Ocena kierowcy - BMW Seria 3 E46 Touring

Piotrek, 3 lata temu
Silnik 330 i X 231KM 170kW
Rok produkcji 2002
BMW Seria 3 E46 Touring 330 i X 231KM 170kW 2000-2006 - Oceń swoje auto
Silnik : To auto kupuje się głównie dla silnika.
Karoseria : Niestety rdza. Pilnujcie tego, jest to dokuczliwe.
Wróciłem do 330xi po kilku latach i nie żałuję. Ma prawie 20 lat ale potrafi zawstydzić osiągami wiele współczesnych aut. Naprawdę daje dużo frajdy przy względnie niskich kosztach.
Ja nie znam osobiście lepszej rzędowej szóstki z tamtych lat. A trochę samochodów już przerobiłem. Do dziś słupek z tego silnika funkcjonuje w marce BMW, oczywiście z innym osprzętem plus turbo. Znaczy to, że M54B30 to udana konstrukcja.
W manualu trochę za długi drążek zmiany biegów. Można zmienić na short shifter. W pięciobiegowej jedynka jest krótka, ale 2 i 3 to już pełny czad. Z 5-ki można jechać już od 60 km/h.
Jak zawieszenie jest w porządku, to można sobie tym autem sporo poszaleć. Dosyć sztywno, ale tak ma być.
Wielkość pojazdu jest optymalna nawet na dłuższe podróże. Wiadomo - limuzyna to nie jest. Do codziennego użytku wystarczy w zupełności. Jedyny duży minus to korozja, która jest widoczna po 20 latach i trzeba z nią walczyć. A to przecież marka Premium...
Ja nie narzekam, widać co trzeba. Do cofania są czujniki.
Ergonomia starej szkoły bez udziwnień, jedyne czego niektórzy nie rozumieją to przyciski do otwierania szyb na konsoli zmiany biegów.
W porządku, kiedy trzeba to grzeje, jak musi to chłodzi bardzo sprawnie. Natomiast zawsze powtarzam, że Passat z tamtych lat miał lepszy piec.
Z przodu idealnie, z tylu nie wiem, bo nie korzystam.
Tu nie może być super cicho, bo nie o to chodzi w tym aucie. Jest w sam raz, słychać fajny bas z wydechu, silnik jak się wkręca i to jest muzyka dla uszu.
Warto kupić z tych droższych egzemplarzy, bo teoretycznie mniej się dołoży na starcie. Ale części są dostępne, ceny akceptowalne. Powiedzmy zakup plus trochę inwestycji i 25 tys. powinno wystarczyć by cieszyć się fajnym autem. Przy LPG koszty niskie, wyjdzie jak passat w dieslu.
Super osiągi przy względnie niskich kosztach.
Jak dbasz tak masz. Przy 20 letnim samochodzie zawsze będzie coś do zrobienia, ale nawet jak świecą jakieś żółte kontrolki to i tak jedzie i nie zostawi cię na drodze.
Ja nie miałem, ale dlatego, ze regularnie auto jest przeglądane i jak trzeba to się coś prewencyjnie naprawia.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 330 i X 231KM 170kW [l/100km]

11,8