Ocena kierowcy - Fiat Seicento Hatchback 3d

aver@vp.pl, 16 lat temu
Rok produkcji 1998
Fiat Seicento Hatchback 3d 0.9 39KM 29kW 1998-2003 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Naprawde prowadzi sie całkiem nieźle.
Przeniesienie napędu : Szarpiący steczny i synchronizacja II biegu.
Inne : Głośny wentylator
Silnik : Uszczelka pod i nad głowicą
Do jazdy po mieście jest ok. Gdyby tylko palil mniej....
Silnik chodzi ok. Z odpalaniem zero problemow nawet w mrozne dni. Mozna by się nawet pokusić o stwierdzenie ze jest zrywny, choć tylko do 80km/h. Potem juz tylko trzeba czekac i czekac. Do miasta ok, na trase raczej nie polecam, choc nawet przy 130 jest cichy i nie czuje sie predkosci.
Wchodzi na obroty na II biegu, a potem po przelaczeniu na III dziura. Elastycznosc niestety kuleje. Ale przelozenia sa długie, w zasadzie od 60km/h mozna jechac spokojnie na V biegu. Problemy z synchronizacją II biegu. No i najwiekszy mankament - wsteczny czyli dolegliwość tego modelu. Cofajac ma sie wrazenie jakby silnik chcial wyskoczyc.
Calkiem niezle pokonuje nierowności, nie jest za twardy, na zakretach sie w miare trzyma. Do idealu oczywiscie wiele brakuje, ale to uwazam dobra strona seikusia. Nawet bez wspomagania uklad kierowniczy chodzi calkiem przyzwoicie.
Auto tak male ze wszystko dookola widac z kabiny, to zaleta. Mankamentem jest wewnętrzne lusterko wsteczne. Przy nawet niewielkim obciazeniu tyłu w lusterku widac polowe podsufitki i troche jezdni z tylu. Lusterko powinno być niżej umieszczone.
Jak to w fiacie, wszystko na miejscu. Prostota prostota prostota. Wlacznik elektrycznych szyb moglby byc przy szybie a nie na srodkowej konsoli.
Auto dosyc długo sie nagrzewa i brak obiegu wewnętrznego. Wentylator dmucha calkiem mocno ale przy tym emituje hałas jak tornado.
Dwie osoby dorosłe z przodu nie będą marudzić. Tylnią kanapę traktuję raczej jak bagażnik, czasem pies tam jeździ. Pewnie dziecko by nie narzekało, choć nie mam owych. Na krótkiej trasie można do tyłu kogoś usadowić, ale długich podróży nie polecam bo kompresja nieziemska.
Silnik jest cichy wiec i w środku jest cicho, nawet przy 130km/h. Wyciszenie jest ok. Gdyby nie ten huczący wentylator to bylo by 5*
Znacząco za dużo jak na auto tej klasy. Nawet producent w instrukcji deklaruje spalanie w miescie na poziomie 8,2 litra. To stanowczo za dużo jak na auto ważące 750kg. Niedawno zamontowałem instalację LPG - spalanie na poziomie 7,5-10 litrów gazu. Jesli ktoś pisze ze pali mu 5,5 litra w mieście to chyba nigdy w mieście nie jeździł. Z reszta uzyskanie 5,5 litra na trasie tez praktycznie graniczy z cudem.
Jakośc jak cena i cena jak jakość. Polecam jako pierwsze auto, potem lepiej kupić coś innego :)
całkiem przyzwoicie, co jakis czas trzeba cos naprawic, ale czesci są naprawdę tanie, zwlaszcza poza serwisem Fiata. Polecam kupować oryginalne części bo sa znacznie trwalsze, ale poza sklepem serwisowym i wymieniać samemu badz u znajomego mechanika. Auto ma tak banalną budowę ze bez problemu mozna sobie samemu poradzic, nawet nie bedac zawodowcem. Przykładowe ceny poniżej:
- szczotki alternatora sie "skonczyły" (same szczotki orginalne to ok 50zl), wymieniałem sam - tuleje tylnego zawieszenia do wymiany wszystkie (same tuleje org. to ok 60zł, wymiana w ASO 400zł, u znajomego mechanika 80zł) - sprzęgło (org valeo 185zł, wymiana 150zł, w serwisie ponad 350zł) - hamulce (komplet przod i tył to ok 200zł + ok.100zł wymiana) - połamały się wewnątrz mocowania reflektora (musiałem wymienić reflektor - zamiennik nowy 90zł) - miałęm uszkodzone lusterko prawe (nowy zamiennik 25zł) - wyciek pod głowicą (siadła uszczelka)

LPG - zużycie paliwa dla silnika 0.9 39KM 29kW [l/100km]

8,7