Nie wyłączaj świateł – Pozostań widoczny na drodze!
Duża liczba wypadków drogowych to w Polsce bardzo poważny problem społeczny. Tylko w 2005 r. na polskich drogach wydarzyło się 48 tysięcy wypadków, w których zginęło ponad 5 tysięcy osób, a ponad 60 tysięcy zostało rannych. Tymczasem, jak wynika z szacunków ekspertów, tak proste działanie jak jazda na światłach mijania przez całą dobę zmniejsza o ponad 12% liczbę wypadków.
Statystyki za 2005 r. mówią, że prawie 58 % wypadków drogowych w Polsce ma miejsce w okresie od marca do września, czyli w czasie dobrej widoczności kiedy nie ma obowiązku jazdy na światłach w ciągu dnia. Badania przeprowadzone dla Komisji Europejskiej przez SWOV Institute for Road Safety Research w 1998 r. pokazują także, że obowiązkowa jazda na światłach w okresie dobrej widoczności wprowadzona we wszystkich krajach UE pomogłaby zapobiec ponad 12% wypadków drogowych, pozwoliłaby uratować ponad 20% ofiar.
„Przykład krajów skandynawskich pokazuje, że jest to element, który wydatnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa: np. w Danii w dwa lata po wprowadzeniu obowiązkowej jazdy na światłach także w okresie dobrej widoczności, zanotowano ponad 6% spadek liczby wypadków w ciągu dnia", powiedział Tomasz Fill, Rzecznik Prasowy PZU.
O tym, że jazda na włączonych światłach mijania w dzień przez cały rok poprawia bezpieczeństwo na drodze mogli się już przekonać także kierowcy w Austrii, Czechach, na Węgrzech i we Włoszech. W Polsce od kilku lat istnieje obowiązek jazdy na światłach mijania w okresie jesienno-zimowym. Około jedna czwarta aktywnych kierowców jeździ z zapalonymi światłami w mieście i poza miastem, w ciągu dnia, przez cały rok. 82% aktywnych kierowców uczestniczących w badaniu Pentora uważa, iż pozytywnym efektem jazdy przez całą dobę z włączonymi światłami jest poprawa widoczności samochodu i większe bezpieczeństwo prowadzącego (27%).
Ekspertyzy naukowe mówią, że dzięki włączonym reflektorom nawet w słoneczny dzień samochód jest widoczny z większej odległości. Łatwiej oszacować prędkość auta. To ważne także dla pieszych, motocyklistów i rowerzystów. Mogą oni wtedy o wiele wcześniej dostrzec samochód i dostosować odpowiednio swoje zachowanie.
„Jeśli jazda na włączonych światłach mijania całą dobę przez cały rok pozwoli ocalić życie i zdrowie choćby kilku uczestników ruchu drogowego, to wystarczający argument by namawiać kierowców: Nie wyłączajcie świateł 1 marca – bądźcie widoczni na drodze!"- apeluje Tomasz Fill z PZU.