Ocena kierowcy - Ford Escort VII Hatchback

Silnik 1.3 i 60KM 44kW
Rok produkcji 1997
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Ford Escort VII Hatchback 1.3 i 60KM 44kW 1995-2000 - Oceń swoje auto
Mam to auto od nowości, przeżyło moje pierwsze kilometry po uzyskaniu prawa jazdy, więc wydaje mi się solidną konstrukcją. Nigdy nie zawiódł w drodze, zawsze dojechałem. Nie chcę nikomu polecać ani odradzać, ale moim zaniem jest to naprawde świetnie auto. Dobrze się prowadzi, jest wygodne i przy prawidłowej obsłudze nie sprawia kłopotów. Jedno zastrzeżenie - za mały silnik. Teraz już to wiem i na pewno wybrałbym inny. Podsumowując jestem na TAK
Co prawda nie jest specjalnie kłopotliwy, ale o oleju muszę pamiętać. Między wymianami tak z pół litra trzeba jednak dolać. Po 100tyś km musiałem wymienić wałek rozrządu, choć nie wiem czy to nie moja niedbałosć. Silnik słaby, więc nie można mówić o elastyczności i osiągach. Niemniej wydaje mi sie, że jak na 1.3 w dość ciężkim aucie zwija się nieźle...
Bardzo ładnie pracuje, naprawde nie mam powodów narzekać. Oczywiście, można pomarudzić na typowy dla Escortów wsteczny, ale nie jest to wielkim problemem.
Naprawde dobre zawieszenie, pomimo, że to na Focusa spadają wszelkie laury za tę kategorie. Ładnie sie prowadzi, bez problemu "bierze" zakręty. Zrobiłem prawie 160tyś km i nie musze grzebać przy amorkach. Jedyne co wymieniałem to silentblocki (kilkadziesiąt złotych) i wspornik drążka stabilizatora.
Siedzi się dość nisko, ale generalnie widoczność jest dobra.
2 lata starsze modele miały marna materiały. Ten po liftingu wydaje mi się, że jest ok. Poziom Golfa III. Dostęp do wszystkiego przyzwoity więc nie ma o co się przyczepić.
Nie mam klimy więc nie ma szans na ekstra chłód w lecie. Ale zimową porą nagrzewa się naprawde szybko.
Nie jest to poziom dzisiejszych kompaktów, ale 4 osoby można wygodnie przewieźć.
Silnik 1.3 jest dosyć głośny, ale przy umiarkowanych prędkościach można swobodnie rozmawiać :) Podobnie z opływającym powietrzem - do 130 km/h jest ok. Niestety na naszych drogach niekiedy słychać zawieszenie.
Mały silnik, mało pali. :)
Auto tańsze od np. Golfa, a wcale nie gorsze. W kilku elementach na pewno lepsze, zwłaszcza z większym silnikiem. Za tą cene cieżko będzie znaleźć coś równie dobrego.
Typowe dla Escortów bolączki - telepiąca tylna półka, problemy z przełącznikiem zespolonym, przepalona żarówka podświetlająca pokrętło do regulacji temperatury nawiewu. Spodziewałem się tego więc nie mam sie co czepiać. Dość często trzeba wymieniać przednie tuleje metalowo-gumowe ale nie są drogie. Wystąpiły tez ogniska korozji na tylnej klapie ale zostały od razu usunięte i jak na 10letniego Forda jest naprawde dobrze.
Wspominałem o wałku rozrządu, ale wydaje mi się, że to moja wina. Nie wyregulowałem zaworów na czas (było je słychać) i po prostu wytarła się jedna z krzywek. No i ubytki oleju, ale to też raczej efekt mojej "kawalerskiej jazdy". Generalnie, gdybym o wszystko zadbał jak należy w odpowienim czasie, byłby bezawaryjny jeśli chodzi o silnik. Reszta zespołów chodzi bez zastrzeżeń.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.3 i 60KM 44kW [l/100km]

6,4