Ocena kierowcy - Ford Focus II Hatchback 5d

mcold, 13 lat temu
Silnik 1.6 Duratec Ti-VCT 115KM 85kW
Rok produkcji 2008
Ford Focus II Hatchback 5d 1.6 Duratec Ti-VCT 115KM 85kW 2005-2011 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Po prostu rewelacja.
Inne : Tylne lampy zespolone zachodziły rosą. Prawdopodobnie na skutek złego montażu (miały pajączki na kloszach)
Lubię to auto. Wiem, że co rano grzecznie zawiezie mnie do pracy. Przy minimalnym poziomie zainteresowania Focus odwdzięczy się bezawaryjną służbą. Oczywiście ma swoje wady i raczej nie nadaje się na auto wyłącznie miejskie. Jeśli jednak chce się podróżować na trasie w doskonałych warunkach to jest to odpowiedni wybór.
Z tym silnikiem zdecydowanie nie jest to auto sportowe. Jeśli ma być dynamicznie to trzeba wykorzystywać jego długie biegi, zwłaszcza 1 i 2. Początkowo ciężko mi się było do tego przyzwyczaić. Oczywiści okupione dużym spalaniem (11 l/100km po Warszawie). Auto potrafi przyspieszać, ale wyłącznie powyżej 4k RPM. Brakuje trochę \"szóstki\".
Płynna precyzyjna zmiana, dobrze spasowany lewarek. Biegi można przekładać dwoma palcami. Nic nie haczy, wsteczny wchodzi bez problemu.
W porównaniu do poprzedniego modelu niebo a ziemia. Doskonale tłumi nierówności, dobrze się trzyma w zakrętach. Na długich odcinkach z dużą prędkością również sobie radzi, chociaż Foka I była w tym akurat lepsza (brakuje jednak, urywającego się wiecznie, spoilera pod przednim zderzakiem). Co do promienia skrętu, to.. Ford - i tyle (czyli kiepsko jak zwykle).
Duże, dobrze dopasowane lusterka boczne. Trochę przeszkadzają słupki, ale w którym nowym aucie nie przeszkadzają. Doskonale widać do tyłu. Ford w końcu przypomniał sobie, że można zagłówki, gdy nieużywane, schować w tylną kanapę.
Niby wszystko na swoim miejscu, ale kilka niedoróbek jest. Zwłaszcza obsługa komputera mało wygodna w czasie jazdy. Do tego przy specyficznych kątach ustawienia kierownicy nie widać części wskaźników. No i ktoś ZABRAŁ wskaźnik poziomu płynu do spryskiwaczy - za to powinni powiesić!
Grzeje się błyskawicznie, chłodzi też przyzwoicie. Mam manualną klimatyzację i daje radę. No i kolejny ewenement Forda- ten silnik się nie przegrzewa, nie ważne jak długi jest korek. Po prostu na wolnych obrotach chyba stygnie
Dałbym nawet 4.5 ale na 5 nie starczy. Z przodu przyzwoicie, ale z tyłu mogłoby być więcej miejsca. Brak schowków dla pasażerów z tyłu. Nie bardzo jest co zrobić z prawą nogą w dłuższych trasach - szybko drętwieje, nie ma jej jak wygodnie ułożyć. Brakuje mi też regulacji podparcia lędźwiowego, jaka była np. w Scorpio. Fotele mogłyby lepiej trzymać, chociaż są naprawdę wygodne.
Na początku było bardzo OK, teraz (po 30k km i 3 latach) jest już tylko zadowalająco. Mimo że dbam o uszczelki itd. Jak coś dużego stoi obok, to doskonale słychać jak ruszy. Silnik powyżej 140km/h też swoje potrafi dołożyć. Radio jest bardzo OK, chociaż po 3 latach zaczynają trzeszczeć głośniki. No i mogłoby czytać MP3. Umiejscowienie gniazda AUX w zamykanym schowku to prawie złośliwość.
Powiedziałbym że źle, ale mam ciężką nogę więc zostanę przy przeciętnie. 11.5l/100km w zimie, 10.5l/100km latem przy klimatyzacji to trochę za dużo. Na trasie jest znacznie lepiej, ale ja niestety jeżdżę w 85% po mieście i to dużym. Auto na razie na gwarancji, więc naprawy nie bolą. Przeglądy jak wszędzie.
To nieprawda że \"Ford g... wort\". Za tą cenę trudno dostać nowe auto tak wyposażone. Fakt że sporo traci już po 2-3 latach, ale tym bardziej w cenie 2-3 letniego Focusa nie da się znaleźć nic innego o tak dobrych parametrach
Wymienili na gwarancji tylne lampy zespołowe, bo zachodziły rosą. Podobno wada fabryczna. Poza tym odpukać nic więcej się nie działo.
Nie chcę zapeszać ale póki co wszystko OK. Auto regularnie serwisowane i sam co miesiąc zaglądam kontrolnie.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 Duratec Ti-VCT 115KM 85kW [l/100km]

9,7