Stanowisko do kontroli i kalibracji wtryskiwaczy gazowych - ‘GENERATEX’
Powszechnie wiadomo że trwałość i niezawodność wtryskiwaczy gazowych nastręcza wiele problemów montażystom sekwencyjnych wtrysków gazu. Natomiast równomierność pracy wtryskiwacza jest warunkiem koniecznym do prawidłowej kalibracji i późniejszej eksploatacji pojazdu z instalacją sekwencyjnego wtrysku gazu.
Montażyści borykają się często z problemem właściwej diagnozy usterki polegającej na nierównomierności pracy silnika, wypadania zapłonów , nadmiernego zużycia paliwa czy też zapalania się kontrolki „check engine" w wyniku nieprawidłowej emisji spalin. Bez odpowiedniego urządzenia możemy stracić wiele czasu („= pieniędzy") na wymianę niepotrzebnie elementów instalacji gazowej i układu zapłonowego zanim prawidłowo określimy usterkę.
Prawidłowa kalibracja wtryskiwacza gazowego umożliwia również obniżenie zużycia paliwa i emisji szkodliwych składników spalin.
Naprawa wtryskiwacza polegająca na wymianie kompletu naprawczego nie może się odbyć bez późniejszej kontroli kalibracji wtryskiwacza gazowego.
W odpowiedzi na oczekiwania i potrzeby zakładów montażu powstało urządzenie „GENERATEX" to urządzenie które jest wręcz niezbędne w dzisiejszych czasach do poprawnej regulacji i weryfikacji sprawności wtryskiwaczy gazowych. Urządzenie to zostało zbudowane według najlepszych wzorców wykorzystywanych podczas fabrycznej kalibracji wtryskiwaczy.
Urządzenie „GENERATEX" jest uniwersalnym urządzeniem służącym do kontroli i regulacji wtryskiwaczy gazowych. Urządzenie posiada ograniczenie prądowe które zabezpiecza przepaleniu cewek wtryskiwaczy nawet o niskich opornościach.
Zalety:
- sekwencyjna praca kolejnych sekcji podłączonego wtryskiwacza (odwzorowanie sekwencji pracy w silniku benzynowym dzięki czemu warunki pracy są takie same jak w pojeździe);
- sygnał sterujący wtryskiwaczami gazowymi jest identyczny jak sygnał sterowników GAZ ECU we wtryskach gazu – sygnał modulowany z ograniczeniem prądowym;
-regulowane ciśnienie zasilające wtryskiwacze;
- regulowany czas otwarcia wtryskiwaczy gazowych;
- regulowana częstotliwość pracy wtryskiwaczy gazowych;
- zastosowanie pomiaru na manometrze U-rurkowym zapewniające precyzyjny (laboratoryjny) pomiar i jego nieograniczoną żywotność;
-regulowana czułość manometru U-rurkowego;
-profesjonalnie wykonana elektronika zapewniająca niezawodność urządzenia.
Rys.1. Widok generatora od czoła |
Opis urządzenia :
1-zawór odcinający powietrze doprowadzane do wtryskiwaczy, 2- manometr mierzący ciśnienie powietrza doprowadzanego do wtryskiwaczy, 3-wyświetlacz obrotów (częstotliwości) wartość na wyświetlaczu x10=aktualne obroty, 4-wyświetlacz czasów wtrysku, 5- przycisk zmniejszający obroty, 6- przycisk zwiększający obroty, 7- przycisk zmniejszający czasy wtrysku, 8- przycisk zwiększający czasy wtrysku, 9- wyjście wiązki przewodów do zasilania wtryskiwaczy gazowych, 10- przewód elastyczny D17 do podłączenia wtryskiwaczy gazowych, 11- włącznik zasilania, 12- bezpiecznik napięciowy (220V, 2 A), 13- bezpiecznik prądowy (12V, 10 A), 14- regulacja ciśnienia reduktora (imbus 8mm), 15- króciec szybkozłącza do zasilania powietrzem ze sprężarki, 16- wtyczki dwupinowe (typ Delphi) do zasilania wtryskiwaczy (możliwość zastosowania złączy uniwersalnych typu krokodylki), 17- wtryskiwacz gazu, 18- przewód zasilający 220 V,
Rys.2. Zasada pomiaru na manometrze U-rurkowym |
Weryfikacja i regulacja wtryskiwaczy jest bardzo prosta, wszystkie sekcje wtryskiwacza muszą pracować z jednakowym wydatkiem czyli wskazanie manometru na poszczególnych sekcjach nie powinno się znacząco różnić.
Urządzenie „GENERATEX" można znaleźć w ofercie firmy ELPIGAZ.