy - są odsunięte do tyłu na półce w bocznej części drzwi przez co trzeba zginać rękę przy korzystaniu z tych przycisków, cała reszta przycisków -w kierownicy i panelu środkowym jest ''usadowiona'' przyjaźnie dla kierowcy i obsługa jest intuicyjna.
Wentylacja działa szybko i skutecznie,bez uwag.
Z przodu miejsca jak na kompakt sporo dla osób o każdych gabarytach /auto jest dość szerokie i kierowca z pasażerem nie ocierają się o siebie/, z tyłu wygodnie ale tylko dla osób o wzroście do 180 cm.
Super cicho, przy staniu na światłach ma się wrażenie jakby silnik w ogóle nie pracował i nie mam na myśli wcale samoczynnego wyłączenia się silnika w systemie start-stop, jazda przy prędkości do 130 km/h to naprawdę wielka frajda - silnik niewiele słychać.
Auto mam dopiero od miesiąca więc na razie tylko leję paliwo
Uważam , że auto jest solidnie wykonane a cena jest konkurencyjna do innych kompaktów.
Kupiłem samochód roczny, auto prawie nowe więc do tej pory nie ma żadnych usterek.
Żadnych usterek

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.2 Energy TCe 100KM 74kW [l/100km]