Wynalazek na miarę XXI wieku
Wadami generatorów prądu jest ich głośność, gabaryty i ciężar. Ideałem byłoby urządzenie bezszelestne, małe i lekkie. Produkt taki już istnieje, nazywa się ogniwem paliwowym i jest produkowany przez firmę EFOY. Proszę sobie wyobrazić baterię, której moc nie zmniejsza się w trakcie używania, bez względu na upływ czasu, ponieważ jest ona zasilana paliwem. Tak w największym skrócie można opisać to urządzenie.
Ogniwo
Paliwem tym jest metanol, czyli alkohol metylowy (uwaga: substancja trująca), sprzedawany w pojemnikach o pojemności 5 oraz 10 litrów.
Urządzenie produkowane jest w czterech wersjach różniących się poziomem mocy generowanego prądu: EFOY 600 - o mocy 25 W, EFOY 900 - o mocy 38 W, EFOY 1200 - o mocy 50 W oraz EFOY 1600 - o mocy 65 W. Liczby zawarte w nazwach poszczególnych modeli odpowiadają ilości watogodzin, które mogą być wytworzone w ciągu doby: na przykład ogniwo EFOY 600 może wygenerować maksymalnie 600 watogodzin w ciągu doby, natomiast ogniwo EFOY 1600, w tym samym czasie, jest w stanie wytworzyć 1600 watogodzin, czyli 1,6 kilowatogodziny.
Jak więc widać, wynalazek ten ma istotną wadę: wytwarza prąd o dużo niższej mocy niż generatory.
Zasilanie
Napięcie wyjściowe ma wysokość 12 V, ale przetworniki napięcia umożliwiają działanie niewielkich urządzeń zasilanych napięciem 230 V.
Jakie to mogą być urządzenia? Na przykład pompy wodne, odpowiedzialne za ciśnienie wody w kranach pojazdów kempingowych, telewizory z płaskimi ekranami, odbiorniki radiowe, laptopy, ładowarki telefonów komórkowych, oświetlenie energooszczędne.
Należy zaznaczyć, że ogniwo to nie jest wyposażone w system stabilizacji napięcia, co oznacza, że nie powinno się do niego bezpośrednio podłączać tych odbiorników energii elektrycznej, które „nie tolerują" wahań napięcia (na przykład, ekspresów do kawy bez inwertera i telefonów bez inwertera).
Zalety
Wszystkie cztery modele charakteryzują się takim samym poziomem głośności, która wynosi 39 dB w odległości 1 metra od urządzenia i 23 dB w odległości 7 metrów. W praktyce oznacza to, że ogniwo EFOY jest bardzo ciche.
Waży niewiele, bo od 6,3 kg (EFOY 600) do 7,3 kg (EFOY 1600). Wszystkie modele mają te same rozmiary: 435 mm x 200 mm x 276 mm.
Zużycie paliwa wynosi 1,1 litra na kilowatogodzinę, bez względu na model. Ponieważ jednak poszczególne modele wytwarzają różną ilość kilowatogodzin, zużycie paliwa jest różne w zależności od modelu. Jeszcze o paru bardzo ważnych zaletach. Ogniwo paliwowe podłączone jest do akumulatora i stale reguluje jego napięcie. Kiedy spadnie ono poniżej 12,5 V, ogniwo włącza się automatycznie i ładuje akumulator, po czym ponownie przechodzi w tryb czuwania. Praca tego urządzenia może być kontrolowana na elektronicznym wyświetlaczu wewnątrz pojazdu.
Przy założeniu, że do ogrzewania tak wody, jak i wnętrza pojazdu kempingowego używamy gazu, moc ogniwa EFOY może zaspokoić nasze potrzeby energetyczne, zwłaszcza, że może być ono doskonałym uzupełnieniem ogniw słonecznych.