Ocena kierowcy - Peugeot 306 I Hatchback

Mike, 19 lat temu
Rok produkcji 1997
Peugeot 306 I Hatchback 1.6 89KM 65kW 1993-1997 - Oceń swoje auto
Nie jest to jakieś super autko klasy premium, ale ma typowe zalety i wady dla klasy aut kompaktowych. Cenię je za piękny design. Mam je już kilka lat i wciąż lubię się za nim obejrzeć.
Silnik jest całkiem ok. Daje niezłego kopa, ale czasami trzeba zredukować bieg. Z elastycznością też nie jest źle. Mam nietypową wersję 98KM (wprowadzona oficjalnie w autach z rocznika 2000+) i są problemy z częściami (spotykałem się z tym na każdym kroku - poza ASO - gdy miałem wypadek).
Czasami biegi wchodzą ciężko, ale wiadomo, w tej klasie nie można oczekiwać prezycji BMW.
Nie mogę narzekać na jakość prowadzenia, choć czuję, że wolałbym jakieś twardsze nastawy zawieszenia. Za jakieś 500zł zamienię na twarsze i niższe o 30-40mm sprężyny i zobaczę jak to wtedy będzie. Jednak obecnie mogę powiedzieć, że jeździ mi się lepiej niż w Golfie IV kumpla.
Świetna widoczność we wszystkich kierunkach.
Nie ma tu żadnych innowacji w stylu iDrive z BMW :) Właściwie te pare guziczków nie sprawia problemów w obsłudze. Jedynym problemem jest klakson, ale do tego też da się przyzwyczaić.
Nie mam klimatyzacji, ale nie mogę narzekać na ogrzewanie (w zimie czekam 2-3 minuty i już robi się ciepło), ale w lecie przy dużych temperaturach jest przeciętnie.
Należy pamiętać, że to autko było projektowane w 1993r., a wtedy były inne wytyczne dotyczące miejsca w samochodzie. Ja jednak przy wzroście 177cm nie mogę narzekać na ilość miejsca. Pasażerowie przy wzroście 170cm z tyłu też nie narzekają.
Nie jest idealnie, nie jest też źle. Mam zamontowany sportowy wydech więc i tak ciągle słychać miły basowy pomruk, a przy 190km/h basowy ryk :)
Mam ciężką nogę więc średnią 7.2-8.3l/100km uznaję za bardzo dobrą, szczególnie gdy wezmę pod uwagę 70% jazdy po mieście.
Wyposażenie jest całkiem ok, szczególnie jeśli posiada się jakiś pojazd sprowadzony z zagranicy. Wtedy takie ekstrasy jak ogrzewane fotele to nie rzadkość. Auta kupowane w Polsce nie były tak wypasione, ale i tak nie jest źle.
Jak narazie nic mi się nie zepsuło. Pamiętam tylko, że wysiadał mi 10A bezpiecznik od świateł przeciwmgielnych (taki był w instrukcji). Odkąd zmieniłem na 15A jest już bezproblemowo. Nie działa mi też prawy elektryczny przełącznik podnoszenia szyb, a dziada nie da się załatwić za sensowne pieniądze (w ASO taka kosteczka jest za jakieś 140zł!)
W różnych statystykach 306-tka jest na końcu skali niezawodności, ale ja wymieniam w aucie tylko to co muszę (płyny, tarcze hamulcowe, klocki itp.) i to co się zużywa na naszych dziurawych drogach (choć i tak raz na kilkadziesiąt tysięcy km).

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 89KM 65kW [l/100km]

6,4