Ocena kierowcy - Ford Focus II Hatchback 5d

Silnik 1.6 Duratec 100KM 74kW
Rok produkcji 2010
Ford Focus II Hatchback 5d 1.6 Duratec 100KM 74kW 2005-2011 - Oceń swoje auto
Zawieszenie
Focus II to dobry samochód za rozsądne pieniądze. Bardzo dobrze się nim jeździ, głównie dzięki bardzo dobremu zawieszeniu i precyzyjnemu układowi kierowniczemu. Trochę gorzej jest ze skrzynią biegów, ale ogólnie poprawnie. Największą wadą Focusa II jest dla mnie słabe wyciszenie wnętrza - słychać mocno zarówno szum powietrza jak również silnik (benzyna 1.6 100 KM). Oprócz tego dość słabe jest wykończenie i spasowanie części samochodu. Potrafi się często jakaś uszczelka odkleić itp. Jak na auto klasy C uważam, że auto jest bardzo przestronne. Przy takiej długości (4,33 m) mogą całkiem wygodnie podróżować 4 osoby, a także w bagażniku zmieści się coś więcej niż symboliczny bagaż.
Największą zaletą silnika benzynowego 1.6 100 KM jest niska awaryjność i niski stopień skomplikowania. Jednostka jest znana i sprawdzona. Pewnie nawet jak się coś zepsuje to nie będzie wielkiego problemu z naprawą. Ten silnik zupełnie wystarcza do spokojnej jazdy po mieście i w trasie zwłaszcza jeśli nie trzeba wyprzedzać. Niestety bardzo go słychać w samochodzie przy prędkości ponad 90 km/h i powiem szczerze, że brzmi ładnie, ale nie zawsze chcemy słuchać przez cały czas silnika. Jak się wejdzie na zakres od 4 do 5,5 tys. obrotów to naprawdę fajnie przyspiesza. Przy 4 tys. ma max moment obrotowy - 150 Nm. Spalanie jest duże. Jeżdżę bardzo ekonomicznie. Kręcę go wyżej tylko od czasu do czasu. Zazwyczaj po mieście max do 2700. Spalanie w cyklu mieszanym zazwyczaj 7l na 100 km.
Problem jest ze wstecznym - ciężko wchodzi, co jest typowe dla tego modelu. Poza tym brakuje 6 biegu. Skrzynia jest tak ustawiona, że auto bardzo szybko łapie wysokie obroty. Jeden z nielicznych samochodów, gdzie naprawdę da się jeździć nawet 50km/h na 5-tce. Zaletą takiego ustawienia jest wrażenie lepszej elastyczności. Natomiast minusem to, że już przy 100km/h mamy 2900 obrotów i jest głośno. Przy 140 km/h to naprawdę już rozmawia się ciężko.
Jak na auto za rozsądne pieniądze nie można oczekiwać lepszego zawieszenia. Mamy tutaj świetny kompromis pomiędzy komfortem a sztywnością. Auto trzyma się drogi bardzo dobrze. Są ludzie, którym zawieszenie Focusa się nie podoba. Mówią, że jest za twarde, zbyt sportowe. Ja takich ludzi nie rozumiem. Jest dość sztywno, ale jak się wjedzie w dziurę to wcale nie słychać jakiegoś wielkiego "łubudu". :)
Nie mam żadnych uwag do widoczności. Jest bardzo dobrze.
Jest sporo schowków. Nic mi praktycznie nie przeszkadza. Sterowanie radiem jest przy kierownicy. Minusem jest to, że u mnie nie ma podłokietnika, ale nie jest to wina Focusa, ale mojej słabo wyposażonej wersji. W zestawie audio nie podoba mi się tylko to, że nie potrafi zapamiętać innych ustawień EQ dla radia, a innych dla CD.
Mam auto z manualną klimą. Nie widzę problemów. Wszystko działa sprawnie. Niestety nie mam np. podgrzewanej przedniej szyby i lusterek. Gdyby to było i dobrze działało oceniłbym wszystko na 5 gwiazdek.
Doskonale jak na prawdziwy kompakt hatchback wg mnie. Prawdziwy tzn. taki, który ma niewiele ponad 4,3m długości. Jest dużo miejsca i jest wygodnie.
Tak jak pisałem wcześniej jest to dla mnie jeden z największych mankamentów tego samochodu. Zwłaszcza, że bardzo lubię słuchać muzyki podczas jazdy. Jeździłem różnymi samochodami i mam wrażenie, że tu jest najgłośniej niestety.
Nie za dużo wiem na ten temat, ale z tego co się orientuje to nie ma tragedii. Dla Fordów jest sporo części zamiennych (zamienników) w razie czego w niewysokich cenach.
Jest bardzo dobrze. Gdyby jeszcze nie było tych kilku mankamentów to na pewno dałbym 5 gwiazdek.
Odklejające się uszczelki (przednia szyba i w drzwiach).
Na razie nic mnie takiego nie spotkało.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 Duratec 100KM 74kW [l/100km]

6,9