Ocena kierowcy - Mercedes 190

Krzysztof84, 17 lat temu
Silnik 2.0 D 72KM 53kW
Rok produkcji 1988
Mercedes 190 2.0 D 72KM 53kW 1983-1989 - Oceń swoje auto
Mercedes W201 to wspaniały i niezawodny samochód którego mogę polecić każdemu, zwłaszcza tym którzy zaczynają przygodę z Mercedesem. Auto mimo lat jest jeszcze prestiżowe i ma swój niepowtarzalny charakter. Następny samochód to bez wątpienie Mercedes, inny nie wchodzi nawet w grę. Czy kupił bym go jeszcze raz? Raczej już bym myślał o wyższej klasie.
Silnik pracuje znakomicie , bardzo charakterystyczne klekotanie :) . Zbudowany w sposób bardzo prosty ale dzięki temu jest niezawodny. Inżynierowie Mercedesa zrobili kawał dobrej roboty. Zimą odpalał w –20 za pierwszym razem, nie mam z nim żadnych problemów. Jedynym mankamentem jest jednak to ze do takiego samochodu jest on trochę za słaby ale to drobnostka.
Cztero biegowa skrzynia spisuje się bardzo dobrze, jest elastyczna i nie ma z nią problemów. Jeżdżąc po mieście używa się jedynie trzech biegów, czwórkę można wrzucić przy ok. 70 na godzine.
Auto znakomicie zachowuje się na drodze ( jedzie jak po szynach), jeździ się nim komfortowo może nie tak jak w W124 ale jest bardzo dobrze. Zawieszenie jest naprawdę trwałe idealnie nadaje się na polskie drogi.
Znakomita widoczność, siedząc za kierownica widać idealnie zarysy maski i oczywiście gwiazdę J, ułatwia to w dużej mierze manewrowanie. Widok na boki jest również bardzo dobry a do tyły nie ma żadnych problemów. Wystarczy dobrze ustawić lusterka i nie ma żadnych problemów.
Wszystko jest tam gdzie być powinno, niczego nie trzeba szukać. Nie ma zbędnych udziwnień. Atutem jest to że Mercedes w nowszych modelach prawie nie zmienia ułożenia przełączników itp. Wiec kiedy kupimy sobie nowszy model , niczego nie będzie trzeba szukac.
Regulacja temp. nawiewu jest dwu strefowa, osobna dla kierowcy i pasażera. Ogrzewanie zimą jest niesamowite, nagrzewa się w kilka chwil i można jechać spokojnie w krótkiej koszulce. Kiedy jest ciepło można sobie uruchomić specjalny letni nawiew którym tłoczone jest zimne powietrze w jakiś sposób chłodzone :) .
Dla kierowcy i pasażera z przodu miejsca jest bardzo dużo, siedzi się naprawdę wygodnie. Mały mankament to miejsce z tyłu, faktycznie mogło by być trochę więcej (chociaż 5 cm), ale nie ma tragedii. Mam 182 cm wzrostu i parę razy zażyło mi się siedzieć na tylniej kanapie i jest wygodnie. Jest bardzo dobrze ułożona wiec nawet podczas dłuższej podróży nie odczuwa się bólu w plecach.
Wyciszenie jest znakomite zważywszy na wiek samochodu. Miałem okazje jeździć kilku letnimi dieslami i tam było głośniej. Przy prędkości ponad 100 /h można swobodnie rozmawiać. Choć np. BMW 525 TDS z 91r jest lepiej wyciszony ale to już wyższa klasa auta.
Jeśli chodzi o spalanie to nie jest wysokie w mieście do 7 litów na trasie można zejść do ok. 5.Nie jest to dużo zważywszy że nie jest to mały samochód. Dostęp do części jest duży i nie są one tak bardzo drogie. Zawsze można też skorzystać z części używanych bądź regenerowanych przez mercedesa.
Samochód do tanich nie należy, zwłaszcza patrząc na wiek. W tej cenie można mieć dużo młodszy samochód ale wart jest swojej ceny. Za ok. 9 tyś można kupić wspaniały samochód który posłuży jeszcze wiele lat . Polecam bo naprawdę warto.
Kiedy kupiłem samochód miał on uszkodzony wiatrak oraz regulacje nawiewu i inne małe drobnostki. Ale od kiedy to zrobiłem nie mam z nim żadnych problemów. Sprawuje się znakomicie.
Najpoważniejszą awaria było to że rura wydechowa mi ze rdzewiała :) i tak jak wspominałem nadmuch i jego regulacja.

On - zużycie paliwa dla silnika 2.0 D 72KM 53kW [l/100km]

6,1