Ocena kierowcy - Fiat Uno II

Silnik 1.0 i.e 45KM 33kW
Rok produkcji 1999
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Fiat Uno II 1.0 i.e 45KM 33kW 1996-2002 - Oceń swoje auto
Karoseria : Rdzewieje po 6 latach, a po 2 latach pojawiły się na masce odpryski na lakierze.
Układ elektryczny : Alternator przestał działać bez ostrzeżenia (po prostu "ze starości", a auto było świeżo po przeglądzie)
Przeniesienie napędu : sprzęgło wystarcza u mnie na jakieś 80-100 tys km. to chyba nieżle..?
Auto tanie, bardzo zwrotne w mieście, oszczędne, niechodliwe wśród złodziei, można zaparkować wszędzie i nie bać się że zniknie. Mam dużo pozytywnych wrażeń, gdyby nie postęp w motoryzacji to bym kupił drugi taki nowy - ale kupię inny bo chcę poznać też inne marki.
Mały ale niezawodny i ekonomiczny.
Skrzynia haczy. Jednynka jakby nie miała synchronizacji (oficjalnie ma). Gdy auto się toczy, nie da się jej włączyć bez zgrzytu. Czaem zgrzyta też przy dwójce ale można dopracować technikę przełączania. Z czasem pojawiają się luzy drążka zmiany biegów, regulacja (zestaw naprawczy) pomaga.
Jest OK, choć trzeba zaakceptawać że podskakuje na nierównościach bardziej niż inne auta (a przynajmniej niż C3, fabia, samara)
Spoko, bardzo dobra.
Bez wodotrysków, ale wszystko jest pod ręką. OK.
Słaba strona uno. Zimą nie nagrzewa się szybko, widocznie to auto na ciepły włoski klimat. Dmuchawa 3 biegowa, na 3 biegu huczy że ho ho, ale dmucha niewiele mocniej niż na drugim.
Jak na auto tej klasy - doskonale. Z przodu więcej miejsca na wyprostowanie nóg niż w fabii. Pozycja kierowcy jest dość pionowa - tak wyprofilowane są fotele, kierownica, pedały itp. Przy trasach kilkaset km przydaje się przerwa na rozprostowanie. Bagażnik jest pojemniejszy niż wygląda (trochę za sprawą kształtu klapy tylnej która trochę zachodzi na boki samochodu). Po złożeniu siedzeń można przewieźć prawie wszystko - kańciasty kształt auta, prostokątna klapa ułatwiają to. A i listwy 2.5 m mieszczą się w środku po skosie. Za to płyty kartongipsowe to już na bagażniku dachowym woziłem ;)
W trasie przy 100 km szumi dość przyjemnie, przy 120 km nieco bardziej namolnie ale ta się jechać spoko. Szybsza prędkość to większy szum ale mniej się go zauważa bo więcej koncentracji poświęcamy utrzymaniu auta na drodze - to przecież lekki samochód. W ruchu miejskim wyciszenie wg bardzo dobre.
Spalanie 5,5 litra poza miastem to średnia norma - niezależnie w górach, na długiej trasie czy po drogach wiejsko-krajobrazowych np nad Biebrzą. Rekord w trasie przy równej jeździe 90-100 km to jakieś 4,7 litra. W mieście zimą w korkach na 1-2 biegu 9 litrów, wersja dla niedowiarków: no góra 9,5 litra.
W tej cenie zarąbiste auto. Czego najbardziej żałuję - to że rdzewieje dość szybko.
Czasem do wymiany uszczelniacze półosi, zestaw naprawczy skrzyni biegów, raz cewka zapłonowa poza tym to płyny ustrojowe i rzecz które się wymienia typu przewody wys. napięcia, świece, pasek rozrządku, klocki itp.
W czasie 8 lat 3 razy zawiódł w trasie: raz rozsypało się sprzęgło, a 2 razy elektryka-alternator (drugi raz trochę na moje życzenie bo lekceważyłem chwilowe migotanie kontrolki) Poza tym w ciągu 8 lat i 235 tys km: mam trzecie sprzęgło, trzeci akumulator, nowy bak paliwa (przeciekał!). Po 50 tys do wymiany były wszystkie amortyzatory (kiepskie te fabryczne!), założyłem Sachsa po 100 zł/sztuka i do tej pory są dobre..!

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.0 i.e 45KM 33kW [l/100km]

Fiat Uno II