Rajd Monte Carlo Historique 2009
Rajd Monte Carlo Historique 2009 W Monte Carlo Historique mogą w nim startować jedynie samochody, które startowały w którymkolwiek z Rajdów Monte Carlo w latach 1955 – 1980. W dwunastej edycji wystartuje 5 polskich załóg.
Do tegorocznej imprezy zgłosiło się ponad 330 załóg ze swoimi historycznymi już, pojazdami, które mają mieć oryginalne wyposażenie. W tym miejscu warto przypomnieć, że pierwszy RMC odbył się w 1911 r.
Atmosferę imprezy najbardziej oddaje chyba to, co powiedział nam jeden z polskich uczestników Pan Jerzy Walentynowicz:
To jest impreza dla amatorów, dla ludzi, którzy kochają samochody, którzy się na nich znają, którzy zajmują się tymi sprawami od lat. I to działa, to znaczy przychodzą ogromne rzesze kibiców, wydaje mi się, że nie mniejsze niż na rajd WRC. Poza tym, to jest taka impreza, gdzie te samochody jeszcze w dalszym ciągu kojarzą się z tym, co każdy mógł sobie kiedyś tam kupić. Dla nas to jest takie połączenie fascynacji techniką z taką odrobiną refleksji nad tym, jak to się wszystko rozwija, jak to z roku na rok się zmienia. Jak to fajnie, że jeszcze dzisiaj też można uczestniczyć w tym, co było kiedyś. A potem sobie pojechać do domu wygodnym autem z pełną elektroniką, zdać się całkowicie na komputer, który steruje klimatyzacją i włączyć sobie jakieś elektroniczne urządzenie do nawigacji i po chwili być w domu wypoczętym. Także my chcemy się najpierw zmęczyć, przeżyć coś wspaniałego tymi starymi samochodami a potem z przyjemnością powrócić do rzeczywistości.
21 stycznia w Warszawie odbył się uroczysty start do tej imprezy polskich załóg. A są to:
Wojciech i Jerzy Walentynowiczowie – Alfa Romeo 2000 GTV z 1972 roku.
Mimo tego, że bracia od prawie 30 lat mieszkają w Szwecji, startują w barwach Stołecznego Automobilklubu Rzemieślnik. Już po raz piąty będą próbować swych sił w tej imprezie, i spróbują poprawić 97. lokatę sprzed roku.
Tomasz Jaskłowski i Piotr Bany – Fiat 125p z 1972 roku.
Pan Tomasz to wielokrotny mistrz i wicemistrz Polski w wyścigach płaskich i górskich. Jego partner również może się poszczycić kilkoma tytułami w wyścigach. Ponadto jest doświadczonym mechanikiem rajdowym.
Andrzej i Stanisław Podstawka – Fiat 125p z 1976 roku.
Duet pochodzi z Wrocławia. Pan Andrzej pięciokrotnie wygrywał Rajd Żubrów, jest także znanym w środowisku konstruktorem wyścigówek i rajdówek.
Właściwe zawody odbędą się w dniach 29 stycznia – 4 lutego. Mając do wyboru Barcelonę, Oslo, Reims i Turyn, wszystkie nasze ekipy wraz z około 120 innymi załogami wystartują z tego ostatniego miasta. Życzymy im szczęśliwego dotarcia do Monte Carlo i jak najlepszych miejsc w klasyfikacji końcowej.