Relacja ze Szkolenia Fleet Academy w dniach 23-24 maja w Rzeszowie
Tym razem z północnych części Polski przenieśliśmy się na piękny południowy wschód, a konkretniej do stolicy Podkarpacia - Rzeszowa. To tutaj odbyła się druga w tym roku akademia flotowa. Ponad 100 gości przez dwa dni mogło odbyć jazdy testowe, zapoznać się z ofertą wystawców, a przede wszystkim otrzymać dużą dawkę wiedzy od naszych prelegentów.
Rzeszów, a dokładniej położona nieopodal Świlcza przywitały uczestników doskonałą pogodą. Pierwszy dzień szkoleniowy otworzył ekspert rynku flotowego Ireneusz Tymiński. Jak zwykle przygotował dla uczestników bardzo ciekawe warsztaty. Podzieleni na grupy fleet managerowie musieli przyporządkować czynności, które leżą po stronie firm CFM, po stronie fleet managerów oraz takie, które powinny nadzorować obie strony. Efekty pracy w grupach były potem referowane na forum. Każdy mógł podzielić się doświadczeniami z własnej firmy. Mimo znajomości tematu było wiele spornych kwestii.
Po warsztatach Ireneusza Tymińskiego, o nowej polityce flotowej i o marce w ogóle oraz o najbliższych planach opowiedziała Aneta Gajewska z Hyundai Motor Poland. Trzeba przyznać, że te (plany) są niezwykle ambitne, ale trzymamy kciuki. Następnie Tomasz Naskręt z firmy Nivette Fleet Management ( NFM ) przybliżył słuchaczom zasady działania CFM-u NFM, oraz program poprawy bezpieczeństwa flot samochodowych i zmniejszenia ich szkodowości.
Zanim udaliśmy się na obiad, niezwykle ciekawy i momentami wstrząsający wykład miał ml. ins. Wojciech Pasieczny, radca Komendy Stołecznej Policji z Wydziału Ruchu Drogowego. Nie tylko przedstawił statystyki dotyczące ofiar na polskich drogach. Opowiedział także niezwykle przekonująco o najczęstszych przyczynach wypadków drogowych. Pokazał zagraniczne akcje społeczne dotyczące zmniejszenia liczby wypadków. Przeprowadził także kilka ciekawych konkursów i quizów z zakresu znajomości przepisów. Okazało się, że ta wśród naszych uczestników nie jest zła, ale mogłoby być zdecydowanie lepiej.
Po wykładzie Wojciecha Pasiecznego krótka prelekcję miał przedstawiciel firmy AutoGuard, która współpracuje z firmą Europe Assistance, także temat był bardzo pokrewny do poprzedniego. Dotyczył tego, jak dobrać odpowiednie ubezpieczenie, aby zapewnić sobie najlepsza ochronę prawną.
W czasie przerw między wykładami, uczestnicy mogli odwiedzać stoiska naszych partnerów i sponsorów, którzy prezentowali niemal całe spektrum usług i narzędzi niezbędnych w pracy nowoczesnego fleet managera. Od samochodów, przez usługi finansowe czy serwisowe, aż po monitoring czy paliwa.
Popołudniową sesję wykładową otworzyli przedstawiciele kancelarii Hogan Lovells. Panowie Andrzej Dębiec i Zbigniew Marczyk mówiąc ogólnie, opowiedzieli o najbardziej newralgicznych przepisach dotyczących aspektów podatkowych. Opowiedzieli o użytkowaniu samochodów służbowych prywatnie i związanych z tym niejasnościach podatkowych, o zmianach w ustawie o podatku VAT czy o nieodpłatnym użyczeniu pojazdów. Jak zawsze z sali było wiele pytań i jak zawsze nasi prelegenci bez większego problemu na wszystkie odpowiadali bez zająknięcia.
Przedsmak tego, co będzie nas czekało podczas wrocławskiego, ogólnopolskiego szkolenia Fleet Management Training, czyli tematów dotyczących wartości rezydualnej, dał Piotr Włodarczyk z Eurotaxu, który opowiedział o najważniejszych czynnikach dotyczących wartości rezydualnej. Pokazał bardzo ciekawe wyniki badań, jaka jest wartość poszczególnych modeli samochodów w zależności od tego, w jakim kraju jeżdżą.
Dzień, a właściwie jego wykładową część, zakończyli przedstawiciele kooperujących ze sobą firm – PC Net Service i Mobileye, którzy opowiedzieli o nowoczesnych technologiach mogących znacznie obniżyć koszty funkcjonowania flot samochodowych, a w szczególności stawek ubezpieczeniowych.
Wykłady, poza przerwami kawowymi były urozmaicanie ciekawymi konkursami. Do wygrania były m.in. ręczniki Hyundaia, zestawy upominków od firmy Orlen, Nivette Fleet Management , Rex-Auto dilera Skody, kosz słodkości od firmy Carefleet, czy torba niespodzianka ufundowana przez firmę Premio.
Kolacja zakończyła część oficjalną pierwszego dnia i zarazem rozpoczęła część nieoficjalną, która odbywała się w klubie Chili w centrum Rzeszowa.
Mimo udanej zabawy wszyscy w komplecie stawili się rano o 9 podczas drugiego dnia szkolenia. Uczestnicy zostali podzieleni na cztery grupy. Kiedy jedna odbywała jazdy testowe – do dyspozycji były cztery marki: Hyundai, Skoda, Opel i Volkswagen jako ekspozycja stała, pozostałe trzy grupy odbywały zajęcia warsztatowe. Dużym zainteresowaniem fleet managerów cieszył się głównie Opel Insignia, Hyundai ix55 i Skoda Superb.
Psycholog transportu Waldemar Chromiński przeprowadził bardzo ciekawe zajęcia dotyczące agresji w ruchu drogowym. Godzinny warsztat był zakończony krótkim testem pozwalającym ocenić, jakimi jesteśmy kierowcami.
W tym czasie Mariusz Stuszewski, ekspert ds zarządzania bezpieczeństwem floty samochodowej, także w formie warsztatowej opowiedział o tym, jak zarządzać bezpieczeństwem aut w firmie. Uczestnicy pracowali w trzech zespołach i musieli zaproponować rozwiązania, jak ograniczyć szkodowość w firmie.
Szkolenie Fleet Academy w Rzeszowie już tradycyjnie zakończyło rozdanie certyfikatów potwierdzających udział w szkoleniu. Dziękujemy prelegentom, uczestnikom, partnerom i sponsorom za stworzenie wyjątkowej atmosfery i zapraszamy w dniach 13-15 czerwca do Wrocławia na szkolenie Fleet Management Training.