Lotnicy spod znaku KTL AOPA radzą !
Walne zgromadzenie członków Krajowego Towarzystwa Lotniczego AOPA, które skupia aktywnych i sportowo nastawionych prywatnych posiadaczy statków powietrznych, jak się zwykło nazywać również małe samoloty użytkowe przez entuzjastów latania.
Mimo, że tym razem to spotkanie nie było zebraniem wyborczym ale chęć podsumowania roku ubiegłego, zaplanowania zadań na rok bieżący i potrzeba uczestniczenia i wpływania w zmianach ustawowych użytkowania przestrzeni powietrznej w naszym kraju, zgromadził większą część członków. Naradę otworzył prezes KTL Błażej Krupa, podsumowując rok ubiegły podkreślając, że członkowie latali bezpiecznie jako, że nie odnotowano żadnych najmniejszych wypadków, mimo wylatania w tym okresie 4.161 godz. Całe zebranie prowadził przewodniczący rady – Andrzej Smorawiński.
W 100 – lecie lotnictwa, które upłynęło w roku ubiegłym, zorganizowano uroczystość na lotnisku w Konstancinie, która miała sympatyczny ogólnopolski wymiar. Ubolewano na mierne zainteresowanie lotami za granicę, szykując się do tegorocznego aktywnego uczestnictwa w światowej wystawie lotniczej w Tuluzie oraz w imprezach organizowanych w kraju. Komisja wniosków zebrała sporą ich ilość dotyczących życiowych spraw KTL, jak:
- Zniżki akcyzy na paliwo lotnicze, które obciążone jest podatkiem na budowę autostrad (?)
- Negocjacje w sprawie ubezpieczeń lotniczych.
- Podjęcie starań by przedstawiciel KTL mógł uczestniczyć w Komisji Udogodnień Lotniczych.
- Sprawy członków nie mających licencji lotniczych.
Jednak jak się okazało ważnymi są sprawy związane ze zmianami w prawie lotniczym oraz kwestie użytkowania przestrzeni powietrznej i lotnisk przez prywatnych posiadaczy samolotów.
Obecność panów dyrektorów Leszka Gołębia i Wiesława Mikołajuna, do spraw zarządzania przestrzenią i ich wystąpienia m. in o wprowadzonych zmianach użytkowania przestrzeni powietrznej, struktury organizacyjnej i systemie zarządzania, wywołała ogromną i chwilami drastyczną dyskusję. Znając jednak właściwe i trzeźwe spojrzenie na te wszystkie historie Zarządu i Rady KTL AOPA, przyszłość przestrzeni powietrznej do wysokości 400 m i los członków KTL będzie nabierała wymiarów europejskich.