Samochody w pełni elektryczne – czy staną się przyszłością motoryzacji?
Zanieczyszczenie środowiska to coraz poważniejszy problem. Zmiany klimatu, które obserwujemy, sprawiają, że coraz więcej osób nie chce przyczyniać się do emitowania szkodliwych spalin. Jednocześnie jednak wciąż nie chcemy, a często nie możemy zrezygnować z najbardziej wygodnego środka transportu, jakim jest samochód.
Informacja prasowa
Producenci aut doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego też w ich ofertach pojawiają się obecnie nie tylko modele z silnikiem hybrydowym, ale również w pełni elektryczne samochody. Jedną z marek, która ma już taką propozycję dla swoich klientów, jest Ford. Elektryczny Ford Mustang Mach-E stworzony przez tego producenta już niedługo dostępny będzie dla polskich klientów. Czy on i podobne mu samochody staną się przyszłością motoryzacji? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.
Samochód elektryczny - zasada działania
Zacznijmy od wyjaśnienia, w jaki sposób działają nowoczesne samochody elektryczne. Jak już wiemy, pozbawione są one całkowicie napędu spalinowego. Zasilane są jedynie przez bardzo pojemne baterie akumulatorowe. Pojazdy z tego rodzaju napędem wykorzystują przemiany elektrodynamiczne oraz magnetodynamiczne, które aktywuje przepływ energii elektrycznej z akumulatora. Układ napędowy jest tutaj znacznie bardziej uproszczony, niż w przypadku tradycyjnych silników. Nie potrzebna jest np. przekładnia mechaniczna, dzięki czemu moc przekazywana jest bezpośrednio do kół z bardzo małymi stratami. Samochody elektryczne wymagają oczywiście uzupełniania energii w akumulatorach. Możemy zrobić to we własnym domu lub skorzystać z jednej z wielu stacji uzupełniających dostępnych już w naszym kraju.
Zerowa emisja spalin i inne zalety samochodów elektrycznych
Samochody elektryczne mają wiele zalet. Podstawową jest oczywiście zerowa emisja spalin. Podczas jazdy tego typu pojazdem nie produkowane są żadne zanieczyszczenia. Co więcej, jeśli samochód będzie ładowany energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych, mamy do czynienia z w pełni ekologicznym pojazdem, co dla wielu osób ma ogromne znaczenie.
Warto wspomnieć również o niższych kosztach eksploatacji samochodu elektrycznego. Energia jest o wiele tańsza niż benzyna, poza tym pojazdy te są mniej awaryjne. Prostszy układ napędowy to mniej części, które trzeba konserwować lub wymieniać. Zaletą samochodów elektrycznych jest również bezpieczeństwo. Nie znajdujemy w nich zbiornika z łatwopalnym paliwem, co ma ogromne znaczenie podczas kolizji drogowych. Wielu kierowców docenia także cichą pracę silników elektrycznych oraz brak drgań w czasie ich pracy. Wpływa to bowiem na poprawę komfortu jazdy.
Więcej informacji na temat mocnych stron samochodów elektrycznych znaleźć możemy na stronie internetowej https://www.ford.pl/oferta/znajdz/samochody-elektryczne/all-electric.
Czy samochody elektryczne mają jakieś wady?
Nie da się ukryć, że choć samochody elektryczne są coraz bardziej zaawansowane technologicznie i nowoczesne, wciąż istnieją kwestie, których nie da się obejść. Pierwszą z nich jest długość przejechanej trasy na jednym ładowaniu. Obecnie w dobrych pojazdach, takich jak modele oferowane przez Forda, wynieść może ona nawet 600 kilometrów. Mimo to, planując długą podróż, musimy liczyć się z koniecznością ładowania akumulatorów, które trwa niestety nieco dłużej niż tradycyjne tankowanie.
Dla niektórych osób problemem może być również prędkość maksymalna, jaką osiągają te pojazdy - warto jednak wiedzieć, że są one coraz bardziej dynamiczne, nie musimy więc obawiać się ślimaczego tempa jazdy, a jednocześnie pozostajemy bezpieczni.
Długość przejechanej trasy - o czym warto pamiętać?
Mówiąc o długości przejechanej na jednym ładowaniu trasy, warto wspomnieć o tym, że od kierowcy poruszającego się samochodem elektrycznym zależy naprawdę sporo. Od tego, w jaki sposób będzie zachowywał się na drodze, zależy odległość, jaką uda się przejechać bez ładowania. Przede wszystkim należy unikać częstego przyspieszania i zwalniania pojazdu. Powoduje to bowiem znaczne straty energii. O wiele lepszym pomysłem jest utrzymywanie stałej prędkości. Poza tym, na szybsze zużycie energii wpływa również korzystanie z klimatyzacji lub ogrzewania pojazdu, dlatego też warto zastanowić się nad ustawieniem maksymalnie wysokich lub niskich temperatur.
