Ocena kierowcy - Ford Mondeo III Kombi

system931, 4 lata temu
Silnik 2.0 TDCi 130KM 96kW
Rok produkcji 2002
Ford Mondeo III Kombi 2.0 TDCi 130KM 96kW 2002-2007 - Oceń swoje auto
Samochód użytkuję od dwóch (i pół) lat, przejeżdżając nim w sumie nieco ponad 50 000km. Jest bardzo wygodny, nigdy mnie nie zawiódł, w zimie przy największych mrozach odpala bez najmniejszego problemu. Trzeba jednak uważać przy bardzo wysokich mrozach, ponieważ gęste paliwo nie idzie dobrze w parze z wtryskami. Lepiej dolewać dodatek do oleju napędowego. Zdarzają się od czasu do czasu drobne usterki, jednak nic nazbyt uciążliwego ani uniemożliwiającego korzystanie z samochodu. Spalanie jest bardzo niskie biorąc pod uwagę rozmiar oraz wagę samochodu. Bagażnik jest monumentalny. Problem z wtryskami zasadniczo nieistnieje, jeśli się wie jak go rozwiązać. Wtryski same w sobie są bezawaryjne, to układ paliwowy korodował i opiłki z paliwem dostawały się do wtrysków co powodowało ich awarię. Jak ten problem jest rozwiązany to wtryski będą służyły przez setki tysięcy kilometrów. Samochód oceniam na 4,5 gwiazdki, ale niestety nie ma takiej możliwości :)
Silnik oceniam na bardzo dobry. Mimo słabych ocen silnika, jest to najlepsza jednostka jaką miałem przyjemność jeździć. Jest zrywny, ma zapas mocy potrzebny do wyprzedzania i jak się wciśnie pedał w podłogę, to można się nieco pobawić. Jedyny minus to jego głośność. Jednak po przekroczeniu 250000km przebiegu całkowitego pojawił się problem z turbiną, która czasami odcina jak wciska się gaz w podłogę. Jednak biorąc pod uwagę wiek i przebieg samochodu taki problem nie dziwi. Koszt naprawy to obecnie 500zł (korzystając z regenerowanej używki)
Idealnie. Wcześniej jeździłem samochodami marki Renault, Seat i Fiat. Żaden z tych samochodów nie miał tak gładko działającej skrzyni biegów. Nie ma znaczenia czy jest +20 czy -20 stopni, skrzynia działa gładziutko.
Bez większych zarzutów. Bardzo precyzyjne prowadzenie, zawieszenie ani za miękkie, ani za twarde. Zapewnia wygodę w mieście i na trasie. Jednak w moim przypadku wymaga co jakiś czas wkładu finansowego. Ale biorąc pod uwagę moją drogę dojazdową do domu, można to zrozumieć.
Największy mankament samochodu. Drzwi korodują od dołu, jedne musiałem wymienić bo korozja była od dołu, przy obramowaniu szyby oraz przy lusterku. Konieczne było lakierowanie drzwi do listwy.
Bardzo dobra, nawet lepsza niż w wielu sporo mniejszych samochodach.
Genialna. Samochód w wersji ghia ma świetnej jakości plastiki, deska rozdzielcza jest estetyczna, dziecinna prosta w obsłudze, układ przycisków jest przemyślany i można go obsługiwać bez spuszczania wzroku z drogi. Oświetlenie wnętrza jest subtelne, wygląda jak w limuzynie klasy wyższej. Minus za schowek. Klamki schowka w tych samochodach są jednorazowe - nie sposób ich użyć bez łamania ich. Ja w swoim egzemplarzu zniszczyłem już 3 klamki schowka, aż zamontowałem czwartą i postanowiłem z niego nie korzystać.
Od kiedy kupiłem samochód, dwa i pół roku temu, nie nabijałem klimatyzacji, a ta działa jak marzenie. Nawiewy działają jak należy i mają bardzo przyjemną regulację na desce.
Dom na kółkach. Miejsca jest więcej niż dość, a do tego bagażnik też jest potężny.
Zupełnie przeciętnie. Mogłoby być lepiej, mogłoby być gorzej.
Zdarzają się drobne usterki, ale obecnie części są niedrogie i łatwo dostępne, także łatwość utrzymania jest naprawdę przystępna. Spalanie jest zaskakująco niewielkie. Jednak czasami mogą być spore wydatki na poprawki lakiernicze, blacha nie jest najlepszej jakości.
Stosunek jakości do ceny jest fantastyczny. Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw, jestem bardzo zadowolony z tego samochodu i bez zastanowienia kupiłbym go jeszcze raz.
Jak wyżej, zdarzają się. Jednak na szczęście nie są kosztowne w naprawie.
Brak poważnych usterek

On - zużycie paliwa dla silnika 2.0 TDCi 130KM 96kW [l/100km]