Prawo na co dzień - roszczenia po kolizji drogowej
Rozmowa z biegłym sądowym, Stanisławem Pechtą.
- O czym należy pamiętać podczas kolizji drogowej?
- Przede wszystkim o zabezpieczeniu miejsca zdarzenia w zależności od warunków drogowych i pory dnia np. w nocy należy włączyć odpowiednie światła i ustawić w stosownej odłegłości trójkąt odblaskowy. Daje to możliwość innym kierowcom bezpiecznego ominięcia miejsca wypadku, kolizji.- Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez uczestników kolizji?
- Chaos i zdenerwowanie nie sprzyjają logicznemu myśleniu. Najczęściej jest źle zabezpieczone miejsce wypadku, co skutkuje dalszymi karambolami. Jeśli jest drobna kolizja naljepiej usunąć pojazdy na pobocze i czekać na policję. Często zapominamy lub odkładamy spisanie oświadczenia, a nawet jeśli jest ono spisane bywa niekompletne. Każdy uczestnik ruchu drogowego powinien mieć przy sobie, w samochodzie druk oświadczenia dotyczący kolizji. Trzeba spisać numer polisy ubezpieczeniowej, sprawdzić, czy polisa jest aktualna, czy jest aktualny przegląd techniczny (a powinien być). Gdy czujemy od kogoś alkohol należy wezwać policję. Warto mieć również świadka, wziąć od niego namiary do kontaktu. Podczas wypadku, kolizji zapominamy o bezpieczeństwie innych uczestników ruchu drogowego i np. narażamy ich i siebie na najechanie na źle zabezpieczony pojazd. Podczas drobnych stłuczek, gdy pozornie nic się nie stało nie bierzemy namiarów, ani teleonu od uczestnika kolizji. To błąd. Po czasie może się okazać, że wprawdzie błotnik się nie odkształcił, lecz metalowe części pod błotnikiem tak, ale wówczas nie mamy możliwości dochodzenia swych praw.- Czy zawsze musimy brać od uczestnika kolizji oświadczenie?
- Warto je brać. Policję należy wzywać jeśli szkoda jest znacznej wartości, kiedy są uszkodzenia ciała albo kolizja nastąpiła z udziałem obcokrajowca.- Co zrobić jeśli sprawca nie chce podać namiarów lub zbiegł z miejsca wypadku?
-Spisać numery rejestracyjne, zapamiętać szczegóły dotyczące sprawcy, samochodu, postarać się o świadka wydarzenia i wezwać policję.- Co możemy jeszcze zrobić?
- W trudniejszych przypadkach warto jest skonsultować się również z prawnikiem, który może nam podać bezcenne rady.Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała: Dorota Nowak
"Caravaning Ekspert" 5/9 2009
Dodano: 15 lat temu,
autor:
Dorota Nowak
Zobacz również
Dyskusja
Ładowanie komentarzy...