Na uwagę zasługuje również hamowanie regeneracyjne. To technologia, którą znajdziemy między innymi w samochodach elektrycznych Forda. Pozwala ona na odzyskanie ponad 90% traconej podczas hamowania energii.
Ceny samochodów elektrycznych
Nie da się ukryć, że koszt zakupu auta ma znaczenie dla wielu z nas. Sprawdźmy więc, jak wyglądają ceny samochodów elektrycznych w naszym kraju.
Informacje na ten temat są bardzo optymistyczne. Samochody elektryczne wciąż są droższe od spalinowych modeli, jednak ich cena sukcesywnie się obniża. Ma to związek z rosnącą popularnością na tego typu pojazdów oraz planowanym zniesieniu akcyzy na ich zakup. Wszystko to sprawia, że Ministerstwo Energii szacuje, że zrównanie cen pojazdów nastąpi już w 2022-2024 roku. Dodatkowo, posiadacze samochodów elektrycznych mogą liczyć na spore oszczędności w skali roku wynikające z niższych cen energii. Jak podaje Ford, roczny koszt jazdy samochodem z silnikiem spalinowym szacunkowo wynieść może 7,931.00 zł, przy założeniu przejechania 20 000 km rocznie, ze średnim zużyciem paliwa wynoszącym 7,7 l / 100 km. Jeśli taką samą odległość przejedziemy samochodem elektrycznym, za jego ładowanie zapłacimy jedynie 1,467.00 zł. To ponad 6 tysięcy złotych oszczędności w skali roku!
Co warto wiedzieć o modelu Ford Mustang Mach-E?
Ford to producent samochodów, który idzie z duchem czasu. Nic więc dziwnego, że ma w swojej ofercie w pełni elektryczny samochód, który jest w stanie spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających kierowców. Ford Mustang Mach-E, bo o nim mowa, to nowoczesny, elegancki i efektowny SUV, który zasilany jest wyłącznie energią elektryczną.
Zasięg tego pojazdu wynosi aż do 600 km, dzięki czemu możemy poruszać się nim bez obaw o konieczność ładowania w miejscach, w których nie będzie to możliwe. Wrażenie robią również osiągi nowego, elektrycznego Mustanga. Aby rozpędzić się do 100 km na godzinę, potrzebuje nie więcej niż 5 sekund, co jest bardzo dobrym wynikiem w przypadku aut w pełni elektrycznych.
Na uwagę zasługuje również zaawansowany, elektryczny dwusilnikowy napęd na wszystkie koła, który zapewnia wsparcie w trudniejszych warunkach jazdy. Co ważne, samochód ten posiada wszystkie cechy dobrego, nowoczesnego auta. Jest przestronny, posiada komfortowe fotele i praktyczne schowki, a nad bezpieczeństwem kierowcy i pasażerów czuwa szereg zaawansowanych systemów, które mają pomóc w zminimalizowaniu ryzyka podczas jazdy. Mowa tu między innymi o technologiach takich jak system nawigacji połączony z chmurą, system kontroli trakcji, czy kamery cofania.
Dla kogo samochód elektryczny będzie dobrym wyborem?
Nowoczesne auto elektryczne to idealny wybór w sytuacji, w której samochód wykorzystujemy głównie do jazdy po mieście. To właśnie na zurbanizowanych terenach problem zanieczyszczenia powietrza spalinami jest bowiem największy. Jednocześnie zasięgi samochodów elektrycznych z powodzeniem wystarczają nam na dojazdy do pracy, na zakupy, czy po odbiór dzieci ze szkoły. Dodatkowym plusem jest również fakt, że w miastach nie brakuje już stacji, w których możemy naładować samochód - ewentualne uzupełnienie akumulatora nie stanowi więc problemu.
Samochód elektryczny przyda się też tym z nas, którzy wykorzystują pojazd sporadycznie i raczej nie wybierają się w bardzo długie trasy. Warto jednak zaznaczyć, że ich pokonywanie także jest możliwe, trzeba jedynie pamiętać o tym, by odpowiednio zaplanować swoją podróż, w czym pomóc może nam oferowana przez Forda aplikacja mobilna.
Podsumowując, auta elektryczne to coraz bardziej zaawansowane technologicznie modele, które pozwalają nam cieszyć się dobrymi osiągami oraz przejeżdżać coraz to dłuższe trasy. Samochody oferowane przez czołowego producenta, jakim jest Ford, stanowią doskonałe potwierdzenie tej tezy. Mimo to wciąż musimy pamiętać o ograniczeniach, jakie mają tego typu auta. Nie oznacza to jednak, że w przyszłości nie zaczną one całkowicie wypierać tradycyjnych silników spalinowych. Już teraz możemy zaobserwować rosnącą popularność tego typu aut.
Informacja prasowa