Ocena kierowcy - Fiat Stilo Hatchback

ottor@interia.pl, 15 lat temu
Silnik 1.6 16V 105KM 77kW
Rok produkcji 2007
Fiat Stilo Hatchback 1.6 16V 105KM 77kW 2005-2007 - Oceń swoje auto
Inne : Zawsze bardzo podobał mi się wygląd tego modelu Fiata, zarówno z zewnątrz jak i wnętrza. Przestrzeni więcej niż się spodziewałem. Dynamika silnika znacznie powyżej przeciętnej aut na naszych drogach. Świetne prowadzenie, niezależnie od nawierzchni.
Wpadka z szybą niemiła, pierszy raz kupowałem nowy samochód i taka wada nie przyszła mi w ogóle do głowy.
Pracuje kulturalnie i cicho, przyspiesza nieźle, przy korzystaniu z wysokich obrotów nawet bardzo dobrze, na trasie wyprzedzanie bez problemów, znacznie lepiej niż Almera 1.4. Nie mam na razie zastrzeżen do silnika.
Układ przeniesienia napędu nie gorszy w użytkowaniu niż w Almerze, biegi wchodzą płynnie, gładko - jest dobrze.
Tu zostałem naprawdę miło zaskoczony.Trzyma się nawierzchni świetnie, lubi ostre zakręty, komfort jazdy dobry. Duży zapas bezpieczeństwa przy moim (zmiennym) stylu jazdy. Zawieszenie ciekawie zestrojone; i komfort i bezpieczeństwo przy szybkiej jeździe po nierównych drogach, mała wrażliwość na zmiany obciążenia. Bardzo przewidywalne i pewne zachowani podczas hamowania chociaż hamulce mogły by być jak dla mnie czulsze ( w Pandzie są lepsze pod tym względem ). Układ kierowniczy ciekawy, tryb City ( żona lubi, ja w sumie też ), precyzja lepsza była w Almerze.
Chyba standard, chociaż lepsza niż w różnych nowych autach, które oglądałem, nie mam zastrzeżeń. Wymogi bezpieczeństwa powodują ograniczenia widoczności przez szerokości słupków zwłaszcza przednich ale nie narzekam, kwestia przyzwyczajenia. Zbyt małe lusterka zewnętrzne.
Przycisk klimatyzacji powinien być wyżej, poza tym nie widzę minusów. Materiały we wnętrzu przyzwoite, deska rozdzielcza bardzo mi się podoba, nie odbija się w szybie, dużo schowków w tym jeden gigant zamykany, uchwytów na napoje. Porządne oświetlenie wnętrza ( 5 punktów ), dobre możliwość regulacji dla kierowcy, kierownicy i fotela, w lepszych wersjach jest jeszcze lepiej, widziałem i jeździłem 1.9 JTD w najlepszej wersji.
Bardzo dobrze, klimatyzacja ręczna, nawet gdy szyby zaparują np. podczas deszczu to szybko można szybki wysuszyć.
Dużo miejsca w środku, bagażnik jak na hatchbacka pokaźny, żałuję że nie kombi ale nowe były za drogie jak dla mnie.
Czasem stuki tylej półki ale to uroda wszystkich hatchbacków jakimi po naszych tragicznych drogach jeździłem, mimo to nigy więcej sedana, chyba, że jako trzeci samochód do celów reprezentacyjnych. Mogłaby być lepsza izolacja od hałasów zewnętrzynych. Opony Brigestone takie sobie, szumią. Polecam Yokohamy, mam w Mikrze, są bezgłośne.
Średnie spalanie 7 - 7,5 litra w mieszanej jęździe. Trudno na trasie zejść poniżej 6,5, miasto o dziwo nie więcej niż 8. Duże różnice w zależności od stylu jazdy. 10 też można osiągnąć jak się korzysta z pełni możliwości silnika, a są naprawdę niezłe.
Zapłaciłem 40 tys. ( wyprzedaż rocznika 2007 ) za nowe auto z klimą i porządnym silnikiem w średniej wersji wyposażeniowej z ładnym grafitowym metalicznym lakierem. Brak zainteresowania ze strony złodziei, serwis mimo narzekań na niektóre serwisy bardzo, bardzo dostępny. Pod tym względem nie było konkurencji a oglądałem dużo aut ( już miałem zamówionego Ceed'a za 60 tys. )
Do wymiany przednia szyba, "skaza", widziałęm przy zakupie ale auto mi się za bardzo podobało, żeby mnie to zniechęciło. Szybę wymieniona na gwarancji, przypadek jednostkowy, aż z centrali Fiata przyjechali zdjęcia robić, bo oryginalnych szybach podobno nie zdarzyło się to jeszcze. Niedokładnie wklejona uszczelka szyby tylnej klapy, naprawiona gwarancyjna, przy okazji wymiany szyby.
Odpukać na razie brak. Trochę obaw mam z powodu wszechobecnych uprzedzeń do Fiatów i opinii na temat Stilo ( nie moich ). Pewnie Nissan Almera jest nie do pobicia, ale mi się niestety znudził i nie przystawał do obecnych standardów bezpieczeństwa.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 16V 105KM 77kW [l/100km]

7,2