WinISD. Obliczmy obudowę z użyciem symulatora.
WinISD jest darmowym programem służącym do obliczania wielkości obudów dla głośników. Doczekaliśmy się już bardzo rozbudowanej wersji, dodano między innymi opcję, która pokazuje wytrzymałość mocową głośnika w funkcji częstotliwości. Program można ściągnąć ze strony www.linearteam.dk. Symulator potrzebuje około 3MB wolnego miejsca.
Aby, wprowadzić swój głośnik do bazy należy kliknąć New Project. Pojawia się nowe okno (Select driver for project), a w nim: lista już wprowadzonych głośników (min. DLS, Infinity, JBL) oraz przycisk New, klikając na ten przycisk pojawia się okno gdzie należy wprowadzić parametry głośnika (Parameters). Jeśli kupiliśmy głośnik do którego producent nie dodał parametrów, ani nie ma ich w internecie możemy nacisnąć ALT+F4. Ta kombinacja klawiszy nie spowoduje, że parametry głośnika nagle się pokażą, po prostu zakończymy pracę z programem a głośnik możemy wyrzucić za okno. Jeśli jednak posiadamy parametry Thiele´a - Smalla wpisujemy je w odpowiednie rubryki i klikamy Save. Po zapisaniu danych otwieramy New Project i wybieramy nasz głośnik z listy:
Pojawia się okno Driver usage, gdzie wybieramy ilość głośników oraz Placement: Normal - dla jedego głośnika lub Iso-barik - gdy dwa głośniki połączone są na przeciw siebie, wtedy możemy zastosować dwa razy mniejszą obudowę:
Pojawia się okno Box type. Program obliczył nam EBP, który sugeruje nam najodpowiedniejszy typ obudowy dla naszego głośnika. Mimo tego mamy do wyboru pięć obudów:
-Closed - zamknięta
-Vented - bass-reflex
-4th order band-pass - obudowa pasmowo-przepustowa wentylowana z jednej strony
-6th order bandpass - obudowa pasmowo-przepustowa wentylowana z dwóch stron
-Passiv Radiator - obudowa z membraną bierną.
Radziłbym zastosować typ obudowy, który zaproponował program ponieważ jest to najbardziej optymalny wybór.
Na ekranie pojawi się wykres z charakterystyką głośnika oraz nowe okno. W zakładce Driver możemy ponownie wybrać ilość głośników (Num of drivers) oraz wybrać pomiędzy układem Iso-Barik, a normalnie zamontowanym przetwornikiem.
W zakładce Box możemy zmieniać objętość obudowy (Volume) oraz zmieniać częstotliwość dostrojenia otworu (wyjątkiem jest obudowa zamknięta, gdzie nie ma portu Bass-reflex). Strojenie (Tuning freq) subwoofera do auta powinno wynosić od 35-45hz. Ustawiając kursor na białej obudowie i naciskając lewy przycisk myszy możemy płynnie zmieniać charakterystykę w czasie rzeczywistym. W Box shape możemy zobaczyć wymiary obudowy jakie zaproponował program, nie trzeba się ich jednak ściśle trzymać. Jeśli mimo zwiększania wielkości obudowy nie będziemy mogli osiągnąć wartości strojenia w przedziale 35-40hz oznacza to, że przetwornik nie nadaje się do naszej konstrukcji.
W zakładce Vents możemy ustawić parametry samego tunelu:
-Number - ilość otworów
-Shape - kształt otworu
-Vent diameter - średnica otworu
-Vent lenght - długość otworu obliczona na podanej wyżej średnicy, objętości obudowy oraz częstotliwości dostrojenia obudowy z zakładki Box.
-Cross area - powierzchnia otworu
Nasza rola ogranicza się do podania wielkości otworu BR, który posiadamy. Program automatycznie obliczy nam odpowiednią długość do strojenia, które wybraliśmy wcześniej.
Przykładowe średnice otworów BR dla różnych wielkości głośników.
25cm- 60mm
30cm- 100mm
Uwaga! Za mała średnica otwóru BR może spowodować, słyszalne zawirowania powietrza w kanale.
Ostatnim etapem jest zapisanie projektu i przygotowanie potrzebnych materiałów do zbudowania skrzyni o parametrach wyliczonych przez program.