Ocena kierowcy - Opel Corsa B Hatchback

oskaju1988@op.pl, 8 lat temu
Silnik 1.4 i 60KM 44kW
Rok produkcji 1997
Opel Corsa B Hatchback 1.4 i 60KM 44kW 1993-2000 - Oceń swoje auto
Całokształt samochodu oceniam na dobry z minusem. Korozja w Oplach z tamtych lat to chleb powszedni (tylna klapa, ranty drzwi, podwozie), niski poziom bezpieczeństwa również. Zapłaciłem za nią 2000 zł (styczeń 16') - auto w automacie. Służy do pokonywania niewielkich odległości miejskich, trasy większe niż 100 km zdecydowanie odradzam ale przy upartej duszy oczywiście można :)
Stara, sprawdzona konstrukcja. Prosta budowa niczym czołgu T-55, ceny części eksploatacyjnych bardzo cieszą właściciela. Co martwi to drobne wycieki oleju (wiek auta blisko 20 lat, 200k przebiegu), mizerne osiągi oraz WYSOKIE zużycie paliwa. V max ~130 km/h. Skrzynia automatyczna powoduje, że w mieście spalanie wynosi ~10/11 litrów. Trasa 7-8.
Pancerny automat, 4 biegi do przodu. Od nowości ten sam olej przekładniowy (wymiana na świeży może spowodować niepoprawną pracę i trudne do opanowania wycieki). Kumpel mechanik ma ponad 30 letniego Kadetta z 3 biegowym automatem, który od nowości jest w rodzinie i jeździ cały czas na tym samym oleju w skrzyni! Działa bez zarzutu.
Nie jest to auto rajdowe ani wyścigowe, układ jezdny zniechęca do szybszej jazdy, w tej klasie auta to rozsądna konstrukcja do poruszania się po mieście oraz po krótkich trasach. Mały promień skrętu ułatwia parkowanie. Niewielkie gabaryty przydają się przy ciasnych przestrzeniach.
Auto miejskie, komfort w nim to rzecz drugorzędna. Komfortem jednak tutaj nazywam "przelatywanie" po dziurawych drogach oraz spokój ducha przy dobijającym amortyzatorze :) Widoczność w normie, nie mam zastrzeżeń.
Jeden schowek przed pasażerem pełni funkcję cupholdera oraz miejsca na drobiazgi. Wszystkie przełączniki pod ręką. PROSTO i tyle. Bagażnik niewielki ale w tej klasie pojazdu jest wszystko w normie. Mam szyby na korbki ale za to szyberdach, który działa i NIE PRZECIEKA!
Szybko się nagrzewa, wszystko w tej materii działa co jest dużym plusem biorąc pod uwagę wiek auta :)
Auto miejskie, zwykle jeżdżę po bułki sam - kiedy Halina chce jechać ze mną siada po mojej prawej i mieści się bez problemu mimo długich nóżek. Z tyłu nikt nie jeździ i raczej nie będzie jeździł.
Wyciszenie przeciętne, głośny silnik ale nie przywiązuję do tego większej wagi.
Ceny części - bajka. Spalanie - zły sen.
Za 2k nie kupisz nawet niższej średniej klasy roweru. A tu auto w automacie, szyberdach, radio MP3 - jestem bardzo zadowolony. Niewielkie koszty utrzymania przy serwisowaniu : przykład olej ORI GM + komplet filtrów = 130 zł.
Póki co brak, jeżdżę tym autem niecały miesiąc (głównie do marketu i z powrotem) i jak wszystko działało tak działa dalej. Zdecydowanie stawiam na Corsę w porównaniu z Fordem Ka, którego posiadałem jakiś czas temu. Kaczka była z 2002 roku, czyli 5 lat młodsza niż Corsa a zdecydowanie gorzej wypadała podczas eksploatacji (odsyłam do opinii o aucie na tym samym portalu - http://www.autocentrum.pl/oceny/ford/ka/ii/hatchback-3d/silnik-benzynowy-1.3-i-60km-2002-2008/ocena-kierowcy-54178/
Brak. Całe wyposażenie auta w moim przypadku jest w pełni sprawne. Brak świecących kontrolek, brak szarpania, brak zmartwień.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 i 60KM 44kW [l/100km]

7,8