Ocena kierowcy - Audi A5 8T Sportback Facelifting

ace, 10 lat temu
Silnik 2.0 TDI 177KM 130kW
Rok produkcji 2013
Audi A5 8T Sportback Facelifting 2.0 TDI 177KM 130kW 2011-2016 - Oceń swoje auto
Przeniesienie napędu : Automatyczna bezstopniowa skrzynia biegów Multitronic. Wielki szacunek dla konstruktorów i wielka radośc z jazdy.
Wspaniałe, cudowne, fantastyczne auto. Świetnie, bardzo dokładnie i ze smakiem zaprojektowane w najdrobniejszych detalach. Elgenckie i sportowe zarazem. Mimo ze projekt ma juz pare lat, bardzo dobrze znosi próbę czasu.
Jak na dwulitrowy diesel - rakieta. Bardzo cichy i bardzo dynamiczny. Auto momentalnie i bezszelestnie przekracza setke, nie wiele później, 200 przy lekko ponad 3000 obrotów !. Najwiecej jechałem 245 i to już moim zdaniem jest max co mozna pojechac tym samochodem.
Miałem opory przed multitronicem, jednak swietnie sobie radzi a w trybie sportowym pozwala na dynamiczną jazdę. Bardzo komfortowa skrzynia, auto porusza sie płynnie (brak zmiany biegów). Zupełnie inna jakość w porównaniu z tradycyjnymi czy nawet 2sprzęgłowymi skrzyniami. Za rok bede brał pewnie mocniejsze audi i żałuje że występują z multitronikiem.
Auto świetnie sie prowadzi przy dużych prędkościach 200-230, chociaz czuć że profil opony na taką jazdę juz jest za duzy (225x50x17), również bardzo dobrze radzi sobie z nierównościami co jest dosyc nie spodziewane jak na niemieckie auto.
No niestety niskie auto, szerokie słupy oraz klapa bagażnika, powodują że widoczność jest taka sobie, naszczescie czujniki parkowania z tyłu i przodu rozwiązują problem, widocznosci przy manewrach. W trasie przy moim ustawieniu fotela nie widać maski.
No cóż, powiem tak. Na codzien pracuje w badaniach użytecznosci i ergonomii i z cała pewnością mogę powiedzieć że pod tym względem auto jest naprawde świetnie zaprojektowane. Wszytko jest pod ręką tam gdzie powinno być a obydwa komputery obsługuje sie intuicyjnie i bardzo wygodnie. Wszytkie potrzebne informacje są, i są tam gdzie powinny być.
Ogrzewanie mogło by być moim zdaniem troche mocniejsze, czy raczej szybsze, no ale tak to bywa w dizlach. Wentylacja bardzo dobra, komputer w opcji auto działa bardzo dobrze. Klima bardzo wydajna. No i 3 strefowa to bardzo duzy plus. Jedyne czego mi brakuje to szybkiego przełaczania sie na opcje mono. Czyli sterowanie jednym pokrętłem temperaturą w pozostałcych strefach. Trzeba to ustawiac z poziomu komputera pokłądowego MMI i ustawien samochodu. A nie tak jak w mondeo jednym przyciskiem.
Z przodu bardzo wygodnie, mimo ze nie jest super duzo miejsca, to przestrzen zorganizowana w taki sposób ze jej nie brakuje nawet w długiej trasie. Z tyłu jest nieco gorzej i przy maksymalnym odsunieciu przednich foteli nie ma juz miejsca na nogi dla pasażerów na tylnej kanapie. Jednak wszytko w granicach rozsądku. Podróżowałem juz trasy w 4 osoby i było wystarczajaco wygodnie i przestronnie, dla osób w okolichac 180. Warto też zauwazyć ze auto jest niskie wiec wsiadanie i wysiadanie wymaga przyzwyczajenia się.
Bajka. Auto jest cichutkie jak myszka, nawet powyżej 200 mozna swobodnie rozmiawiać i słuchać muzyki. Praktycznie wogle nie słychać silnika. Od 190 zaczyna być słychać opływające powietrze.
To auto firmowe :) Natomiast w racie leasingu mamy pełny pakiet serwisowy, wiec nie ma nieprzewidzianych kosztów. Nasz pakiet to ok 200 pln miesiecznie dodatkowo. No i auto jest oczywiscie na gwarancji.
Szukałem auta dla siebie prawie rok czasu. I nie ma lepszego auta w tej cenie. Pół roczne auto kupione w salonie z przebiegiem 10k kosztowało 135k netto. Leasing na 6 lat z opcja zakończenia po 2 latach i rozliczenia autem w salonie, z ubezpieczeniem w cenie i pakietem serwisowym, oraz kompletem opon zimowych i letnich, przy udziale 25k netto, wynosi miesiecznie 2350 netto. Czyli mniej niż płaciliśmy za poprzednie Mondeo MK4 raze z serwisem :)
Przez rok użytkowania, nie było żadnej usterki. Auto ciągle jest jak nowe.
25k to zawczesnie na poważne usterki szczególnie w takim aucie. Odpukać :)

On - zużycie paliwa dla silnika 2.0 TDI 177KM 130kW [l/100km]

9,3