Goodwood Festival of Speed - brytyjskie święto motoryzacji
Brytyjczycy kochają sporty motorowe. Na wyspie znajdują się siedziby wiodących zespołów. Wielka Brytania jest też ojczyzną wielu kultowych samochodów. Od 20 lat koneserzy szybkich i pięknych pojazdów spotykają się na Festiwalu Prędkości w Goodwood.
Historia sportowej rywalizacji na terenie wokół rezydencji Goodwood House sięga 1936 roku. Wówczas przygotowano tutaj próbę górską dla Lancia Car Club. Historia zatoczyła koło w 1993 roku, kiedy zorganizowano pierwszą edycję Goodwood Festival of Speed.
Esencją imprezy pozostał wyścig górski na trasie o długości 1,86 km. Uzupełnieniem jest szutrowy odcinek specjalny dla rajdówek. Za projekt 2,67-kilometrowego Forest Rally Stage odpowiada Hannu Mikkola. Czasy uzyskiwane na obu próbach są sprawą drugorzędną. W Goodwood liczy się możliwość zaprezentowania samochodu bądź motocykla przed szeroką publicznością. Pierwsza edycja Festiwalu została odwiedzona przez 25 tysięcy osób. Obecnie liczba gości jest sześciokrotnie wyższa.
Część 150-tysięcznej rzeszy fanów motoryzacji na co dzień mieszka w Wielkiej Brytanii. Wizyta na parkingach dla gości daje jednak do zrozumienia, że nie brakuje tutaj osób z różnych zakątków Europy. Wielu z nich dociera do Goodwood własnymi samochodami. W efekcie już na parkingu można spotkać się z autami, jakich nie powstydziłoby się wiele... wystaw motoryzacyjnych. W ciągu kilku minut znajdujemy Jaguara XJ220, Ferrari Testarossa i McLarena MP4-12C. O przeróżnych Porsche, Jaguarach i Lotusach nie ma nawet co wspominać – występują w ilościach hurtowych.
Aktualnie Goodwood Festival of Speed jest motoryzacyjnym show, które wszystkim odwiedzającym zapewnia masę atrakcji. Wiodące marki przygotowują stoiska, na których są prezentowane nowe modele, klasyki z mniej lub bardziej odległej przeszłości, prototypy oraz innowacyjne rozwiązania techniczne - zupełnie jak podczas salonów samochodowych w Genewie czy Paryżu. Nie brakuje też mniejszych manufaktur, które chwalą się swoimi wymyślnymi kit carami, czy firm produkujących akcesoria do tuningu bądź motoryzacyjne gadżety.
Na terenie posiadłości Goodwood nie brakuje też tematycznych ekspozycji. W tym roku prezentowano m.in. bolidy, które ustanowiły rekordy prędkości oraz przekrój przez 90 lat historii BMW Motorrad. Od wielu lat ważnym elementem jest też instalacja artystyczna przed Goodwood House. W tym roku gigantyczna rzeźba przypominała o 50. rocznicy urodzin Porsche 911.
Podczas tegorocznego Festiwalu Prędkości w Goodwood miało miejsce kilka premier. Odsłonięto m.in. Bentleya Continentala GT3, Caterhama 620R, Citroena DS3 Racing Cabrio, Innotecha Aspiron, Jaguara Project 7, Peugeota RCZ R czy Skodę Octavię RS. Wiele pojazdów po raz pierwszy zaprezentowało się w ruchu przed szerszą publicznością. Goodwood Festival of Speed jest też świadkiem debiutów nowości na brytyjskim rynku.
O ile to możliwe, dni w których odbywa się Festiwal Prędkości w Goodwood są tak wybierane, aby kolidowały z jak najmniejszą liczbą terminów innych imprez motorowych – w szczególności z F1 oraz WRC. Dzięki temu kibice nie mają dylematów, a wiodące zespoły i marki mogą wziąć udział w prestiżowym spotkaniu.
Na kolejną edycję Goodwood Festival of Speed trzeba poczekać okrągły rok. Warto. Kto kocha motoryzację, powinien choć raz odwiedzić rezydencję leżącą sto kilometrów na południe od Londynu. Tylu wspaniałych maszyn nie uda się zobaczyć nawet w najbogatszych zbiorach muzealnych. W Goodwood sportowe samochody i motocykle są jednak używane zgodnie z przeznaczeniem...