Zielony Konwój LPG - w Polsce po raz pierwszy
Zielony Konwój LPG to jeden z głównych elementów, obok konferencji, seminariów oraz różnych konkursów i eventów, projektu E-GIFT powstałego w redakcji "Jazdy za grosze..." kwartalnika o autogazie. Od lat na łamach pisma redakcja poświęca wiele miejsca ekologicznemu aspektowi korzystania z LPG. Zainspirowana postanowieniami protokołu w Kyoto postanowiła wprowadzić długoterminowe działania. Ich celem jest w dalszym ciągu uświadamianie korzyści ekologicznych z użytkowania paliw gazowych (min. mniejsza emisja CO2, ale także doprowadzenie do spotkania grup zainteresowanych działaniami ekologiczno-ekonomicznymi, które maja na uwadze: przeciwdziałanie zmianom klimatu poprzez redukcję emisji CO2 w działaniach operacyjnych każdego uczestniczącego podmiotu, podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej, promowanie zasad zrównoważonego rozwoju, promowanie nowoczesnych rozwiązań technicznych i technologicznych na rynku LPG.
Gdańsk
Pierwszy dzień drogi za Zielonym Konwojem LPG. Załogi wystartowały z Gdańska o godzinie 10:00 i 11:00, jeszcze w trakcie trwania pierwszej z cyklu konferencji „LPG – czyste powietrze i oszczędność 60 miliardów euro", która odbyła się w Gdańsku, w Sali Jazzowej budynku Filharmonii Bałtyckiej.
Konferencja w Gdańsku inaugurowała cały projekt European Gas Independent Fuel Tour (E-GIFT). Dlatego nie obeszło się bez uroczystego przecięcia wstęgi, wysłuchania skomponowanego na taką okoliczność hymnu E-GIFT oraz uroczystych przemówień.
Podczas konferencji poruszone zostały istotne zagadnienia dotyczące LPG jako ekonomicznie i ekologicznie przyjaznego paliwa dostępnego od zaraz oraz jego wpływu na zyski i koszty działania firm w warunkach obecnego spowolnienia gospodarczego i kryzysu.
Uczestnicy konferencji osobiście mieli okazję zapoznać się z realnym potencjałem zastosowania LPG i z najnowszymi rozwiązaniami w tym zakresie oraz nawiązać kontakt z krajowymi i zagranicznymi ekspertami z Włoch, Litwy, Łotwy, Australii, Czech, Niemiec.
Poznań
O 14:30 część załogi parkowała już samochody na parkingu przy ulicy Węgorka 20, obok budynku Centrum Konferencyjnego IOR w Poznaniu, gdzie odbyła się druga z cyklu konferencji o LPG. Do konwoju LPG przystąpiły załogi z Czech (Peugeot Expert – sanitarka, Fiat Scudo, Kaipan), Łotwy (Lexus RX300), Włoch (Jeep Grand Cherookee), Niemiec (VW – Bus T4), Autocysterna VOLVO FM9, Litwy (Ford Mondeo), i Polski (BMW 740, Renault Kangoo, Opel Astra GSI.
Rodzynkiem wśród samochodów jest Fiat Ducato w wersji diesel, który został przerobiony na LPG. Z konwojem poruszają się prawdziwi eksperci - praktycy zajmujący się adaptacją samochodów na LPG, którzy w swoich krajach od lat promują to wyjątkowe paliwo. Do grupy ekspertów dołączył także Ron Flaming, który przyleciał z dalekiej Australii – miejsca, gdzie adaptacja silników wysokoprężnych diesla na LPG nie stanowi żadnych problemów i jest od lat z powodzeniem praktykowana.
Wszystkie samochody miały otwarte maski podczas wystawy, tak aby każdy zainteresowany mógł obejrzeć co "w środku siedzi" a każe auto miało Kartę Pojazdu (rodzaj instalacji, zamontowanego zbiornika LPG, emisji spalin, przebiegu).
Odbył się ciąg dalszy konferencji „LPG- czyste powietrze…". Prelekcje w Poznaniu poprzedziły również wystąpienia gości honorowych. Podczas konferencji w Poznaniu zostały poruszone nieco inne zagadnienia niż w Gdańsku. Między innymi poddane dyskusji zostało pytanie czy zbiornik LPG można zamontować w każdym pojeździe.
fot. Grzegorz Jarzyński - Przewodniczący Komisji Autogazu POPG oraz Zbigniew Domański |
Wrocław
Drugi dzień drogi za Zielonym Konwojem LPG. Tym razem załogi wystartowały z Wrocławia, z palcu przy Hotelu Diament przy ul. Muchoborska 10. We Wrocławiu, miała miejsce kolejna konferencja z cyklu „LPG – czyste powietrze i oszczędność 60 miliardów euro". Duża frekwencja na sali oraz podczas wystawy świadczy o prawdziwym zainteresowaniu Wrocławian tematyką LPG.
Wystawa pojazdów Zielonego Konwoju LPG we Wrocławiu – mówi Sebastian Klaman – Nakielski, z ramienia organizatora –przyniosła spore zainteresowanie adaptacją na LPG silników wysokoprężnych diesla. Ron Flaning – nasz ekspert z Australii - miał naprawdę sporo pracy w dniu dzisiejszym, którym tłumaczył na czym polega przeróbka tego typu aut. Przybyłych ciekawiło również czy w każdym samochodzie można zamontować butlę z LPG. A na to pytanie znaleźli odpowiedź nie tylko zaglądając do wnętrza Kaipana, ale również podczas konferencji, na której ten temat był poruszany.
Katowice
O godzinie 10:00 i 11:00 załogi Zielonego Konwoju LPG wyruszyły już w dalszą drogę, aby o 13.00 dotrzeć do Katowic(Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum Katowice, ul. Ligocka 103).
Od Wrocławia Zielnemu Konwojowi towarzyszy już Arnaud Dauvielguerbigny, dyrektor ds. rozwoju w AEGPL. Podczas konferencji w Katowicach osobiście przedstawia temat "Atlasu drogowego autogazu, czyli odkrycie modelu ekonometrycznego, który pozwoli zaoszczędzić 60 miliardów Euro.
Warszawa
Ostatnie miejsce wystawy Zielonego Konwoju LPG. Od godziny 14:30 – 17:30, w Warszawie , Hotel MDM, Plac Konstytucji.
W Warszawie 16 września 2009 w Teatrze Sabat odbył się Wielki Finał Zielonego Konwoju. Projekt E-GIFT 2009, zakończył się bankietem Europa Razem. Organizatorami była „Jazda za grosze…" oraz Polska Organizacja Gazu Płynnego.
Galeria samochodów biorących udział w Pierwszym Zielonym Konwoju
Dziękuję organizatorom E-gift za udostępnienie zdjęć i materiałów.
Elpigaz