Ocena kierowcy - Citroen Berlingo I

Silnik 1.6 16V 109KM 80kW
Rok produkcji 2001
Okres użytkowania: 5 lat
Citroen Berlingo I 1.6 16V 109KM 80kW 2000-2011 - Oceń swoje auto
Świetne, wdzięczne autko, nieduże z zewnątrz, ogromne wewnątrz. Samochód naprawdę wielozadaniowy. Ja swoim woziłem motocykl! Prosty benzynowy silnik swoje pali (ja jeździłem niezbyt przepisowo, przy spokojnej jeździe spalanie jest akceptowalne), ale za to nie ma się w nim co zepsuć.
Zaskakująco dynamiczny. Lubi obroty, aczkolwiek elastyczności mu nie brakuje. Można jechać 70km/h na piątce. Niezawodny.Prosta konstrukcja, nie ma się do czego przyczepić.
Pod koniec użytkowania zauważyłem że biegi wchodzą minimalnie ciężej, ale to moja wina gdyż zmieniam biegi dosyć niedbale.
Komfortowy. Na zakrętach mocniej się wychyla niż osobówki ale trzyma obrany tor jazdy. Przy prędkościach autostradowych, z uwagi na dość lekkie nadwozie i wysoki środek ciężkości konieczne są dość częste korekty kierownicą. To samo w przypadku bocznego wiatru, ale przy takim nadwoziu to oczywiste. Jeśli chodzi chodzi o serwis, to ja swoim autem jeździłem głównie po Niemczech, gdzie drogi są póki co lepsze niż u nas. Przez 4 lata i 8 miesięcy wymieniłem tylko sworzeń z przodu za 17pln. Pewnie teraz już będzie trzeba co nieco zainwestować w zawieszenie.
Moje auto stoi pod chmurką. Po zakupie zabezpieczyłem podłogę i jest nadal bez rdzy, natomiast progi, tylne nadkola i okolica trzeciego światła stopu stopu wymagają już wstawek blacharskich. Auto jest z 2001roku, w momencie pisania tej recenzji jest już pełnoletnie. Gdy przyglądam się innym Berlingo widzę że pod tym względem mój egzemplarz jest jednym z tych gorszych( a trzeba podejść blisko żeby zauważyć te kilka ognisk korozji). Generalnie te auta są zdecydowanie jednymi z najmniej gnijących.
Duże powierzchnie przeszklone i wielkie lusterka.
Wszystko pod ręką. Półka nad szybą bardzo się przydaje, a schowki w podłodze pod nogami pasażerów to genialna sprawa.
Klima chłodzi wystarczająco, przydałby się klimatronic. W zimie auto podczas mrozów już po jakichś 4km zaczyna dmuchać ciepłym powietrzem.
Krzesełkowa pozycja z przodu i z tyłu sprawia że jest dużo miejsca mimo że auto jest dość krótkie. Bardzo dużo miejsca nad głowami. Wspomniana pozycja jak dla mnie jest bardzo wygodna, często robię trasy po 650km. Zdarzyło mi się też zrobić 1300km za jednym razem.
Silnika na wolnych obrotach prawie nie słychać. Przy wyższych prędkościach dość mocny szum wiatru, ale nie na tyle by to przeszkadzało.
Dość wysokie zużycie benzyny, za to znikoma usterkowość. Moje zużycie paliwa na dystansie 68930km to 5681litrów benzyny, czyli średnio 8,24l/100km. Przy czym była to jazda bardzo dynamiczna. Na autostradzie przy 130km/h pali około 8-8,5 ,przy 140-150 około 9-9,5. Wysokie spalanie rekompensuje niezawodność, już wolę zostawić pieniądze na stacji benzynowej niż w warsztacie ;D
W tym momencie (2019) można za około 4tys pln kupić zdrowe, niezawodne, wielozadaniowe auto.
W moim egzemplarzu padł czujnik drzwi kierowcy (przez co musiałem wyjąć bezpiecznik od centralnego zamka bo auto samo się otwierało). Wskazówka obrotomierza nie wskazuje, przeskakuje w dół. Właśnie przestała działać tylna wycieraczka. Raz musiałem wymienić mechanizm podnoszenia szyby, chłodnicę klimatyzacji.
Właściwie to drobne usterki, ale miały wpływ na jazdę więc umieszczam je tutaj: Rozpięła się wyrobiona złączka przewodu paliwowego. Musiałem też kupić nową cewkę zapłonową.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 16V 109KM 80kW [l/100km]

7,3