Ocena kierowcy - Ford Focus II Kombi

Grzegorz Mlynski (grzegorz.mlynski@gmail.com), 14 lat temu
Silnik 1.6 Duratec Ti-VCT 115KM 85kW
Rok produkcji 2007
Ford Focus II Kombi 1.6 Duratec Ti-VCT 115KM 85kW 2005-2011 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Auto świetnie się prowadzi i daje dużo przyjemności z jazdy...gdyby tylko było cichsze było by idealnie.
Karoseria : Fatalne wykonanie wnętrza - skrzypienie, wadliwe uszczelki.
Ford Focus II to udana konstrukcja. Świetne zawieszenie i układ kierowniczy daje mnóstwo przyjemności z jazdy. 1.6 Ti-VCT to niezły silnik, choć spodziewałem się, że będzie oszczędniejszy, żałuje że nie wybrałem 2.0 - podobno dużo cichszy i bardziej dynamiczny. Wersja kombi to udany samochód dla rodziny. Ogólny obraz psuje kiepska jakość wykończenia wnętrza i bardzo słabe wyciszenie silnika i zawieszenia.
Silnik dosyć udany, choć głośny i mało dynamiczny na niskich obrotach. Bardzo dobre przyspieszenie na 2 biegu od około 4000 tys. obrotów. Dźwięk silnika trochę metaliczny, może drażnić przy dłuższej jeździe. Przy włączonej klimatyzacji przyspieszenia na niskich obrotach wyraźnie słabsze.
Gdyby skrzynia biegów miała 6 bieg była by tu ocena 5. U mnie nic nie haczy i biegi wchodzą cicho. Może do wstecznego potrzeba trochę wyczucia ale to kwestia przyzwyczajenia.
Auto perfekcyjnie trzyma się drogi, w każdych warunkach jedzie pewnie, choć komfort jest raczej niski. Układ kierowniczy daje perfekcyjne wyczucie drogi. I do tego świetne hamulce. U mnie z ESP więc 4 tarcze i w miarę lekkie autko, więc na dobrych oponach hamuje bardzo sprawnie.
Widoczność do przodu taka sobie. Przeszkadzają przednie słupki, ale w jakim aucie nie przeszkadzają. Do tyłu widoczność nie najgorsza - kombi, choć czujniki parkowania bardzo pomagają (godne polecenia).
Wszystko na swoim miejscu, prosta i intuicyjna obsługa. Środkowa konsola potrafi uwierać w nogi kierowcy. Słabe oświetlenie wnętrza.
Klimatyzacja manualna działa w sumie cicho i sprawnie. Może przewietrzanie kabiny mogło by być trochę lepsze, ale ogólnie jest ok. Duży plus za podgrzewana przednią szybę.
Przednie fotele wygodne, brakuje regulacji podparcia lędźwiowego i zakres osiowej regulacji kierownicy dla mnie trochę za mały. Jednak by wygodnie siedzieć z przodu trzeba odsunąć sporo fotel do tylu (w tym pasażer), co sprawia, że z tyłu robi się naprawdę mało miejsca na nogi. Duży bagażnik - kombi.
Od razu mówię, że jestem na tym punkcie przewrażliwiony. Głośny silnik i opory toczenia. Zawieszenie stika na nierównościach. Musiałem założyć dodatkowe wyciszenia, żeby tak nie denerwowało. Jakość wykonania niska. Skrzypiało dosłownie wszystko - po 2 latach udało mi się znaleźć wszystkie źródła hałasu i popodkładać wszędzie gumki i od roku wreszcie jest jak powinno.
W mieście autko pali dużo nawet 11l/100km przy włączonej klimie. Na trasie jest nieźle - średnio 6.7 a udało mi się zejść nawet do 5.4l/100km (przy uwzględnieniu zasad ekodrivingu).
Udany kompromis miedzy jakością i ceną, choć za 70 tys spodziewałem się lepszego wykonania wnętrza.
Poza niedociągnięciami wynikającymi z niedokładnego montażu (plastiki, uszczelka tylnych drzwi, uszczelka szyby przedniej, osłony plastikowe słupka) to reszta jest bez zarzutu. Technicznie bardzo udane autko - gdyby tylko nie cięcie kosztów - jakość wykonania wnętrza była lepsza w starym modelu. Za to pod maską i od strony podwozia wszystko wydaje sie bardzo dobrze przemyślane.
Bez poważnych zastrzeżeń. Autko któremu można zaufać. Zawsze dojedzie.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 Duratec Ti-VCT 115KM 85kW [l/100km]

7,7