Ocena kierowcy - Ford Sierra II Kombi

Silnik 2.3 D 67KM 49kW
Rok produkcji 1988
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Ford Sierra II Kombi 2.3 D 67KM 49kW 1989-1993 - Oceń swoje auto
Gdyby była możliwośc za całokształt dałbym 6. Nigdy w życiu nie miałem lepszego samochodu i pewnie już nie będę miał bo teraz takich nie produkują. Niestety w tym momencie nie posiadam już tego samochodu. Musiałem go sprzedać pół roku temu, ze względu na wyjazd. Na decyzję o sprzedazy w duzym stopniu miało również wpływ wysokie ubezpieczenie OC. Jedno mogę powiedzieć. Ten samochód nigdy mnie nie zawiódł.
Wysoka kultura pracy, chociaż może powoduje troszkę zbyt duże wibracje i jest za głosny (przyp. to nie jest najnowsza jednostka napędowa). Elastycznośc w dużym stopniu zadowalająca. Nie wciska w fotel przy wdepnięciu pedału gazu, ale też nie zmusza do redukcji biegu. Spokojnie można jeździć z duzym obciążeniem jak równiez holować przyczepy. Bardzo dużym atutem silnika w moim samochodzie było to, że odpalał bez najmniejszych problemów bez wzgledu na temperaturę zewnetrzną. (warunkiem był dobrze naładowany akumulator). Wiele razy zawstydzałem kolegów jeźdzących benzyniakami o 12 lat młodszymi.
Przede wszystkim niezawodna jak róznież dość precyzyjna. Zawsze trafiałem w odpowiedni bieg. Zmiany biegów wymagały troszkę wysiłku tylko w czasie bardzo niskich temepratur, do momentu rozgrzania oleju w skrzyni. Potem skrzynia pracowała bardzo gładko.
Bardzo wytrzymały układ jezdny choć troszkę zbyt miękki. Przy niezbyt obciążonym samochodzie prowadzi się doskonale nawet po nierównej nawierzchni. Zapewnia wysoki komfort podróżowania.
Jeździ się jak w szklarni. Posiadałem wersję kombi. Pomimo duzych gabarytów parkowanie w zatłoczonym mieście nie sprawiało żadnych problemów. Słupki przednie nie są szerokie co dodatkowo poprawia widoczność.
Może nie najpiękniejsza deska rozdzielcza, ale wszystko znajdowało sie tam, gdzie mozna się było spodziewać. Obsługa instynktowna.
Nigdy nie miałem problemów z zaparowanymi szybami. Troszke długo się nagrzewał. Trzeba było przejechać ok 10 kilometrów w zimie zanim poczuło się ciepłe powietrze ale potem ogrzewanie działało doskonale.
Bardzo duzo przestrzeni zarówno dla osób podróżujących z przodu jak i tych na tylnej kanapie. Bagażnik może nie imponował pojemnością, był natomiast bardzo szeroki. Po złożeniu oparć tylnej kanapy posiada płaską podłogę przestrzeni bagazowej.
Ze względu na dość głosną pracę silnika w samochodzie nie było najciszej ale odgłos silnika nie męczył nawet na bardzo długich trasach. Nie słychać było natomiast odgłosów dochodzących z zawieszenia.
Zuzycie paliwa w mieście nie było najniższe, ale na trasie lub w cyklu mieszanym samochód zadowalał się niewielką ilością paliwa. Jeśli chodzi o naprawy to nie pamiętam. Przez 14 lat uzytkowania przez moją rodzinę było ich tak niewiele a usterki tak niegroźne, że było to niezauważalne.
Uważam, że samochód jest niedoceniony. Jak widzę, tylko osoby które miały stycznośc z tym samochodem potrafią ocenić jego prawdziwą wartość. Definiując jakość wyrobu jako stopień zadowolenia klienta ten samochód zasługuje na najwyższe noty.
Samochód był praktycznie bezawaryjny. Z uszkodzonych drobiazgów pamietam tylko włącznik ogrzewania tylnej szyby i mechanizm wycieraczek. Naprawa nie przekroczyła 100 PLN więc uważam to za drobiazgi.
Uszkodzone koło pasowe z wibroizolacją (na wale głównym) i pompa wody były najpoważniejszymi usterkami jakie sobie przypominam. w obu przypadkach naprawa nie przekroczyła 200 PLN. Za te 14 lat pracy tego samochodu dla mojej rodziny, mogę w zupełności o tych usterkach zapomnieć.

On - zużycie paliwa dla silnika 2.3 D 67KM 49kW [l/100km]

7,3