Oldtimer - Stare, nie znaczy zapomniane
Widzisz go oczekującego na zmianę świateł. Pojawia się w twoim lusterku, gdy dogania cię na głównej ulicy lub dostojnie i spokojnie przejeżdża przez ruchliwą ulicę . Jest twoim wymarzonym samochodem, który sprawia, że serce bije ci mocniej a dreszcze przebiegają po plecach.
Na jego widok ludzie uśmiechają się. Jest arcydziełem motoryzacji, zachwcającym nas z powodu historycznego pochodzenia, wyczynów sportowych lub z powodu twórczej pasji producenta. Takimi obiektami naszych westchnień są bez wątpienia stare samochody zwane często – Oldtimer. Ale co decyduje o tym, że samochód jest wyjątkowy?
Jednym z czynników na pewno jest to, że jest rzadko spotykany co sprawia, że staje się dzięki temu niejako egzotyczny. Gdy widzimy go na drodze, często pojawia się pytanie co to za model, kto go wyprodukował i czym inspirował się producent. Zapach niedopalonego paliwa, często mieszanego z olejem, nietypowe brzmienie silnika lub niespotykane dziś ogumienie, to tylko niektóre elementy popychające nas do tego, że w naszych sercach pojawia się miłość do starych samochodów.
Prawda jest taka, że większość aut, którymi sie poruszamy na co dzień to zlepek blachy, przewodów i plastiku. Producenci kierują się chęcią zysku a piękno motoryzacji znajdujemy tylko na plakatach wiszących w ich biurach. Oczywiście nie chcemy w tym miejscu generalizować ale niejeden człowiek nie jest dziś w stanie odróżnić modelu jednej marki od drugiej, gdyż są one tak do siebie podobne. Historia pokazuje jednak iż kiedyś wyglądało to zupełnie inaczej.
Znamy marki, którch twórcy produkowali samochody by móc finansować swoją pasję ścigania się a powstałe modele torowały i wyznaczały drogę najwspanialszym samochodom świata. Niektórzy producenci stawiali sobie za cel zadziwienie lub wręcz zaszokowanie odbiorcy znane z epoki baroku czyli przerostu formy nad treścią. Do takich należał napewno Delahaye Typ 135 lub 165. Samochód tak piękny i wystylizowany niczym z baśni, a przy tym bardzo szybki, potrafiący pobić 18 rekordów świata w międzynarodowych zawodach w prędkości i wytrzymałości. Oldtimery to niejednokrotnie także ręczna praca i piękno tkwiące w najdrobniejszych elementach lub fascynujących nas szczegółach. Angielskie samochody na przykład zachwycają miłośników czterech kółek przepięknym wnętrzem. Charakteryzowały się tym już od najstarszych modeli słynnych producentów jak Aston Martin, Alvis, MG czy Triumph. Deska rozdzielcza wykonana ze szlachetnego drewna i wypolerowana na wysoki połysk. Chromowane zegary, których wskazówka predkościomierza wedrowała odwrotnie do wskazówki obrotów lub delikatne lustereczko wsteczne umieszczone na środku kokpitu to tylko niektóre fascynujące drobiazgi. Włosi tymczasem zachwycali nietuzinkowymi nadwoziami, których projekty powstawały na deskach kreślarskich takich stylistów jak Bertone czy Pininfarina. Centralnie umieszczony i pokryty chromem wlew paliwa, maska otwierana wraz z błotnikami czy tapicerka wykonana z najlepszej skóry wprawiają nas w zdumienie.
Cieszymy się, że te wyjątkowe modele są obiektem pasji miłośników, kolekcjonerów lub ludzi, którzy widzą w nich sposób na inwestowanie pieniądzy. To dzięki nim mamy dziś w XXI-szym wieku możliwość podziwiania tych wspaniałych okazów. Ale starsze pojazdy to również droga do dzisiaj. To dzięki nim dowiadujemy się dlaczego producenci decydowali się na takie a nie inne rozwiązania. W jaki sposób wyznaczały drogę dla stylistów, techników i inżynierów. Które z nich były prekursorem piękna, prędkości lub bezpieczeństwa. Dzięki zgłębianiu informacji o nich będziemy w stanie zrozumieć dzisiejszą motoryzację. Rozbudzać w sobie jeszcze większą miłość do samochodów i poczuć benzynę we krwi. W następnych artkułach postaramy się przedstawić niektóre fascynujące modele znanych lub może bardziej zapomnianych producentów najwspanialszych samochodów świata.