Ocena kierowcy - Opel Corsa B Hatchback

Maciek, 18 lat temu
Silnik 1.2 i 45KM 33kW
Rok produkcji 1997
Opel Corsa B Hatchback 1.2 i 45KM 33kW 1993-1998 - Oceń swoje auto
Całokształt oceniam na 4,5. Jedynym mankamentem jest wysokie spalanie jak na silnik o takiej mocy i notorycznie zaparowane szyby w zimie. Co do reszty nie mam najmniejszego zarzutu.
Jeżeli chodzi o elastyczność to jest w miarę dobrze, jak na tą moc silnika (45 KM). Niestety gdybym miał kupować jeszcze raz Corsę to kupiłbym conajmniej z silnikiem 1400 cm3. Odradzam wszystkim, którzy chcą wozić dodatkowe osoby autem z takim silnikiem (poprostu za mała moc). Kultura pracy ok, łatwo odpadala, nie ma żadnych problemów z obrotami. Byłaby ocena 5 gdyby nie zbyt mała moc.
Biegi wchodzą lekko i bez problemów, nawet w niskich temperaturach i zaraz po rozruchu silnika. Ocena 5.
Układ jezdny w porządku, chociaż powyżej prędkości 110-120 km/h drgania zaczynają przechodzić na kierownicę. Zawieszenie ok jak na tak mały samochód.
Widoczność doskonała do przodu i na boki. Lusterka mają dość szeroką regulację, tak więc raczej nikt nie powinien mieć problemów.
Jak dla mnie ok, dużo miejsca na nogi, wysokie osoby za kierownicą będą się czuły dobrze. Przełączniki usytuowane w zasięgu rąk. W wersji 3-drzwiowej jaką posiadam niestety mam trudności z wysiadaniem z auta (mierzę 188 cm wzrostu) z powodu nisko opadającego profilu drzwi przy przednim słupku.
Tutaj pojawia się duży problem. Otóż zimą i podczas deszczu szyby strasznie parują i musi minąć dużo czasu, aż układ wentylacyjny sobie z tym poradzi. Jest to dość uciążliwe, zwłaszcza w zimie i podczas jazdy na krótkim dystansie. Bez ścierki do wycierania szyb się nie obędzie.
Daję ocenę 5 gdyż w porównaniu z innymi autami z tego samego segmentu Corsa jest najlepsza. 4 osoby mogą bez problemu i wygodnie podróżować tym autem.
Jest w miarę ok, jednak przy prędkościach powyżej 100 km/h zaczyna być głośno.
I tutaj spotkał mnie lekki zawód. Na trasie jest idealnie bo przy podróży w dwie osoby i prędkościach nie przekraczających 100 - 120 km/h autko pali równo 5 l. Natomiast w mieście potrafi spalić nawet 8 l. Cóż, myślałem, że będzie troche mniej. Ale jak się nie ma co się lubi, to...
Auto w miarę tanie, mało traci na wartości, jakość zadowalająca. Polecam każdemu kto kupuje samochód po to, żeby nim jeździć. Nie jest to bolid, ani cacko, którym można chwalić się przed znajomymi, ale mogę powiedzieć, że jeżeli poświęcimy mu trochę czasu i czasami pieniędzy na bieżącą eksploatację to będzie służyło przez długie lata.
W tej dziedzinie Corsa (przynajmniej mój egzemplarz) ujawnia swoje najlepsze cechy. Poprostu auto jest niezawodne o ile na czas wymieniamy płyny, dokonujemy przeglądów, poprostu dbamy o nie.
Tak samo jak w przypadku drobiazgów, również najważniejsze układy auta (silnik, zawieszenie, karoseria) funkcjonują bez zarzutu.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.2 i 45KM 33kW [l/100km]

6,3