Ocena kierowcy - Hyundai Pony IV Hatchback

ArturS, 21 lat temu
Rok produkcji 1992
Hyundai Pony IV Hatchback 1.5 72KM 53kW 1990-1995 - Oceń swoje auto
Dałem za te auto 4000zł i myślałem, że się wpakowałem w niezłe gu... Myliłem się. Autko jest warte polecenia. Silniki wytrzymuja bardzo duże przebiegi, więc 200kkm nic nie znaczy. Serwis i części jest o dziwo tani bo jedna część pasuje nieraz do większości aut japońskich z tego segmentu. To że koreaniec to wieczna skarbonka to zwykły kit - przynajmniej w przypadku tego auta.
Elastyka mnie czasem zadziwia - można ciągnąć na 5-tym biegu od 40km/h
Przełożenia dobre do dynamicznej jazdy, krótkie, dobrze dobrane (silnik i skrzynia jest mitsubishi, więc to typowe dla aut japońskich). Niestety wsteczny lubi nie wchodzić i trzeba wysprzęglać. Poza tym poprzedni właściciel załatwił już jedną skrzynię, ale możliwe że stało to się podczas wypadku (udeżenie boczne, wprost na koło)
Komfortowe, ale za miękie. Jak zatankuje full gaz i benz (nie robie takich numerów), to mi siedzi jakby dwie drube baby mi siedziały na tyłach. Po za tym ładowność strasznie mała. 4os+bagaż i na wybojach puszcza się iskry z podwozia.
Szczególnie podobają mi się lusterka - nie we wszystkich autach z tamtych lat tak dobrze się parkuje na lusterka. Widać to co powinno być widać. Niestety lusterka boczne łapią "martwy punkt".
Jest lepiej niż wygląda to z zewnątrz. Wszystko jest na swoim miejscu. Łatwo się wsiada i wysiada, itd.
Na benzynie już po kilkudziesięciu sekundach leci ciepłe powietrze (na gazie jest niestety przeciętnie). Klima działa super, nawiewów jest dość, a nawiew na szybę przednią dmucha na całą jej powierzchnię.
Nie jest to auto duże, ale zadziwia przestronnością w środku.
Przy tak krótkich przełożeniach przy 140km/h jest już ok 4000obr, więc nie jest za cicho. Poza tym odgłosy opływającego powietrza i szum opon są za duże.
Podobno auta te potrafią spalić 5,5l na trasie, ale to chyba przy 80-90km/h. Ja jeżdże 130-150, więc czy trasa czy miasto to pali mi 10-11l gazu i o 2l mniej benzyny.
Cenowo wychodzi śmiesznie, a jakość jest zadowalająca.
Jak na to co to auto przeszło u poprzedniego właściciela i przechodzi u mnie uważam je za niezwykle wytrzymałe. Ale przy 181kkm różne rzeczy już są zużyte, więc powoli trzeba zaglądać i wymieniać różne drobiazgi nieodporne na przebiegi.
Wymieniona skrzynia biegów, ale to przez wypadek - nie wysypała się sama. Jest ok.
Hyundai Pony IV Hatchback