Ocena kierowcy - Citroen C3 I Hatchback

Silnik 1.4 HDi 70KM 51kW
Rok produkcji 2004
Citroen C3 I Hatchback 1.4 HDi 70KM 51kW 2002-2010 - Oceń swoje auto
Układ elektryczny : Brak usterek
Przeniesienie napędu : Wodzik wybieraka skrzyni biegów (przytarcie).
Na wstępie zaznaczę, że jest to autko typowo miejskie... Ale to chyba oczywiste. Pojazd służy mi do codziennych dojazdów do pracy, ok. 30km. Raz w tygodniu pokonuję odcinki ok. 200km. Kilka razy w roku podróżuję między holandią a polską. Jest to model przedliftowy więc komfort foteli jest mniej niż zadowalający. Autko strasznie plastikowe i zabawne w wyglądzie niemniej jednak ode mnie dostanie bardzo wysokie noty za ekonomikę i bezawaryjność. Na rynku można spotkać modele z dość przyzwoitym wyposażeniem jak na tę klasę auta: 6x airbag, wspomaganie, elektryka, klima, tempomat... Auto ma przeciętną ocenę za całokształt u mnie, jednak jeśli dysponowałbym większym budżetem, rozważyłbym zakup drugiej generacji ale z silnikiem 1.6 HDI.
Pomimo kolosalnego przebiegu auta, a jest to blisko 330 tyś km, silnik nie konsumuje nadmiernych ilości oleju (jest to ok. 0,4l/1000km) i zadowala się zużyciem paliwa w granicach do 5l/100km. (na trasie kiedyś udało mi się zejść do 3,7 a w mieście jest to ok. 5-5,4l/100km) Silnik pracuje już dosyć głośno i stracił trochę na dynamice. W tym momencie jest to jedynie przepychanie 1-tonowego auta do przodu. O bezpiecznym wyprzedzaniu na autostradzie można zapomnieć. W mieście można jeszcze w miarę dynamicznie się przemieszczać, ale tylko do III biegu. Jazda na IV jest swoistym "płynięciem na pontonie". Przy tym przebiegu silnik jest lekko "zapocony", nie jest to groźne zjawisko ale poprzedni właściciel przy zmianie kpl. rozrządu poskładał dolną połowę pokrywy zaworów na silikon i oto skutki... Jako ciekawostkę dodam iż ten motor wymaga wymiany paska co 240 tyś km. Moja ocena za silnik (przy inteligentnej eksploatacji ---->diesel) to 4+.
Skrzynia w moim modelu pracuje dosyć ciężko i topornie. Oczywiście przy takim przebiegu to jak najbardziej dozwolone. Jednak kobieca ręka bardzo zmęczyłaby się poruszając się tylko po mieście. Brak wycieków. Jedyna usterka która mi się przydarzyła to przytarcie wodzika wybieraka biegów pomimo prawidłowego stanu oleju w skrzyni. Delikatna namowa nieciężkim młotkiem okazała się znakomitym rozwiązaniem ;) Pracuje do tej pory bez zarzutów.
Pomimo głośnej pracy brak jakichkolwiek luzów (jeżdżę po holandii). Samochód ma miękko zestrojone zawieszenie i dość mocno pochyla się na zakrętach.
Widoczność dobra jedynie przednie słupki troszkę ograniczają widoczność na boki.
Fotele przed liftem polecam na krótkie odcinki po mieście. Dłuższa jazda w tym siedzisku może zaowocować bólem pleców i nieopisaną drażliwością ;)
Doskonałe.
Kierowca i pasażer do 190cm ma się dobrze z przodu, jednak przy tych gabarytach z tyłu pozostaje miejsce dla dzieci w wieku szkolnym lub niewyrośniętych karłów. Normą w tym aucie jest wzrost do 170cm, wtedy podróż nawet na tylnej kanapie nie musi być męcząca...
Przeciętne wyciszenie. Słychać zarówno zawieszenie jak i pracę silnika...
Paliwo, filtry, olej ( dalej pełny syntetyk 5W40 !), części eksploatacyjne i tylko jechać. Jestem bardzo zadowolony.
Za tą cenę pełna satysfakcja.
Wodzik wybieraka skrzyni biegów (przytarcie).
Brak (jak do tej pory)

On - zużycie paliwa dla silnika 1.4 HDi 70KM 51kW [l/100km]