Ocena kierowcy - Mazda 323 V P

Hellewacht, 8 lat temu
Rok produkcji 1998
Mazda 323 V P 1.3 73KM 54kW 1994-1998 - Oceń swoje auto
Autko ogólnie bardzo przyjemne. Nigdy nie musiałem inwestować dużych pieniędzy w jego naprawy. Jeśli chodzi o blachy, to wiadomo - samochód z 1998 roku, więc nie oczekujmy cudów, ale o tym później.
Silnik, jak na tak małą jednostkę sprawuje się świetnie - fakt faktem, że moja była nieco "podkręcona", dzięki czemu samochód miał dużo lepsze przyspieszenie i nigdy nie odczuwałem problemów podczas wyprzedzania, czy w przypadku dynamicznej jazdy w mieście.
Biegi chodzą bardzo dobrze, choć są nieco krótkie... Piątkę wrzucamy już przy 60 km/h, bo inaczej samochód wyje...
Samochód niestety niezbyt dobrze radzi sobie na wybojach. Nie jest przystosowany na nasze drogi, ale jednocześnie elementy zawieszenia nie eksploatują się zbyt szybko.
Widoczność bardzo dobra, dzięki fajnej konstrukcji nadwozia.
Samochód jest też bardzo ergonomiczny. Bagażnik jest dość spory i pakowny. Po złożeniu tylnej kanapy spokojnie przewoziłem większe gabaryty.
Klimatyzacja pozostawia trochę do życzenia... Dbałem o nią możliwie jak najlepiej, ale mimo tego miałem wrażenie, że chłodzi trochę zbyt słabo.
Mazda jest wygodna dla kierowcy i dla pasażerów - mamy dużo miejsca na nogi i nawet z tyłu można się spokojnie rozsiąść. W pięć osób jest już niestety gorzej, ale to z założenia nie jest auto przystosowane do takiej ilości pasażerów ;).
W środku bywa natomiast głośno... Nie jest to jakiś wielki problem w mieście czy na małych trasach, ale jadąc szybciej drogą ekspresową, czy na autostradzie - można się zmęczyć.
Koszty utrzymania tego samochodu nie są wysokie - mało kiedy coś się w nim psuje i coś trzeba wymieniać. OC też bez żadnych zwyżek, a przy tym silniku to już w ogóle niewysokie! Niestety mój egzemplarz, z powodu pewnych przeróbek (wydech Remusa i trochę podkręcone osiągi) palił jak smok :O 11-13l tak średnio. Przy ekonomicznej jeździe do 9-10 można było zejść, ale serio - na luzie z górki z wiatrem ;D. Przy dynamicznej jeździe nawet powyżej 13l potrafiłem zrobić.
Jednym słowiem: w tej cenie i w tym segmencie - jedno z fajniejszych autek :).
Części może nie należą do najtańszych, ale rzadko zdarzało mi się coś w tym samochodzie naprawiać.
Nie miałem żadnych poważnych usterek. Jeśli traficie na dobry egzemplarz, to będzie wam służył przez długi czas i przyjdzie Wam wymieniać jedynie elementy eksploatacyjne.
Mazda 323 V P