Ocena kierowcy - Mercedes 190

Piotrek, 15 lat temu
Silnik 2.0 D 72KM 53kW
Rok produkcji 1987
Mercedes 190 2.0 D 72KM 53kW 1983-1989 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Autko świetnie się trzyma drogi no i po prostu lubię miękkie autka.
Zawieszenie : zawieszenie w starym aucie - zawsze do remontu
Przeniesienie napędu : padła mi półośka i skrzynia
Układ hamulcowy : Ręczny się zapieka
Gdybym dostał w swoje ręce egzemplarz z przebiegiem ok. 100.000 km (można sprowadzić z Niemiec kolekcjonerskie sztuki), to jeździłbym z miłą chęcią, tym bardziej, że auto się pięknie prezentuje i jest cholernie wygodne i komfortowe. Prowadzi się jak bajka, (choć napęd na tył robi psikusy na zakrętach w deszczowe dni, - mimo tak małej mocy, można polecieć bokiem...). Wadą jest awaryjność i koszty napraw, same części cenowo są w miarę ok.
Silnik pracuje jak w traktorze, co zważywszy na przebieg nie powinno dziwić. Trochę trzęsie autem na jałowym biegu, ale podczas jazdy jest ok. Zalety silnika opiszę w rubryce \"spalanie\". Jako ciekawostkę mogę napisać, że wyciągnąłem nim 155km/h, z pięcioma osobami na pokładzie i bagażnikiem zapełnionym tak, że trzeba było na klapie siadać, żeby go zamknąć ;)
Skrzynia ok - bez rewelacji, z resztą ciezko mi cokolwiek konkretnego pisac, bo w koncu mi się rozpadła.
Tutaj jest super - autem jeździło się bardo fajnie, inne samochody które mialem okazję prowadzić (też duże) sprawiały wrażenie jakby latały po drodze, mercedes jedzie pięknie, jak po sznurku. Miękkość zawieszenia, lekkość wspomagania i duże koło kierownicy, bardzo podnoszą komfort jazdy.
Nic mi nie przeszkadzało, poza zbyt niską przednią szybą - musiałem się kłaść na kierownicy, gdy czekałem na zielone na skrzyżowaniu.
Trochę trudno dostępny guzik do otwierania prawej szyby, ale taki układ (przyciski przy drążku skrzyni) stosowany był do niedawna w innych modelach, chyba taka dziwna tradycja marki.
Bardzo silne dmuchawy, bardzo szybko się nagrzewa. No i jedna ważna rzecz, która wyróżnia to auto na tle pozostałych - podział ogrzewania na lewą i prawą stronę. Kto nie miał, nie doceni, jeśli sam nie doświadczy. Mi strasznie tego brakuje w kolejnym aucie. Ogromny plus za takie rozwiązanie.
Z przodu ok, choć ja przy wzroście 185cm zahaczałem o sufit. Z tylu masakra, auto jest dość duże z zewnątrz, ale to tylko pozory, bo w środku ciaśniutkie (nie bez powodu nazywany przez niektórych \"baby-mercedes\")
Dla mnie wyciszenie było w porządku, tylko silnik trochę głośny, ale to znana historia - 20-letni diesel nie będzie cicho szemrał pod maską.
Auto latem spala 6 l w mieście - trudno w to uwierzyć, ale mój egzemplarz był po remoncie silnika i może to dlatego. W zimie dolatywał do 7 litrów, nieważne ile go cisnąłem, mieszkam we Wrocławiu, najbardziej zakorkowanym mieście w Polsce ;) Co do trasy, nie wiem ile mi palił, bo jeździłem mało, a jeżeli już do około 140km/h.
Bardzo wygodne i komfortowe, za całkiem małe pieniądze. Każdy jednak mówi, że przy kupnie nie ma co oszczędzać - i ma rację. Należy się dobrze postarać i dużo najeździć, żeby znaleźć egzemplarz zadbany. Nie napalać się, tylko kupować na chłodno i oszczędność nie jest wskazana - za dobry stan trzeba zapłacić.
Mercedesy są niezawodne? - no cóż, należy tutaj coś sprostować. Ta zasada tyczy się silnika i chyba niczego więcej. Stare auto, choćby nie wiem jakiej marki było po prostu będzie się psuć. Musiałem dużo władować w zawieszenie, (z tyłu wielowahaczowe, co zwiększa koszta naprawy).
Padł rozrusznik, pękła półośka, rozwaliła się skrzynia biegów. Zdaję sobie sprawę, ze to dość pechowy egzemplarz (bo jak się okazało później - bity), ale jak dla mnie, samego zawieszenia byłoby już za dużo, a to nawet w zadbanym egzemplarzu trzeba robić. Silnik ok, ekonomiczny, nie bierze oleju, nie do zdarcia.

On - zużycie paliwa dla silnika 2.0 D 72KM 53kW [l/100km]

6,1