Ocena kierowcy - Ford Edge II SUV Facelifting

Doctorw, 3 lata temu
Silnik 2.0 EcoBlue Bi-Turbo 238KM 175kW
Rok produkcji 2020
Ford Edge II SUV Facelifting 2.0 EcoBlue Bi-Turbo 238KM 175kW 2019-2020 - Oceń swoje auto
Przeniesienie napędu : bardzo pozytywna ocena
Silnik : bardzo pozytywna ocena
Zawieszenie : bardzo pozytywna ocena
Długo zastanawiałem się nad tym zakupem, analizowałem rynek, porównywałem różne opcje w tym pozostania w grupie VW (Audi, VW). Ostatecznie zaszalałem z EDGEm i z każdym przejechanym kilometrem utwierdzam się w przekonaniu, że to był bardzo dobry wybór. Przyjemność z jazdy tym samochodem jest nieprzeciętna, wyposażenie więcej niż kompletne, wszystkie systemy wspomagające (czego nie mogę powiedzieć o poprzednim samochodzie VW) działają i to działają sprawnie pomagając w bezpiecznym poruszaniu się po drogach. Sam zakup samochodu odbył się w trudnym okresie narastania pandemii, mimo to był przyjazny i w większości odbył się przez telefon i internet. Na dzisiaj zdecydowałem, że ten samochód zostanie w domu na dłużej niż tylko okres leasingu. Jeśli podejmując decyzję o zakupie samochodu nie chcesz płacić ogromnych pieniędzy za plakietkę to polecam Forda Edge.
Zaskakująco żwawy jak na swoją masę. Duża kultura pracy, elastyczny. System start/stop pracuje w taki sposób, że nie mam ochoty go dezaktywować. Średnie zużycie paliwa na poziomie 9,1 l/100 km (duże miasto/drogi krajowe/ autostrada).
Działą płynnie, utrzymuje raczej wyższy bieg (brak irytującej tendencji do wrzucania najwyższego biegu). Opcja sport niepotrzebna. Reaguje na wciśnięcie gazu w zasadzie natychmiastowo.
Zaskakująco precyzyjny jak na 2,2 t. Nierówności poziome i poprzeczne w tym dziury nie stanowią żadnego problemu (mimo 20 calowych felg). Miłe zaskoczenie.
Trudno stworzyć coś bardziej proporcjonalnego, kształtnego, wygodnego i w mojej ocenie ładnego.
To ogromy samochód, więc widoczność jest doskonała, wsparta kamerami przednią i tylną. Dodatkowo szerokokątna kamera przednia pozwala zobaczyć więcej.
Na szczególną pochwałę zasługują fizyczne przyciski większości ważnych funkcji. Pozycja za kierownicą bardzo dobra, choć brakuje regulacji fotela w górę i w dół. Logicznie i przejrzyście rozplanowana deska rozdzielcza. Zaskakująco dobrze rozwiązany rozkład aplikacji na ekranie dotykowym. Tylna kanapa i bagażnik wzorcowy.
Chyba nie da się zrobić nic lepszego. Nawiewy szerokie, niezależnie od ustawienia łopatek, nie dają irytującego efektu "wiatru dmuchającego w oczy". Temperatura w samochodzie rośnie po 2-3 minutach od uruchomienia samochodu. Klimatyzacja (sprawdzona póki co 2 x) równie sprawnie rozprawia się z wysoką temperaturą.
W tak dużym SUVie przestrzeni jest aż nadto. Mnóstwo przemyślanych schowków (prawdziwych, a nie takich w których nie mieści się telefon), w tym trzy w których można przechowywać telefon.
W dniu wczorajszym jadąc drogami krajowymi ( w sumie 150 km) wyłączyłem muzykę aby sprawdzić wyciszenie samochodu (opony jeszcze letnie, okna zamknięte). Cisza w samochodzie była niewiarygodna, również przy prędkościach ok. 130 km/h. Zastanawiałem się czy to system aktywnego wyciszania samochodu czy konstrukcja (pewnie jedno i drugie). Koniec końców przyjemność czerpana z ciszy spowodowała, że nie włączyłem systemu audio do powrotu do domu. KOMFORT to mało powiedziane.
Spalanie na poziomie 9,1 l/100 km jest pozytywnym zaskoczeniem. Cena samochodu dobrze skalkulowana, zwłaszcza jeśli porównamy wyposażenie wersji Vignale do konkurencji i to tej z Korei, Indii jak i z Niemiec. Koszt przeglądów również sensowne. Przeglądy co 15 tyś. km co jest wadą z punktu widzenia pieniędzy, ale zaletą z punktu widzenia dbania o samochód.
Moim zdaniem bezkonkurencyjna. Długo analizowałem rynek, ceny (również utratę wartości) i uznałem, że nie warto płacić tyle ile kosztują dwa EDGE aby jeździć podobnej wielkości konkurentem z Niemiec. I póki co uważam, że podjąłem dobrą decyzję.
brak awarii
brak awarii