Ocena kierowcy - Honda Civic VIII Hatchback 5d

Alix, 15 lat temu
Silnik 1.8 i-VTEC 140KM 103kW
Rok produkcji 2009
Karoseria : Genialnie zaprojektowana. Aż trudno uwierzyć, ile można zmieścić w 4,3 metrowym autku i jak wyciszone, luksusowe i obajerowane i mocne może być autko ważące tylko 1,2 tony.
Karoseria : Trzaski w desce rozdzielczej.
Uważam, że najciekawsze auto segmentu C. Co do stylu zdania są podzielone, ale na pewno jest i mi się podoba bardzo, a wnętrze jest wręcz genialne - poza typowo sportowymi lub awangardowymi pojazdami nigdzie nie wiedziałem tak pięknego kokpitu. Przy tym to też najpraktyczniejsze auto - masa miejsca, największy w klasie bagażnik (w kombi pod sufit może zmieścisz więcej, ale to nie ten styl i nie każdy chce jeździć \"trumną\"), super konfigurwalne wnętrze, masa przyjemności z jazdy, bardzo dobre spalanie jak na tą moc, super w tej cenie wyposażony. Do tego bezpieczny (5 gwiazdek) i dość niezawodny (vide rankingi).
90% przyzwoitego momentu obrotowego od 1500 obrotów to rzecz super na atmosferyczny silnik. Przy delikatnej jeździe niemal niesłyszalny, jak dociśniesz potrafi ryknąć że nie ma się czego wstydzić. Na codzień wystarczają zwykłe obroty, jak chcesz się pobawić nie spadasz poniżej 4000 - wtedy wrażenia świetne.
Bezbłędna. Świetnie wchodzące i zestopniowane, krótkie biegi, dodatkowo autostradowa szóstka która ma niecałe 4000rpm przy 150 km/h - ideał.
Prowadzi się porównywalnie do liderów segmentu - Focusa i Mazdy 3 ale nie jest jak oni tak beznadziejnie twardy - na nasze drogi rozsądny kompromis między komfortem a doskonałym prowadzeniem. Bardzo neutralny a nie podsterowny jak większość aut. No i można wyłączyć ESP i poszaleć przy dowolnej prędkości co też nie w każdym aucie jest możliwe... :)))
Na trasie wystarcza - wielkie boczne lusterka i autofotochromatyczne lusterko wsteczne oraz duże szyby z przodu dają bardzo dobry obraz. Nieco gorzej jest w mieście, bo siedzi się nisko więc nie widać dokładnie granic auta, a duże słupki tylne i kretyńsko przedzielona tylna szyba (np. nie widać kierunkowskazów auta jadącego za tobą) oraz brak tylnej wycieraczki utrudniają trochę sprawę...
Bardzo fukcjonalna deska rozdzielcza (choć wymaga zajrzenia do instrukcji za pierwszym razem). Ogólnie całość wygodna i maksymalnie funkcjonalna, każda przestrzeń wykorzystana jak należy, każdy wskaźnik i opis czytelny.
Genialna funkcja odparowywania szyb - działa szokująco efektywnie no i nie trzeba przestawiać sobie wszystkiego. Dość efektywna klima, druga strefa to świetny wynalazek, niestety trochę podśmierduje... Ogrzewanie wydajne. Kratki nawiewu trochę o małym zakresie regulacji, ale całość można tak ustawić że jest dobrze.
Wielki bagażnik, ogromne schowki wszędzie, magic seats, dość dużo miejsca z przodu i z tyłu, niezła wygoda, łatwo zmywalne poszycia. Dla mnie super Chociaż nie oszukujmy się - to jednak typowo japoński projekt, nie dla osób wybitnie \"przy kości\" czy koszykarzy, a także typowa Honda - trzeba lubić półleżącą pozycję ;P
Przesiadłem się z o Avensisa o klasę wyżej i Honda jest cichsza, szczególnie na autostradzie. Szok. Oczywiście dopóki nie wchodzi na wysokie obroty, ale kiedy już to robię to sam chcę Ją słyszeć hehe ;P
Jak na 140-konnego benzyniaka pali przyzwoicie, ceny przeglądów są normalne, a naprawy mam nadzieję będą rzadkie...
Super. Mazda 3 tak wyposażona kosztuje niemal 20tys. więcej, z resztą razem z Aurisem to auta mało pojemne, Golfa to trzeba GTI kupić żeby mieć np. Xenony, Octavią trudno się podniecić, a i tak wyposażona będzie droższa, Kii bym aż tak nie wierzył... Bezkonkurencyjna jak dla mnie.
Niestety nawet po lifting to auto \"tysiąca dźwięków\" - dochodzących ze skomplkowanej deski rozdzielczej, pójdzie do wyciszenia, ponoć robią to skutecznie w serwisie, zobaczymy.
Na razie nic.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.8 i-VTEC 140KM 103kW [l/100km]