Wzrost europejskiego rynku LPG o 100% do 2030 roku !!!
Takie są przewidywania analityków AEGPL – Europejskiej Organizacji Gazu Płynnego przedstawione podczas Kongresu, który odbył się w dniach 6-8 czerwiec w Nicei. Na jakiej podstawie doszli do takiego wniosku ?
Prognozy przedstawione przez prelegenta Mr De Greve podczas Nicejskiego kongresu, i ich uzasadnienie nie budzą wątpliwości co do poprawności postawionych tez, że rynek LPG ze sprzedaży w 2001 roku na poziomie 31 mln ton może osiągnąć 63 mln ton w roku 2030.
Największy przyrost jest przewidywany w sektorze autogazu, gdzie w roku 2001 sprzedaż wyniosła 4,9 mln ton, a w 2030 ma osiągnąć 25 mln ton !!! – to prawie 5-cio krotny wzrost na przestrzeni 30 lat – czy to możliwe ??
Biorąc pod uwagę, argumenty, którymi zostały poparte te prognozy, wydaje się to całkiem realne. Uzasadniano podawane przewidywania tym, że:
- cały świat musi stawić czoło problemowi globalnego ocieplenia i ograniczyć do minimum emisje dwutlenku węgla
- LPG posiada walory ekologiczne w odniesieniu do innych paliw ropopochodnych
- polityka energetyczna EU wymaga coraz większej dywersyfikacji nośników energii – w tym także stosowanych do transportu samochodowego
- kolejne kraje Europy uwalniają rynki energetyczne – energia elektryczna oraz gaz ziemny przestaną być dotowane przez poszczególne państwa i osiągną cenę wolnorynkową, a to oznacza wzrost ich cen
- nowe rynki zbytu dla LPG w Europie (wykorzystanie do zasilania klimatyzatorów – jak w Japonii; do zasilania agregatów stacjonarnych, itp.)
Na zwiększenie sumarycznego zapotrzebowania na LPG składają się wzrosty dla poszczególnych segmentów rynku, które przedstawione zostały w Tabela 1.
Osiągnięcie takiego poziomu zużycia LPG jest możliwe w wyniku działań, dla których określenia jako bazę przyjęto 3 części składowe:
Część I – Aktualna oferta (zastosowanie) LPG ?
Część II – Przyszłościowe perspektywy dla LPG
Część II – Transformacja potencjalnych możliwości LPG w rzeczywistość
Członkowie AEGPL, w tym także Polska jako największy aktualnie rynek autogazu w Europie, nie zamierzają biernie czekać, kiedy nastąpi rok 2030 żeby zweryfikować te prognozy. Obecnie rozpatrywane są strategie oraz podejmowane kolejne działania dla 4 podstawowych segmentów (autogaz, potrzeby bytowe, przemysł, rolnictwo) gdzie zidentyfikowano największe możliwości wzrostu w nadchodzących latach.
Na Kongresie LPG na Lazurowym Wybrzeżu nie zabrakło oczywiście polskich firm, które wpisują się bardzo dobrze w krajobraz europejskiego rynku LPG. W części wystawienniczej swoje stoiska zaprezentowały:
- AUREX LPG z Raszyna – szeroka oferta w zakresie magazynowania, transportu i dystrybucji LPG
- Milmet S.A. z Sosnowca – należącego do „Vitkovice Group", który zaprezentował tradycyjnie swoje butle do gazu LPG – tym razem także w unikalnym rozwiązaniu z wewnętrzną powłoką antykorozyjną z tworzyw sztucznych
- Hydro-vacuum S.A. z Grudziądza - ze znanymi na całym świecie i wysoko cenionymi pompami LPG (i nie tylko)
- MM Petro sp. z o.o. z Żor - oferowała stacje LPG i dystrybutory do gazu produkowane w Polsce które coraz częściej spotykamy nie tylko w kraju, ale także za granicą.
Na Kongresie w Nicei zaprezentowano szereg nowości. Jedną z nich było rozwiązanie firmy Milmet ochrony przeciwkorozyjnej wnętrz butli gazowych przez wprowadzenie powłoki z tworzywa sztucznego. W zakresie autogazu pierwszy raz został zaprezentowany system tankowania pojazdów przez nowy rodzaj złącza, które nazywa się EUROKONEKTOR. Ten typ złącza był zamontowany w Ford Focus – oczywiście z instalacja gazową, którym po to aby zaprezentować go na wystawie w Nicei wprost z Paryża osobiście przyjechał Xavery Dagnas – przewodniczący sekcji autogazu przy AEGPL. Jest to nowy typ złącza przewidziany do wdrożenia w całej Europie charakteryzujący się takimi zaletami jak:
- prawie całkowite wyeliminowanie wycieków gazu przy tankowaniu samochodów (przy podłączaniu oraz odłączaniu pistoletu tankującego) – zmniejszenie wycieków z 3,7 cm3 dla połączeniu typu „Dish" (znane w Polsce jako złącze włoskie) do 0,3 cm3 dla „euroconektora"
- możliwość samoobsługi przy tankowaniu LPG przez kierowców na stacjach
- mniejsza waga pistoletu do tankowania (tylko 1,24 kg)
- zunifikowanie (ujednolicenie) systemu tankowania LPG we wszystkich krajach Europy
Zdjęcie 1. Eurconector LPG w samochodzie – możliwość samoobsługi i perspektywa ujednolicenia tankowania w całej Europie |
Na stoisku firmy FPS, gdzie zaprezentowano zarówno eurozłącze do samochodu jak i pistolet do jego tankowania odwiedzający na funkcjonującym modelu dystrybutora sami mogli porównać podłączanie dotychczas stosowanych systemów (np Disch) z nową propozycją – Wszyscy, którzy to zrobili, jednogłośnie potwierdzili zalety eurozłącza.
Zdjęcie 2. Pistolet do tankowania wlewu LPG typu Eroconector |
Inną nowością był elektroniczny system wskazań poziomu płynów w zbiornikach oparty na zewnętrznych czujnikach ultrasonograficznych – montowanych na zewnątrz zbiornika, który umożliwia odczyt ilości płynnego gazu w zbiornikach o wysokości od 50 do 2000 mm bez konieczności ingerowania do wnętrza zbiornika.
Przyszły kongres AEGPL odbędzie się w dniach 28-30 maj 2008 w Mediolanie. Niewykluczone, że któryś z kolejnych kongresów AEGPL odbędzie się w kraju nad Wisłą – aktualnie europejskim liderze autogazu.
Zobacz również:
LPG - Czy warto ? – Kalkulator
Podyskutuj na Forum LPG
www.elpigaz.com